Ed Sheeran sa postaví pred súd: Je jeho veľkolepý svetový hit len plagiát?

(Zdroj: Wikimedia Commons/Harald Krichel)

#Len málokto by nepoznal azda najúspešnejšiu skladbu Eda Sheerena Thinking Out Loud. Ide však skutočne o jeho autorský hit alebo je to plagiát? Práve kvôli tejto skladbe sa totiž obľúbený spevák dostane pred súd v USA.

Ed Sheeran je obľúbený anglický spevák, ktorého skladby obdivujú ľudia po celom svete. Do sŕdc fanúšikov sa zapísal aj vďaka svojmu obrovskému hitu Thinking Ou Loud. Avšak práve kvôli tejto piesni sa obľúbený spevák postaví pred súd v USA. Podľa informácií The Guardian ho totiž ešte v roku 2018 zažalovala spoločnosť Structured Asset Sales, ktorej sa podarilo získať časť majetku od Eda Townsenda, spoluautora albumu Let’s Get It On. A práve táto ikonická skladba mala byť podľa spoločnosti skopírovaná vo veľkom hite Eda Sheerana.

Sheeranovi právnici sa však bránia. Podľa nich je totiž žaloba neplatná, pretože prvky, ktoré sa v skladbách nachádzajú, sú síce podobné, avšak nie sú natoľko jedinečné, žeby sa na nich vzťahoval autorský zákon. Podobné prvky totiž podľa nich využili aj ďalší autori v skladbách ako napríklad v skladbe Since I Lost My Baby od The Temptations.

Sudca však zamietol Sheeranovi žiadosť o zamietnutie prípadu. „Aj keď tieto dve hudobné kompozície nie sú identické, porota môže zistiť, že presah medzi kombináciou akordového postupu a harmonického rytmu skladieb je príliš tesný,“ vysvetlil okresný sudca Louis Stanton. Ed Sheeran sa tak nakoniec bude musieť postaviť pred porotu.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, theguardia.com
Odporúčame