Neskutočná kvalita: Zachované džínsy, staré približne 140 rokov, sa vydražili za 87 400 dolárov

vešiaky s džínsami

Zachované džínsy boli objavené v bani a môžu byť staré až 140 rokov (Zdroj: Unsplash/Jason Leung)

#Hoci v posledných rokoch rastie záujem o udržateľnú módu, dnešný svet fast fashion stále ovládajú rýchlo sa meniace trendy. Tým pádom ide kvalita a trvácnosť do úzadia. V minulosti to však bolo inak. Dôkazom toho sú napríklad džínsy z konca devätnásteho storočia, ktoré by sa pokojne dali nosiť aj dnes. Ako uvádza CNN, na aukcii v Novom Mexiku sa vydražili za 87 400 dolárov.

Rekordná suma

Mimoriadne zachované džínsy značky Levi’s sa našli približne pred piatimi rokmi v opustenej banskej šachte. Ich nálezcom je samozvaný „denimový archeológ“, Michael Harris. Džínsy boli tento mesiac vydražené na aukcii v rámci podujatia Durango Vintage Festivus. Ich novými majiteľmi sa stali Kyle Hautner a Zip Stevenson. Za nohavice zaplatili neuveriteľných 87 400 dolárov. Táto suma v prepočte činí približne 89 800 eur.

„Vôbec sme neplánovali, že tie džínsy spoločne kúpime, až kým nezačala samotná aukcia. Keď sa na to spätne pozriem, je to šialené,“ prezradil Stevenson, ktorý sa už takmer 30 rokov venuje opravám vintage oblečenia vo svojej predajni Denim  Doctors.

Dali by sa nosiť aj dnes

Vydražené džínsy sú podľa neho mimoriadne vzácne, najmä v takom dobrom stave. Vo svete podľa jeho slov existuje len zopár podobných párov. Tie sa však nachádzajú v múzeách a sú príliš krehké na to, aby sa dali nosiť. Naopak tie, ktoré sa Stevensonovi podarilo vydražiť, by sa podľa neho nosiť pokojne dali.

„Je na nich niekoľko oslabených miest, ktoré by bolo treba trochu spevniť, inak sú to však super pevné a zachované džínsy. Pokojne si viem predstaviť, že by si ich obliekol Johnny Depp alebo Jason Momoa,“ povedal.

Temné obdobie americkej histórie

Džínsy však odzrkadľujú aj temné obdobie americkej histórie. Na ich vnútornom vrecku je slogan „Jediný druh vyrobený bielymi robotníkmi“. Ten spoločnosť používala po tom, čo bolo v USA prijaté diskriminačné nariadenie zakazujúce príchod čínskych pracovníkov do krajiny. Spoločnosť Levi’s slogan prestala používať v deväťdesiatych rokoch devätnásteho storočia, kedy tiež prestala zamestnávať výhradne pracovníkov bielej pleti.

Nohavice sa momentálne nachádzajú v bezpečnostnej schránke v predajni Denim Doctors v Los Angeles a záujemcovia si ich po dohode môžu prísť pozrieť. Noví majitelia však nevylučujú, že džínsy predajú. Podľa Stevensona pripadá do úvahy aj predaj veľmi zaujatému súkromníkovi, no radšej by bol, keby sa džínsy dostali do múzea.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, edition.cnn.com
Odporúčame