Ľudia experimentujú s digitálnymi drogami: Vieš, čo sú to binaurálne rytmy

Ľudia experimentujú s digitálnymi drogami

Ľudia experimentujú s digitálnymi drogami. (Zdroj: Unsplash.com/ Tomasz Gawłowski)

#O drogách ako marihuana, kokaín či extáza už počul asi každý. O ich škodlivých účinkoch a rizikách užívania sa môžeš dočítať takmer všade. Doposiaľ nepreskúmanou oblasťou sú však takzvané digitálne drogy alebo tiež binaurálne rytmy. O čo však ide?

V jednoduchosti by sa dalo povedať, že si pomocou slúchadiel pustíš melódiu avšak v dvoch rozdielnych tóninách. Tvoje uši si z nich vytvoria akýsi jednotný tón a ten bude vnímať tvoj mozog. Ak teda máš melódiu, ktorá má 400 hz a melódiu, ktorá má zas 440 hz, tak ty budeš vnímať len ich rozdiel, a teda 40 hz. A práve tento tón sa volá binaurálny rytmus.

Podľa dosiaľ dostupných informácií, by práve takéto spracovávanie mozgu, malo mať za dôsledok to, že sa naše neuróny synchronizujú do vlnových vzorcov spojených s relaxáciou. Mnohí dokonca tvrdia, že takýto spôsob relaxácie je účinný aj na množstvo problémov ako napríklad problémy so spánkom či bolesťou hlavy.

Vieš, čo sú to binaurálne rytmy
Vieš, čo sú to binaurálne rytmy. (Zdroj: Unsplash.com/Mark Rohan)

S bineurálnymi rytmami sa podľa vedcov z Austrálie a Británie stretlo len 5% ľudí. Niet sa preto čomu diviť, že táto oblasť je doteraz ešte veľmi neprebádaná. Niektorí ľudia však tvrdia, že im táto digitálna droga pomáha zmierňovať úzkosť, znižovať bolesť či depresiu. To, aké účinky má v skutočnosti táto droga je však zatiaľ otázne.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame