Dá sa žiť len tu a teraz? Osvoj si týchto 5 každodenných návykov a tvoj život bude lepší

Photo by Maria Tyutina from Pexels

#Žiť tu a teraz? Dá sa to? Alebo je to nejaký výmysel mudrcov, ktorí nemajú nič spoločné s bežným životom? V skutočnosti na tom nie je nič zložité. Naše myšlienky v hlave neustále preskakujú z minulosti do budúcnosti.

Dávame pozornosť tomu, čo je už dávno za nami, pričom sa bojíme niečoho, čo sa vôbec nemusí uskutočniť. Môže to byť aj inak. Ak sa chceš naučiť vychutnať si prítomnosť naplno, vyskúšaj týchto 5 jednoduchých prístupov. Jediné, čo dokážeš naplno kontrolovať, je totiž daný moment.

#1 Vyhni sa slovnému spojeniu „Čo ak…“

pixabay.com

Ak by si mal zo svojho slovníka vyhodiť aspoň jedinú vec, určite by ňou malo byť toto neproduktívne slovné spojenie. „Čo ak…“ V týchto dvoch slovách sa ukrývajú dve tony obáv a strachu. Jednoducho to preskoč. „Čo ak zlyhám, čo ak si o mne pomyslia niečo zlé..“ To nie je tvoja starosť. Tvojou jedinou úlohou je nájsť vnútorný pokoj. O nič ostatné sa nemusíš starať.

#2 Sústreď sa len na jednu vec

Multitasking je absolútne neproduktívny nástroj. Ak budeš písať prácu, pozerať seriál a popritom variť večeru, taký bude aj tvoj výsledok. Nič z toho nebudeš robiť dôsledne. Radšej si vyber len jednu vec a úplne sa do nej ponor.

Snaž sa ju urobiť najlepšie, ako vieš. Do ďalšej úlohy sa pustíš, až keď skončíš to, čo máš rozpracované. Táto metóda ti ušetrí nielen kopec času, ale vďaka nej si skutočne vychutnáš samotný proces akejkoľvek činnosti.

#3 Len pomaly

Photo by bruce mars from Pexels

I keď sa to nezdá, naozaj ti neujde absolútne nič. Stačí len spomaliť. Keď raňajkuješ, skús si to vychutnať. Keď píšeš, netlač na rýchlosť. Dôležité je čo najviac uvoľňovať telo. Ak je v tele napätie, je to jednoznačný dôkaz toho, že si uviazol v strese. Na vnútorný pokoj je dôležité naladiť sa ihneď, len čo vstaneš z postele. Pretože aké bude ráno, taký bude celý deň.

#4 Dávaj si pozor, aké informácie si vpúšťaš do hlavy

Len ty si zodpovedný za to, čomu dávaš pozornosť. Ak hneď ráno budeš počúvať o tom, kto koho zavraždil a aký je celý svet nanič, len ťažko si udržíš pokoj. Tvoje myšlienky ťa začnú priťahovať ku katastrofickým scenárom ako magnet.

Ak im dáš „zelenú“ vo forme pozornosti, tak ich ešte viac aktivuješ. Koncentruj sa na informácie, ktoré majú zmysel. Miesto správ si pusti radšej zaujímavý podcast, či hudbu, ktorá ti zlepší náladu.

#5 Udrž si na uzde svoje myšlienky

Photo by bruce mars from Pexels

Akonáhle si všimneš, že sa opäť babreš v mŕtvej minulosti či budúcnosti, ktorá sa ešte nestala, stopni tok nepotrebných myšlienok. Ihneď, keď ich zaznamenáš, predstav si stopku. Tieto myšlienky nepotrebuješ. Preto je hlúposť rozvíjať ich do absurdnosti. Ty si predsa v prítomnom okamihu. A to je práve to, čo formuje celú tvoju budúcnosť.

Zdroj: positivityblog.com
Odporúčame