Ďalšie drahé fiasko výskumu Marsu: Modul nezvládol pristáť, roztrieštil sa na padrť

Model Schiaparelli

#Schiaparelli bol experimentálnym modelom, ktorý mal prispieť k výskumu Marsu. Projekt Európskej kozmickej agentúry však po dopade explodoval a zrútil sa z minimálne dvoch kilometrov na povrch, keďže nebol schopný spomaliť z rýchlosti takmer 21-tisíc km/h na plánovaných 10 km/h. Motory, ktoré mali pomôcť brzdiť navyše horeli len tri sekundy, namiesto plánovanej pol minúty.

Schiaparelli mal v rámci misie ExoMars hľadať stopy života, priniesť na Mars výskumný materiál a tiež vyšliapať cestu plánovanému projektu, ktorý ráta s vyslaním robotického vozidla na Mars. Na ceste bol už od 14. marca, v polovici októbra sa model úspešne oddelil od ruskej nosnej rakety Proton, ktorá ho viezla do vesmíru. Projekt dosiaľ stál údajne už miliardu eur.

Nejde o prvé výskumné fiasko na Marse. Veľké veci sľuboval aj projekt Beagle 2 v roku 2003, ktorá sa však po ceste a až tento rok dokázali približne identifikovať miesto, kde sa nachádza. Zdá sa teda, že podobných problémov s výskumom červenej planéty ešte ľudstvo zažije dosť. Projekt ExoMars by mal pokračovať ešte v roku 2020.

Odporúčame