Mladučká Košičanka si plní sen: Založila vlastnú značku oblečenia, po tomto túžila už ako 10-ročná!

ANOTHER

zakladateľka značky Another (Zdroj: Instagram/another.cn)

#V 21. storočí je pomerne náročné preraziť vo svete módy. Napriek tomu sa na Slovensku nájde množstvo talentovaných a cieľavedomých ľudí, ktorí sa snažia upútať pozornosť svojou tvorbou, do ktorej vnášajú kúsok seba. Jednou z nich je aj Daniela Kováčiková z Košíc. Akúkoľvek prekážku prekoná a pokračuje v ceste za svojím snom a cieľom. Už dva roky sa venuje odevnému dizajnu a marketingu, vďaka čomu mala možnosť stretnúť sa s rôznymi ľuďmi v danom odbore a sama začať s niečím vlastným.

  • v minulosti pracovala pre československú streetwear značku Mampi*i
  • dizajnérka @another.cn
  • kreatívna manažérka @rachellkkacollection
  • (Foto: instagram.com/daniela_kovacik)

Aké boli tvoje začiatky v tejto oblasti?

Vždy som bola istým spôsobom nespokojná s tým, čo slovenské obchodné reťazce ponúkajú. Omnoho viac som obdivovala zahraničnú módu. Jedným z hlavných bodov mojej tvorby je vytvárať oblečenie, ktoré by sa na Slovensku nosilo, a v neposlednom rade aj oblečenie, ktoré sa bude páčiť aj mne.

Od malička som mala k móde veľmi blízko. Ako 10 ročná som prosila rodičov, aby mi z Dráčika kúpili zošity, v ktorých boli zobrazené obrysy postáv, ktorým sa dokresľovalo oblečenie. Keď som dostala môj prvý počítač, prvé kliky neputovali na stránky s rozprávkami a hrami, ale na skicár, photoshop a video editor. Neskôr, počas školy, som milovala kreatívne úlohy a postupne som sa začala zaujímať o módu. Najskôr som šila pre seba a kamarátky. Podarilo sa mi zaujať okruh kamarátov, a preto som sa neskôr rozhodla veci predávať a propagovať viac než len súkromne. Čo robíte už v detstve prirodzene, je odraz vášho ja a toho, čo Vás naozaj baví a bude baviť.

(Foto: Lucia Neubauerova)
Čo predstavuje tvoja tvorba?

Značku Another vnímam ako spojenie všetkého, čo ma v živote baví a napĺňa. Moja tvorba nemá určitý štýl, ktorým sa uberá, pretože tvorím len to, čo chcem a ako chcem. Neobmedzujem sa na istú cieľovú skupinu, značke nechávam voľný priestor, aby v nej každý našiel kúsok seba. Či už je to človek, ktorý miluje eleganciu alebo priaznivci punkového štýlu. Svojimi návrhmi vyobrazujem moju vlastnú osobnosť, ktorá sa prikláňa k pôvabnej ženskosti a jemnosti, a zároveň aj extravagantnému unisex štýlu, pričom oboje nosím bežne a rada.

Každá jedna kolekcia má niečo iné, čo ma na nej bavilo. Niekedy je to myšlienka, ktorú nesie, inokedy forma, ako som ju odprezentovala, alebo spomienky na photoshooting. Svoju značku beriem ako svoje dieťa, nedá sa ho nemať rado, i keď vás niekedy štve (smiech).

Prečo práve názov Another?

Pôvodný názov znel Another collection, ale dnes sú už praktickejšie kratšie názvy, ktoré si človek rýchlejšie zapamätá. Another je anglické slovo, ktoré v preklade znamená iný, odlišný, ďalší, rozdielny, čo v konečnom dôsledku vystihuje aj moju tvorbu.

Pracuješ na svojej tvorbe sama alebo za jednotlivými kúskami stojí aj nejaký tím?

Momentálne robím všetky veci sama, avšak nedávno som začala spolupracovať s dizajnérkou Bean. Spojili sme môj talent v šití, jej talent v kreslení a vytvorili tak spoločné oblečenie, ktoré momentálne predávame. V budúcnosti mám v pláne prijímať aj ďalšie spolupráce s lokálnymi dizajnérmi a vytvoriť tím ľudí, ktorí bude mať na starosti expedíciu, sociálne siete, marketing a pri vyššom predaji zamestnať aj krajčírky.

A čo priestory a materiály?
Ateliérom je momentálne moja izba. Pred pár mesiacmi sme ju s pomocou rodičov zariadili tak, aby mi tam nič nechýbalo. Samozrejme, v blízkej budúcnosti plánujem prenájom vlastného ateliéru, ktorý budem zdieľať s ďalšími lokálnymi umelcami.

(Foto: Tomáš Kollár)

Čo sa týka materiálu, tým že bývam v Košiciach, mám to šťastie, že je tu veľa zdrojov na rôzne materiály, či komponenty. Ak ste však detailista a perfekcionista ako ja, ani to niekedy nestačí. Látky a doplnky síce prevažne nakupujem v našich košických galantériách, ale niekedy, ak mám nápad, ktorý sa nedá len tak kúpiť, zavítam aj do Hornbachu alebo tvorivých potrieb a riadim sa heslom – Urob si sám!

Čo ťa posúva ďalej? Máš nejakú inšpiráciu či vzor?

Počas môjho dospievania som sa stretla s niekoľkými kreatívnymi ľuďmi, ktorí ma istým spôsobom inšpirovali k vlastnej tvorbe, a to nie len z odevného oboru. Napríklad Rachelkka, chalani z Cryformercy, moji kamaráti z hudobného oboru— Filip Pilecký, FCKTHEM alebo DJ Vi3e. Konkrétnu inšpiráciu som však nemala. Moja inšpirácia vyplýva z niekoľkých zdrojov, ktoré vídam a vnímam. Pri mojej tvorbe sú isté podvedomé inšpirácie z vecí alebo pocitov, ktoré mávam. Niekedy príde len tak, ako keď sa mi v hlave vytvoril nápad na fotenie pri ceste v električke. Avšak nemyslím si, že by som mohla ukázať na jedného človeka či značku, kvôli ktorej tvorím.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa it’s different again (@another.cn)

Zmenil sa nejako tvoj pohľad na život?

Zistila som, že mám okolo seba naozaj ľudí, ktorí ma vo všetkom podporujú a veria vo mňa. Prišla som na to, že je náročné dodržiavať disciplínu. Ak máte vlastný biznis a ste sám sebe pánom, je len na vás, či budete makať a vidieť výsledky, alebo budete ľahostajný a vaša práca sa bude časom zatracovať.

Negatívom je moja občasná lenivosť, ale snažím sa na nej pracovať. Po čase si tiež všimnete, ako vás niektorí ľudia začnú odsudzovať za vaše pôsobenie, za odhalenie vášho vlastného a toho pravého ja. Avšak ak máte nastavenú myseľ, že život vám chce dať len to najlepšie, v konečnom dôsledku vám takíto ľudia vôbec nebudú chýbať.

Stretla si sa už s kritikou na oblečenie, ktoré tvoríš?

Musím poklopať, že čo sa týka mojej tvorby, tak dostávam len objektívne názory. Ľudia väčšinou moje kúsky hodnotia ako niečo extravagantnejšie než sú zvyknutí nosiť, ale predsa sa im to páči. V minulosti sa mi stalo, že som dostala kritiku od značky, pre ktorú som pracovala. Nesúhlasili s mojou inšpiráciou od inej značky, avšak samotní tvorcovia danej značky sa vyjadrili, že to nevnímajú ako kopírovanie ich práce, preto som celú tú kritiku nebrala príliš vážne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa it’s different again (@another.cn)

Čo by si odporučila ľudom, ktorí sa rozhodnú vydať touto cestou? Na čo si dávať pozor?

Ak sa niekomu v niečom nedarí, je to úplne normálne, dôležité je nevzdať sa. Jediným aspektom, ktorému sa treba vyhýbať je vaše „temné ja“, čím myslím myšlienky ohľadom nedosiahnutia cieľov, nedostatočná sebadôvera, či sebaľútosť. Pri tvorení vlastnej značky nepracujete len na konkrétnych veciach, ale pracujete hlavne sami na sebe a svojej osobnosti. V prvom rade začať a nehanbiť sa. Pamätám si svoju neistotu. Otázky v hlave, či to nebude trápne, keď dám na sociálne siete, že niečo predávam.

Ak máte podobné myšlienky tak nie, naozaj to nie je trápne! Tí, ktorí vás budú riešiť, sú len nespokojní so svojou produktivitou. Z vlastných skúseností môžem povedať, že ak robíte to, čo vás baví, nemáte čas zapodievať sa niekým iným. To, čo odovzdávate, taktiež prijímate, a preto sa od začiatku snažím podporovať všetkých, čo sú okolo mňa a tvoria.

Kam by si chcela, aby sa uberala tvoja tvorba ďalej? Máš nejaký vytúžený cieľ?

V blízkej budúcnosti plánujem vlastné priestory, taktiež e-shop, na ktorom sa už teraz pracuje, spolupráce a väčšie zviditeľnenie sa. Another v budúcnosti nevidím len ako značku oblečenia, ale ako komunitu kreatívnych ľudí, ktorí sa na nej budú podieľať a budú stále sami sebou. Chcela by som, aby moju značku prezentovalo viacero umelcov, avšak pod svojimi menami, čím by som značke, ale rovnako aj im, pomohla vytvoriť si svoje meno.

P.S. našim čitateľom na záver?

Podľa mňa sú najdôležitejšie štyri veci: disciplína, vytrvalosť, viera a činy. K ujasneniu týchto aspektov veľmi pomáha čítanie kníh, ktoré sa zaoberajú filozofiou úspechu, či videá o osobnom raste a čase pre seba. To, čo by som chcela odkázať všetkým ľudom sú len tieto tri, ale zároveň výstižne slová, a to: „Free your soul!

Daniele veľmi pekne ďakujeme za rozhovor a prajeme ešte veľa šťastia a úspechov v živote.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa it’s different again (@another.cn)


Tento článok bol pôvodne uverejnený v magazíne Unipo Press Filozofickej Fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Jeho autorom je Eliška Bilská.

Zdroj: Unipo Press, Eliška Bilská
Odporúčame