Spoznaj prírodu z nového uhla pohľadu: Najznámejší filmový festival môžeš sledovať z pohodlia domova úplne zadarmo

Mláďatá

Vieš čo robiť, keď v prírode nájdeš mláďa? (Zdroj: Ekotopfilm-Envirofilm)

#Viete, ako funguje bezrastová ekonomika? A ako sa zachovať, keď nájdete v prírode opustené mláďa? Najznámejší festival o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm – Envirofilm 2021 sa uskutoční od 26. – 30. apríla 2021 online. Festivalové filmy a zaujímavé diskusie môžeš sledovať zadarmo a naživo na Facebooku. Klimatické problémy, vymieranie hmyzu, problematika moderných inteligentných miest v kontraste s divokou slovenskou prírodou, do ktorej stále viac zasahuje človek.

Aj toto sú témy, na ktoré sa môžu diváci tešiť. Festivalový tím sa prispôsobil aktuálnej situácii a kompletný program pripravil v online verzii. Program bude po živom vysielaní ďalej dostupný na Facebook stránke až do nedele 2.5.2021 do 24:00. Po tomto termíne už nebude možné si filmy pozrieť.

Program venovaný aj slovenskej prírode

„V súčasnej dobe poznačenej pandémiou sa množstvo ľudí vybralo von do prírody. Preto sme sa rozhodli uprednostniť slovenské filmy, ktoré informačne dokreslia práve pobyt vonku. Vďaka domácim autorom dostali priestor aj najnovšie filmové premiéry okrem úspešných zahraničných dokumentov. Program doplníme aj mimo plátna spoločenskými enviro témami, ktorým sa aktívne venujeme,“ hovorí programová riaditeľka festivalu Alena Janáči.

Krátkometrážny dokumentárny film Mláďatá od tvorcov zo Záchrannej stanice v Zázrivej predstaví mláďatá zo slovenskej divočiny. Dokument v spolupráci so Štátnou ochranou prírody vysvetlí, ako zaobchádzať s nájdeným mláďaťom, kedy je potrebný ľudský zásah a kedy naopak nie.

Po slovenskej prírode sa prejdete aj s mladými aktivistami, ktorí počas posledných mesiacov pripravili dokument Oko medveďa – o putovaní po Kremnických vrchoch a sledovaní slovenských šeliem. Nádherný dokument nielen o motýľoch uvidíte makrozábermi vo filme Motýle Slovenska.

Záber z filmu Mláďatá
Filmový festival odvysiela aj film Mláďatá (Zdroj: Ekotopfilm-Envirofilm)

Úspešné zahraničné dokumenty

V roku 2001 sa lukratívny čokoládový priemysel, na základe tlaku mimovládnych organizácií, zaviazal ukončiť detskú prácu na kakaových plantážach – a to najneskôr do roku 2006. Dodržiava sa tento sľub aj o 18 rokov neskôr? Pobrežie Slonoviny, najväčší producent kakaa na svete, sa skutočne pokúsilo túto pohromu v krajine odstrániť.

Stavali školy a školili farmárov. Televízne reklamy dokonca obyvateľom pripomínali, že detská práca je nelegálna. Prečo teda vykorisťovanie detí stále existuje? Viac sa dozviete v dokumente Čokoládové srdce temnoty.

Diskusie na zaujímavé témy

Na klimatickú krízu sa treba pripraviť aj z pozície štátu či regiónov. Akú má Slovensko stratégiu? Aké pripravuje adaptačné opatrenia a čo to presne znamená pre obyvateľov? Aj toto bude témou jednej z diskusií, ktorá sa bude konať v rámci festivalového programu.

Počuli ste už o pojme bezrastová ekonomika? Počas festivalu sa dozviete viac o tom, prečo dnes prežívame ekologický kolaps, za ktorým stojí podľa mnohých skúmaní práve ekonomický rast. Čím viac rastieme ekonomicky, tým vyššie sú aj dopady na klímu a životné prostredie. Ako z toho von? A aké riešenia ponúka bezrastová ekonomika?

V rámci online prednášky tento pojem vysvetlí Nicolas Giroux – spoluzakladateľ bratislavského komunitného centra Bystro, ktorý sa intenzívne venuje ochrane životného prostredia a zároveň je propagátorom témy “degrowth” na Slovensku.

Ekovýchova pre deti

Súčasťou festivalového programu je už tradične aj Junior festival – environmentálne vzdelávanie pre žiakov základných a stredných škôl. Počas celého apríla prebieha aktívna spolupráca s učiteľmi z 25 miest Slovenska. Filmový program je doplnený pútavou ekovýchovou.

Vďaka zaujímavému spracovaniu obsahu festivalu sa deti naučia, čo je to uhlíková stopa, ako si ju vypočítať a spolu s raperom Kalim si odpovedajú v špeciálnom interaktívnom kvíze na vedomostné otázky, týkajúce sa témy foodwaste – plytvania potravinami.

Sledujte Ekotopfilm – Envirofilm 2021 ONLINE
Filmy a rovnako aj sprievodný program je dostupný TU. Naživo môžete program sledovať na Facebook stránke festivalu, sledujte nás.

Ekotopfilm
Filmový festival bude prebiehať online (Zdroj: Ekotopfilm-Envirofilm)
Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame