Teenage film o hokeji, šikane a láske: Smečka príde do kín už začiatkom augusta

Smečka príde do kín už začiatkom augusta

Smečka príde do kín už začiatkom augusta (Zdroj: BONTONFILM)

#Byť mladým nie je sranda. Všetko je také zložité a občas je to pekná „depka“. Obzvlášť keď ti rodičia stále „kecajú“ do života a vnucujú svoje vlastné ambície. Spoluhráči z hokeja vedia byť tiež pekne hustí, hlavne tí nabúchaní. O šikane, o láske a o hokeji bude nový český film s názvom Smečka. Opisuje cestu nováčika v hokejovom klube, šestnásťročného Davida, ktorého rodičia síce podporujú, ale to zjavne nestačí. Film príde do slovenských kín 5. augusta 2021.

David má nastúpiť ako brankár v novom meste do hokejového klubu. Kapitán mu ale život neuľahčuje, práve naopak. Šikana, súperenie, navyše aj frajerka ho nechala. Veď to poznáme, šikanu síce mnohí vidia, ale zatvárajú oči a namýšľajú si, že je to len tvrdšia zábava. Nie je… Mnohí nesúhlasia, ale neurobia nič. Šikana je násilie na tvojich kamošoch páchané tvojimi rovesníkmi.

Má dôsledky nielen na obetiach, ale, hoci sa to nezdá, aj na násilníkoch. Od 14 rokov je to u nás trestný čin. Slovo šikana znamená obťažovanie, týranie a prenasledovanie. Šikanovanie niekomu cielene ubližuje. Ide o známy nebezpečný spoločenský jav, pri ktorom je obmedzovaná osobná sloboda a ponižovaná ľudská dôstojnosť. Nič dobré!

Do kín príde nový český film Smečka
Do kín príde nový český film Smečka (Zdroj: BONTONFILM)

David, ktorého hrá Tomáš Dalecký, chce byť úspešným brankárom a má na to všetky predpoklady. Ale noví spoluhráči sú drsnejší, ako čakal. Otec mu síce všemožne pomáha, ale niekedy sú práve rodičia úplne mimo. David síce „maká“ na ľade a drží so spoluhráčmi, no zároveň trpí cukrovkou. Agresor v tíme hokejistov, ktorého si zahral herec Tomáš Mrvík, vycíti slabiny nováčika a na Davida si začne dovoľovať.

V novom českom filme pre mladých Smečka sa rieši veľa vecí aj z tvojho života. Okrem hlavných chlapčenských úloh v nej „hviezdia“ krásne mladé herečky Denisa Biskupová a Anastasia Chocholatá, ktoré už majú za sebou viacero filmových a televíznych skúseností.

Športový príbeh o vzťahoch, kyberšikane a hokeji
Športový príbeh o vzťahoch, kyberšikane a hokeji (Zdroj: BONTONFILM)

Športový príbeh o vzťahoch, kyberšikane a hokeji zaujme aj vďaka prostrediu hokejového klubu v malom českom meste. Zaoberá sa predovšetkým negatívnymi javmi v športe a vo vzťahoch, ako je zvýhodňovanie,  rodinkárstvo či protekcia. Filmu nechýba dravosť, množstvo aktuálnych tém a konfliktov, ale aj nevera a problémy v láske.

Producentkou filmu je Julietta Sichel, bývalá programová riaditeľka MFF Karlove Vary. Jej filmy boli uvedené na mnohých festivaloch po celom svete. Napríklad v Montreale, Chicagu, Teheráne, Sarajeve, Kyjeve, Houstone, na MFDF Jihlava, festivale ZagrebDox a ďalších.

Hlavnú postavu Davida hrá dvadsaťročný Tomáš  Dalecký,  mladý,  talentovaný herec z Brna. Má za sebou detské roly v kultových divadelných hrách, ako Donaha! či Zamilovaný Shakespeare. Do jeho filmografie patrí aj známy film Uzly a pomaranče. Tomáš Dalecký: „Nikdy by som neveril, že len nasadenie brankárskeho výstroja je také náročné! Natáčanie bolo skvelé, ale teraz nastupujem na DAMU, takže sa odteraz nakrúcaniu budem venovať iba v lete.“

David sa musí postaviť šikane čelom
David sa musí postaviť šikane čelom (Zdroj: BONTONFILM)

Postavu šéfa svorky Mikyho hrá herec Tomáš  Mrvík, ktorý už pozbieral viacero ocenení za hlavnú rolu vo filme Všechno bude, napríklad v Toronte či v Londýne. Film sa stal aj českým kandidátom na Oscara. Tomáš Mrvík: „Film hovorí o veľmi dôležitých veciach, ktoré trápia mladých ľudí. Moja postava je chalan z miestneho hokejového klubu, kde je jeho otec trénerom, takže má veľa výhod. Aj preto je trochu lenivý a dáva otcovi najavo, že hokej hrá len kvôli nemu…!“

Režisér Tomáš Polenský:Hokej je u nás populárny šport a film Smečka ponúka pohľad do zákulisia hokejovej mládeže. Je to príbeh hokejového brankára s čerstvo diagnostikovanou cukrovkou, ktorý sa stáva obeťou šikany, ale nie je klasický lúzer. Je talentovaný, úspešný a má peknú priateľku. Film tematizuje šikanu, ale rozhodne sa diváci v kine aj zasmejú. Pre rodičov bude film tiež zaujímavý, pretože sa môžu na seba pozrieť očami mladých.“

Plagát k filmu Smečka
Plagát k filmu Smečka (Zdroj: BONTONFILM)

Ako dopadne nováčik v hokejovom klube, ktorý chce byť brankárskou jednotkou, ale musí sa pokúsiť  vzoprieť pravidlám „vlčej svorky“? Čo ak sa ho nikto nezastane? Naozaj platí, že peniaze a kontakty automaticky zaručia úspech? Naozaj ho priateľka opustila iba preto, lebo chcela radšej toho úspešnejšieho – pretože úspech ženy priťahuje? A musí vždy pri šikane nastať kolektívna slepota – nikto nič nevidel, nikto nič nepočul?

Na konci filmu zaznie skladba Smečka od známeho rapera Renneho Danga. Film sa nakrúcal v lete roku 2019 v Zlíne, Vizoviciach a v Prahe. Premiéra sa posunula pre kovidovú situáciu. Herci pomohli hokejistom s herectvom, hokejisti naopak hercom poradili hokejové fígle, vďaka ktorým herci vyzerajú na ľade presvedčivo, aj keď v náročných scénach mali, samozrejme, dablérov. Autentický príbeh o závažnom probléme mladých z hokejového prostredia – to je nový český film s názvom Smečka, ktorý príde do slovenských kín už 5. augusta 2021.

Zdroj: PR článok
Odporúčame