Populárny dokument na Netflixe je plný hoaxov a konšpirácii: V čom Seaspiracy zavádza?

Seaspiracy

Dokument Seaspiracy sa stal nesmierne populárnym (Zdroj: Netflix)

#Netflix svojim divákom len prednedávnom ponúkol nádielku dokumentárnych filmov, medzi ktorými je aj Seaspiracy. Snímka o udržateľnom rybolove obletel svet a získal si obrovské množstvo fanúšikov. Na celom príbehu je však najsmutnejšie, že tento film svojich divákov zavádza a neponúka im fakty. A tak sa aj z dobrej myšlienky ľahko môže stať obyčajný hoax, ktorý stráca na dôveryhodnosti.

Ryby nás všetkých prežijú

Jednou z nosných myšlienok, ktoré dokument prezentuje je tvrdenie, že do roku 2048 dôjde kvôli rybolovu k vyhynutiu viacerých druhov rýb. Toto však nie je tak úplne pravda. Webový portál Veda na dosah argumentuje štúdiou z roku 2006, v ktorej sa hovorí, že k takémuto vyhynutiu nedôjde.

Neznamená to však, že nepremyslený a agresívny rybolov je správna vec. Práve kvôli takémuto správaniu totiž dochádza k vyčerpaniu rybích populácii. To znamená, že postupom času začnú ročne produkovať až o 10 percent menej potomstva a rybolov tak utrpí veľké škody. Takéto rybie spoločenstvá existujú už dnes a práve udržateľný rybolov napomáha tomu, aby sa zachránili.

Plastové znečistenie od rybárov

Ďalší z neoverených a najmä nepravdivých faktov znova očierňuje rybársky priemysel. Existujú štúdie, ktoré dokazujú, že až 80 percent celkového znečistenia oceánov tvorí odpad zo súše a najmä z území, ktoré sú husto obývané. Pravdou je, že zvyšných 20 percent tvorí rybárske náčinie, no film tento pomer značne zveličuje.

V súvislosti so znečistením oceánov dokument vysvetľuje aj úhyn veľrýb, ktoré následne more vyplavuje na súš. Ani toto však nie je pravda, pretože veľryby ohrozujú najmä lovci, ktorý lovia bezhlavo a masovo. Pravdivá nie je ani informácia, ktorá hovorí, že väčšina morských plodov vzniká v morských farmách. Takáto praktika sa totiž uplatňuje najmä v Amerike.

Vegánstvo nie je odpoveď na všetko

V súčasnosti čoraz viac (najmä mladých) ľudí prechádza na vegánstvo, pri ktorom potravu tvoria len rastlinné zložky. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to ideálne riešenie. Avšak profesor a morský biológ Bryce D. Stewart z University of York v Anglicku tento názor nezdieľa, práve naopak.

Ako hovorí aj Veda na dosah udržateľný rybolov existuje. Ak by sa s ním prestalo úplne a všetky zdroje potravy by pochádzali len zo súše, prinieslo by to katastrofálne ekonomické aj environmentálne následky. V sektore rybolovu totiž pracuje takmer 60 miliónov ľudí a všetci by o svoje pozície prišli.

Pozor na dôveryhodnosť zdrojov

Tak ako pri akýchkoľvek článkoch, podcastoch či iných zdrojoch informácií, je nesmierne dôležité kontrolovať si odkiaľ pochádzajú. Ak sú názory na danú tému jednostranné a neberú do úvahy názor odborníkov (ako je to aj v prípade tohto dokumentu), je potrebné si všetky informácie poriadne preveriť. Preto by sme ti poradili niekoľko tipov, ktorými sa pri bádaní môžeš inšpirovať:

1. Hľadaj si relevantné stránky a pokojne čerpaj nápady aj od influencerov – vždy by však mali byť uvedené kvalitné zdroje.

2. Ak je nejaký zdroj označovaný odborníkmi za konšpiračný, radšej sa mu vyhni.

3. Snaž sa vyhľadávať aj zahraničné weby, v ktorých nájdeš konkrétne výskumy (ak máš problém s jazykom, určite ti postačí aj prekladač).

4. Overuj si informácie – každý správny novinár si informáciu potvrdí z viacerých zdrojov. Inšpiruj sa touto technikou aj ty.

5. Pokús sa vyhľadávať články, ktoré sa nesnažia upútať bulvárnymi nadpismi, ale poskytujú objektívny obraz na danú tému.

6. Neváhaj sa obrátiť na starších. Či už sú to rodičia, učitelia, kamaráti – konštruktívnemu rozhovoru sa nebude vyhýbať nikto, kto nečerpá z konšpirácií.

Zdroj: hashtag.sk, vedanadosah.cvtisr.sk
Odporúčame