Ten, čo tvrdí, že to dokáže, aj ten, čo tvrdí, že to nedokáže, obidvaja majú pravdu

Zdroj: Filip Kuna

Zdroj: Filip Kuna

#Úplne každý dokáže v tejto situácii pomôcť. Každý – aj ty a tvoja firma, nech máš akýkoľvek produkt. Aj keby si bol študentom, aj keby si mal gay bar, aj keby si varil pivo. To, čo vidíš na obrázku je pivo od ukrajinského pivovaru Pravda Brewery. Teda skôr fľaška od ich piva, lebo to tam už nečapujú.

Zdroj: Filip Kuna
Zdroj: Filip Kuna

Namiesto toho začali vyrábať Molotove koktaily, teda ručný zápalný granát, ktorý následne rozdávajú dobrovoľníkom brániacim svoje domovy. Na fľašiach je obrázok Putina a nápis, že je to č****.

Dokonca im pobočka Carlsbergu, jednej z najväčších pivovarníckych firiem na svete, ponúkla zadarmo toľko fliaš, koľko len potrebujú. Aby som bol presnejší, ponúkli ich všetkým záujemcom, stačí prísť a zobrať si, nikto sa nepýta otázky typu, na čo potrebuje toľko fliaš.

Poslanie značky zrazu nabralo úplne nové rozmery. A to ma zároveň motivovalo premýšľať a skúmať.

Ako ešte môžem pomôcť?

Áno, jasné, tí veľkí si môžu dovoliť mnoho. Svetové ekonomiky uvalili množstvo sankcií. Veľké firmy, napríklad telekomunikační operátori po celej Európe začali ponúkať zadarmo SIM karty utečencom a volanie na Ukrajinu zadarmo. Športové ligy, tímy a asociácie rušia podujatia, vylučujú ruských sponzorov či celý národný tím. Elon Musk poslal nad krajinu rovno vesmírne družice s internetom zadarmo.

Ale dokážem ja, malinký bezvýznamný Filip Kuna, pomôcť aj inak ako peniazmi či ponúknutím ubytovania? Veru neuveríš, koľko vecí zistíte pri obyčajných 10 minútach vyhľadávania.

E-shopy, veľké i menšie, ale aj mini kamenné obchodíky prestali predávať ruské výrobky. V Strossle podporujeme reklamným priestorom, ktorý máme k dispozícii, informácie o zbierkach a možnej pomoci.

Ľudia nechávajú 5-hviezdičkové recenzie ruským reštauráciám na Google mapách. To preto, lebo recenzie nie je možné vymazať, tie dobré algoritmy preferujú pri zobrazovaní. Nehodnotia v nich však jedlo či obsluhu. Rusov vyzývajú, aby protestovali proti vojne a prikladajú k tomu obrázky zničenej Ukrajiny.

Hráči v online hrách si menia prezývky na „Zastavte vojnu na Ukrajine“ a pripájajú sa na servery, kde hrajú ruskí hráči (pretože v Rusku má pojem sloboda slova iný význam). Ešte aj gay bar v Chicagu vylial všetku ruskú vodku do záchoda a namiesto nej zásobil ukrajinskú Vektor.

No a ja? Ja píšem tento článok, aby som ťa motivoval, aby si tiež niečo spravil. Stačí pokojne malý prejav, príspevok na sociálnej sieti, zmena prezývky, recenzia. Lebo akokoľvek malé a na prvý pohľad bezvýznamné aktivity sa to zdajú byť, máme jednu obrovskú výhodu. Je nás veľmi veľa. Úplne každý dokáže v tejto situácii pomôcť. Tak smelo do toho, pomáhajme.

Zdroj: Filip Kuna
Zdroj: Filip Kuna
Odporúčame