Čo nás čaká na Eurovízii 2021? Český súťažiaci si musel zmeniť meno a veľké eso vytiahol aj trpasličí štát!

eurovízia 2021

Aké prekvapenia nás čakájú na Eurovízii 2021?(Zdroj: eurovision.tv/EBU/ANDRES PUTTING)

#Po roku sa na televízne obrazovky opäť vracia najväčšia hudobná súťaž sveta, Eurovision Song Contest. Ani tento ročník nebude iný ako tie predchádzajúce. Desiatky miliónov divákov na celom svete sa môžu tešiť na nezabudnuteľné vystúpenia a veľkú oslavu hudby. V holandskom Rotterdame sa mala súťaž konať už minulý rok, no kvôli pandémií koronavírusu bol celý ročník zrušený. Tento rok už vo februári organizátori avizovali, že k zrušeniu ďalšieho ročníka určite nedôjde. Do Rotterdamu tak za prísnych opatrení pocestujú delegácie z celej Európy.

Česko nebude chýbať

Ani v tomto ročníku súťaže nebude chýbať Česká republika. Práve naši susedia posielajú na Eurovíziu v posledných rokoch skladby, ktoré bodujú. Po Mikolasovi Josefovi, Gabriele Gunčíkovej či kapele Lake Malawi bude tento rok krajinu zastupovať Ben Cristovao. Známy umelec si dokonca kvôli súťaži pozmenil meno na Benny Cristo. V Ahoy Aréne sa v máji predstaví s tanečným songom Omaga. V druhom semifinálovom kole a prípadnom finále možno od Bennyho očakávať energické vystúpenie doplnené desiatkami tanečných kúskov.

Slávny raper za trpasličí štát

Najväčším prekvapením tohto ročníka je bez pochyby San Marino. To do boja posiela skúsenú Senhit, ktorá na tohtoročnej piesni spolupracovala so slávnym americkým raperom Flo Ridom. Úspešný raper sa mal podľa prvotných informácií objaviť aj počas semifinálových a finálových kôl v Ahoy Aréne v Rotterdame. Momentálna situácia však naznačuje, že sa súťaže nezúčastní. Napriek tomu skladba „Adrenalina“ patrí medzi širší okruh tohtoročných favoritov.

Favorit je jasný

Ostrovný štát Malta vsádza po roku nádeje opäť do iba 18-ročnej speváčky Destiny. Tá v minulosti vyhrala nielen maltský X-Factor, ale aj detskú edíciu Eurovision Song Contestu. Za zmienku stojí aj jej účasť v talentovej súťaži Britain’s Got Talent, kde sa pred zrakmi známeho Simona Cowella dostala až do semifinále. Za ďalší z jej cieľov teda možno považovať víťazstvo na Eurovision Song Conteste. Speváčka so silným hlasom bude v máji bojovať o hlasy poroty a divákov s popovou skladbou Je Me Casse. Podľa odborníkov aj mnohých portálov je práve ona najväčšou favoritkou na víťazstvo.

Zaboduje francúzština?

Dlhodobo dobré výsledky dosahuje na súťaži Francúzsko, ktoré chce tento rok bodovať s emotívnou baladou Voilà. Skladba, s ktorou sa v máji v holandskom Rotterdame predstaví Barbara Pravi, popisuje život ženy, umelkyne, ktorá chce vystupovať pred divákmi a spievať svoje vlastné piesne. Charizmatická speváčka sa nesnaží iba spievať, ale aj rozprávať svoj životný príbeh. Skladba sa dlhodobo drží na popredných priečkach rebríčkov, ktoré odhadujú favorita na víťazstvo. To, či sa Barbare podarí naplniť očakávania sa dozvieme 22. mája.

Chýbať nebude ani rock

Už je to zopár rokov, kedy naposledy v najväčšej pesničkovej súťaži sveta bodovala rocková skladba. Tento rok sa to môže zmeniť, keďže jedným z favoritov na triumf je talianska kapela Maneskin. Svojské štvorčlenné zoskupenie získalo šancu reprezentovať krajinu víťazstvom na známom hudobnom festivale Festival di Sanremo. Kapela sa v Rotterdame predstaví so skladbou Zitti E Buoni.

Rusko obdržalo kritiku

Rusko posiela do súťaže tento rok song oslavujúci práva, nebojácnosť a silu žien. Práve myšlienka piesne sa nestretla s pochopením práve u niektorých domácich. Speváčka Manizha, ktorá je aj autorkou skladby, zostala po publikovaní piesne pod paľbou kritiky. Niektoré ruské organizácie, vrátane Zväzu ruských pravoslávnych žien, označili skladbu za podnecujúcu k hnevu a nenávisti voči mužom. 29-ročná speváčka sa napriek vlne kritiky a odporu stretla aj s porozumením a v máji sa tak v holandskom Rotterdame predstaví.

V najväčšom európskom prístavnom meste sa tento rok predstaví celkovo 39 umelcov z Európy a Austrálie. Súťaž sa bude konať v tretí májový týždeň. 18. a 20. mája sú na programe semifinálové kolá, z ktorých do finále postúpia vždy desiati najlepší. Víťaza pre tento rok spozná Európa v sobotu 22. mája. Od krajiny tulipánov možno očakávať veľkolepú šou, ktorej však Slovensko opäť nebude súčasťou.

Zdroj: hashtag.sk, eurovision.tv
Odporúčame