Desivý nález v opustenom dome: Obete zažívali skutočné peklo

opustený dom

Z udalostí, ktoré sa stali v opustenom dome hlavného mesta mrazí (Zdroj: Unsplash)

#Ľudia bez domova sa nezriedka stávajú terčom útokov. Známe sú prípady, keď útočníci len tak z rozmaru dobili a dokopali bezdomovca, keď páchateľ na muža spiaceho na lavičke zaútočil nožom, alebo keď dokonca spiacich bezdomovcov poliali horľavinou a zapálili. Doslova peklo na konci svojho života zažívali aj Jaroslav Pastorek (†31) a Miroslav Madunický (†26). Najdesivejšie na tom je, že sa im oň postarali „kamaráti.“

Noví obyvatelia

Bratislavčan Miro a jeho priateľ Jaroslav zo Záhoria obývali opustený rodinný dom v bratislavskej mestskej časti Lamač. Spolu s nimi sa o nelegálne bývanie delili aj ďalší dvaja bezdomovci – Ján Szabó a Peter Czinege. O Mirovi a Jarovi bolo známe, že udržiavajú homosexuálny vzťah a možno aj ten sa stal jedným z motívov pre neuveriteľne beštiálne vyčíňanie vrahov.

detail na čruky a nohy človeka bez domova
Problémy nastali, keď prišla nová dvojica (Zdroj: Pixabay)

Štvorica si privyrábala zbieraním odpadkov a žobraním. Za peniaze, ktoré takto získala, kupovala najmä pijatiku. Otrasný príbeh sa začal písať v roku 1997, kedy pôvodnú štvorčlennú zostavu bezdomovcov rozšírila dvojica Viliam Feigler a Božena Mlčová. Keďže párik priniesol so sebou alkohol a drogy, okamžite zaujal vodcovskú pozíciu. Noví obyvatelia domu začali ostatných ovládať a nútili ich do krádeží.

Keď začne byť pritesno

Napätie v dome sa časom začalo stupňovať. Viliam a Božena často vyvolávali roztržky a Jaro s Mirom sa despotickým prišelcom začali vzpierať. Nelegálne obývaný dom sa zrazu stal pritesným a bolo jasné, že niekto musí odísť. Dobrovoľne to však nechcel urobiť nikto. Miro s Jarom sa rozhodli, že vyčíňanie vedúcej dvojice už nebudú kryť a udajú ju na polícii. Netušili, že si tým podpísali rozsudok smrti.

Pri jednej z častých hádok Božena pichla Jara dýkou do lýtka. Chlapi zraneného odniesli na neďalekú zastávku autobusu a z telefónnej búdky zavolali sanitku. Večer sa Jaro vrátil s obviazanou nohou. Už tento incident naznačoval, že sa schyľuje k tragédii. Tá na seba nenechala dlho čakať. Keďže nezhody pokračovali, vodcovská dvojica sa rozhodla, že sa Jara s Mirom zbaví. Navždy.

Horšie ako v horore

Bolo leto 1997 a Božena s Vilom sa pustili do vykonávania zvrhlého zámeru. Na pomoc si zobrali Jána a Petra. Dvoch neposlušných spolubývajúcich zviazali a začali ich týrať. Týždenná hladovka bola len slabým odvarom všetkých ostatných zvráteností, ktoré prišli na rad. Vynaliezavosť bezdomovcov bola naozaj neskutočná, a to, čo sa dialo v dome sa tak často nevidí ani v tých najtvrdších hororových filmoch.

Opití a sfetovaní tyrani spútaných mužov nútili piť čistý lieh, zmiešaný s pálivou paprikou alebo vodou s liekmi, ktoré našli v kontajneroch. Úbožiakov pálili vriacim toluénom, žeravými tyčami, horiacimi novinami či žeravými uhlíkmi, oblievali ich toxickými rozpúšťadlami. Lámali im kosti, narezávali časti tela a sypali im do rán soľ. Sadistické vyčíňanie zavŕšili tým, že im odrezali genitálie.

Bez štipky súcitu

Zarážajúce je, že na tomto besnení sa podieľala aj žena, dokonca bola jeho iniciátorkou. Na súde bez štipky ľútosti popísala všetky krutosti, ktoré dvojica bezdomovcov musela zažívať. Staršieho Pastoreka jej parťák Feigler nakoniec uškrtil, mladší Madunický mal však tuhší korienok a na ňom sa suroví tyrani realizovali skutočne naplno.

Kým mu jeden z chlapov rezal genitálie, Božena Mlčová mu ohňom opaľovala zadok. Keď už prosil, aby jeho trápenie ukončili, bodla ho nožom do hrudníka. Znie priam neuveriteľne, že toto peklo Jaro s Mirom podstupovali viac ako týždeň.

krvavý nôž
Týranie bolo zakončené usmrtením oboch kamarátov (Zdroj: Unsplash)

Zohavené telá našiel až po niekoľkých dňoch muž bez strechy nad hlavou, ktorý chcel v dome prenocovať. Všetko ohlásil na polícii a vďaka priznaniu sa jedného z tyranov, boli čoskoro dolapení aj ostatní traja komplici.

O rok na slobode

Pitva preukázala, že jeden z týraných mužov zomrel na udusenie, u druhého bolo príčinou smrti vyhladovanie. Verejnosť zostala šokovaná z toho, akú brutalitu a sadizmus vrahovia použili, aby zo sveta zniesli svojich spolubývajúcich. Pojednávanie s obvinenými bolo opakovane odročené, kým súd vyniesol definitívny rozsudok.

Jána Szabu a Petra Czinegeho odsúdili na 15 a 13 rokov, tresty si už odpykali. Viliam Feigler dostal doživotie. Božena Mlčová vyviazla len s 25-ročným trestom, čo znamená, že brány väzenia by mala opustiť už v roku 2022.

Odporúčame