Do kín prichádza Mulan: Hlavná hrdinka o svoju hereckú rolu bojovala celý rok

Do kín prichádza Mulan

Do kín prichádza Mulan (Zdroj: CinemArt)

#Príbeh o legendárnej Mulan nie je iba príbeh bojovníčky, ktorá celý život kráčala za uznaním a reš-pektom v starovekej Číne. Je to príbeh o čínskej kultúre a čínskom bojovom umení, navyše so skvelým hereckým obsadením.


RECENZIA Chris Nolan znova popiera zákony fyziky: Tenet ukazuje prostredník všetkým doterajším akčným peckám


Už 4. septembra príde do kín legendárna Mulan z dielne štúdia Disney. Hraný film je remakom veľmi úspešného rovnomenného animovaného príbehu o odvážnej Mulan, najstaršej dcére váženého cisárskeho bojovníka.

Do kín prichádza Mulan
Do kín prichádza Mulan (Zdroj: CinemArt)

Dievča medzi mužmi

Mulan sa po tom, čo čínsky cisár vydá nariadenie, že každý muž z rodiny musí ísť brániť krajinu pred bojovnými kočovníkmi zo severu, vyberá plniť povinnosť služby v cisárskej armáde namiesto svojho chorého otca. V prestrojení za muža prekonáva nástrahy na každom kroku svojej cesty a učí sa využívať svoju vnútornú silu a svoj skutočný potenciál. Táto epická cesta z nej robí nielen váženého a rešpektovaného bojovníka, ale vyslúži si aj rešpekt vďačného národa. A, samozrejme, aj jej hrdého otca.

Oscarová režisérka a náročný casting na hlavnú rolu

V štúdiu Disney padlo rozhodnutie, že pôjde o hraný film, ktorý sa nakrúcal predovšetkým v exteriéroch v Číne a na Novom Zélande. Réžie sa chopila oscarová Niki Caro, a to najmä pre jej nevšednú schopnosť ponoru do kultúry iných krajín. Režisérka sa presadila najmä snímkami Pán veľrýb a McFarland: Útek pred chudobou.

Niki Caro bola ponukou režírovať tento epický príbeh doslovne nadšená. „Postava Mulan je pre fanúšikov dôležitá pre svoju povahu. Je to svedomitá dcéra a milujúca a odvážna ľudská bytosť, no je aj zraniteľná a omylná. Keďže vystupuje prezlečená za muža, nemôže využívať svoje zvyčajné schopnosti, no nemôže sa ani spoľahnúť na surovú silu. Využíva teda dôvtip, pohotové reakcie a silnú vôľu, aby prekonala mnohé výzvy a porazila naozaj hrozivého nepriateľa,“ povedala.

Do kín prichádza Mulan
Do kín prichádza Mulan (Zdroj: CinemArt)

Nasledoval náročný casting na hlavnú rolu, ktorý trval až jeden rok. Po celosvetovom výbere ju dostala herečka Yifei Liu známa z filmov zakázané kráľovstvo či Once Upon a Time. Okrem nej v snímke uvidíte hercov ako Donnie Yen (Rogue One: A Star Wars Story, Ip Man), Tzi Ma (Rozlúčka, Tichý Američan), Jason Scott Lee (Tiger a drak: Meč osudu, Žoldnier: Légia skazy), Yoson An (MEG: Hrozba z hlbín, Tiger a drak: Meč osudu), Ron Yuan (Marco Polo, Účtovník), Rosalind Chao (Plus One, Star Trek: Hlboký vesmír deväť), Nelson Lee (All Saints, I Was a Simple Man), Cheng Pei-Pei (Tyger a drak, Chvenie), Gong Li (Gejša, Vyveste červené lampióny) či Jet Li (Chrám Šaolinu, Smrtonosná zbraň 4).

Vzrušujúce kaskadérske výkony

Samotnému nakrúcaniu predchádzala náročná príprava. Herci absolvovali tréningy, ktoré ich pripravili na fyzicky náročné bojové scény. Hlavným bol tréner Jason Scott Lee, príprava ktorého zahŕňala celú škálu od utužovania tela, cez choreografiu súbojov, až po prácu s mečom a s čínskym bojovým tímom.

Vo filme účinkujú kaskadéri z Číny, Kazachstanu, Mongolska, Nového Zélandu a Austrálie. Akčné scény sú, samozrejme, jedinečné najmä vďaka hlavnej postave, ktorá aj absolvovala najviac prípravných tréningov. “Na tomto filme je iné práve to, že akcia vychádza do istej miery zo skutočnosti. Mulan nie je superhrdinka. Je to obyčajné dievča, a predsa dokáže so svojím telom a mysľou tie najúchvatnejšie veci,“ vysvetľuje Caro.

V kinách už od 4. septembra

Mulan prichádza do slovenských kín už 4. septembra v distribúcii spoločnosti CinemArt SK. Snímka je vhodná pre všetky vekové kategórie a v príbehu, ktorý má potenciál budovať charakter mladých ľudí, si prídu na svoje aj rodičia, ktorí by to možno ani nečakali.

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame