Obľúbená dovolenková destinácia je v problémoch! Jazero zamorili riasy a sinice

Obľúbená dovolenková destinácia je v problémoch!

Obľúbená dovolenková destinácia je v problémoch! (Zdroj: Unsplash.com/Viktor Vasicsek)

#Jazero Balaton rozhodne patrí medzi obľúbené dovolenkové destinácie, a to nie len pre Maďarov, kde sa toto miesto nachádza, ale dokonca aj pre mnohých Slovákov. Jazero však teraz sužuje obrovský problém. Zamorili ho riasy a sinice.

Dovolenková sezóna ešte len pomaly začína a jedno z najpopulárnejších jazier v Maďarsku čelí obrovskému problému. Na Balatone sa totiž premnožili riasy a sinice, ktoré sa nachádzajú najmä na západnej a centrálnej časti jazera. Ešte pred pár dňami si ich pritom mohl zahliadnuť len zriedka. „Významné zrážky v oblasti okolo jazera v poslednom období mohli výrazne tomuto procesu pomôcť, a rovnako aj uvoľňovanie fosforu z hlbších vrstiev dna jazera,“ informovali o tom odborníci z imeteo.sk.

Úrady začali okamžite konať a riasy podrobili expertíze. Pokúšajú sa zistiť, či riasy produkujú toxíny a čo môžu ľudia v najbližších horúcich dňoch očakávať. Nie je však vylúčené, že pobyt vo vode v tomto jazere bude zakázaný. Riasy a sinice totiž môžu ľuďom spôsbiť obrovské nepríjemnosti a vyvolať zápal očí ako aj kože. Taktiež môže spôsobiť tráviace ťažkosti ako napríklad zvracanie či hnačku.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame