Čítaj, počúvaj, vzdelávaj sa a browsuj: Spoznaj skutočné výhody čítačiek kníh!

Nie je to len o čítaní - spoznaj skutočné výhody čítačky kníh

Nie je to len o čítaní - spoznaj skutočné výhody čítačky kníh (Zdroj: Unsplash.com/Shayna Douglas)

#Áno, čítačky kníh nie sú žiadny nový technologický vynález. No prečo si každý myslí, že slúžia len na čítanie kníh? Rozhodli sme sa pre teba zosumarizovať niekoľko zaujímavých vlastností, ktorými tieto zariadenia disponujú a ty si o nich zrejme ani netušil. Čítačka nie je automaticky len pre vášnivého knihomoľa, zamilujú si ju aj fanúšikovia audiokníh, hudby či vzdelávania.


RECENZIA Dominik Dán opäť nesklamal: Z krvavého listu zo záhrobia budeš mať husiu kožu


Rozdiel začína v kompaktnom a ľahkom tele

Takmer každý knihomoľ ti povie, že ak nemáš paperback alebo hardback, nie je to ono. Osobne súhlasím, sám čítam viac ako je možno zdravé a nedám dopustiť na knihu v tlačenej podobe. No povedzme, že práve čítaš nového Kinga, ktorý má pravdepodobne znova takmer 1000 strán. Hmotnosť hrubých kníh sa dokáže dostať k necelému kilogramu, a to už nie je v dámskej kabelke sranda – nehovoriac o mieste. Kniha sa navyše prenášaním ničí.

Asi ti teda nemusím vysvetľovať, že hlavný rozdiel spočíva v hmotnosti (čítačka váži približne 150 gramov) a v malom tele – niečo medzi telefónom a tabletom. Navyše, do čítačky napraceš stovky kníh, takže ak ťa čítanie jednej nebaví, jednoducho prejdeš na inú. Ak vyšiel nový titul, vieš si ho zakúpiť a čítať okamžite. Každý nový model disponuje funkciou Wi-Fi, vďaka ktorej si vieš stiahnuť knihy aj priamo cez tvoje účty v Martinuse či na bux.sk, prípadne z mailu.

Písmo si nastavíš podľa seba

Ďalšou obrovskou výhodou je samotná customizácia. Čítačky kníh podporujú rôzne formáty, no najčastejšie sú PDF, MOBI a EPUB. Ak si stiahneš práve formáty MOBI alebo EPUB, otvárajú sa ti možnosť úpravy textu. Vybrať si môžeš z rôznych druhov písem (pätkových aj bezpätkových), rezov a dokonca aj veľkostí. Nastaviť si vieš aj ukazovač počtu strán do konca kapitoly či do konca knihy.

Bolia ťa oči zo svietiaceho displeja? Čítačky kníh ho nemajú, disponujú takzvaným e-ink, teda plochu s mikrokapsulami, ktoré vykresľujú obraz. Na dotyk pôsobí skutočne ako papier. Zároveň má väčšina čítačiek túto plochu dotykovú, takže s ňou narábaš ako s bežným smartfónom. V noci si budeš musieť zapnúť svetlo, aby si na text videl. Jas si vieš upraviť, no e-ink nevyžaruje displej a neškodí tvojmu zraku.

Uč sa nové jazyky

Ak si aj ty uvažoval nad tým, že sa chceš čítaním naučiť cudzí jazyk, čítačka ti túto možnosť ponúka. Tlačené anglické knihy sú pre začiatočníkov náročné a ich bilingválne dvojjazyčné verzie ochudobnené o množstvo textu. Napríklad taký Kindle ponúka možnosť stiahnutia prekladača. Ak čítaš knihu v cudzom jazyku a zaskočí ťa slovíčko, ktoré nevieš preložiť ani vyňať z kontextu, jednoducho na ňom podrž pst a prekladač ti ho okamžite preloží.

Samozrejme, na rozbeh budeš musieť ovládať aspoň základy daného jazyka a tvorbu viet. Nemôžeš si jedného dňa povedať „dnes sa naučím portugalsky“, kúpiť si čítačku a ísť na to. Osobne som si vďaka čítačke zdokonalil svoju angličtinu a poznám mnoho ďalších, ktorým pomohla aj v učení iných jazykov. Tieto knihy často dokonca zoženieš za babku či zadarmo, pretože internet je ich doslova presýtený.

Audioknihy či hudba? Žiadny problém

Nie každá čítačka je stvorená na audioknihy. Lacnejšie modely nemajú funkciu čítania textu či prehrávania audia. V kníhkupectvách či v elektrodomoch ti však určite pomôžu nájsť model aj s týmito vlastnosťami. Audioknihy sa dajú „čítať“ dvojako. Prvou možnosťou je prevod textu na reč – túto technológiu majú zvyčajne drahšie modely. Stroj ti v niektorých jazykoch sám preloží text knihy na reč.

Druhou možnosťou je podpora prehrávania MP3 súborov. Do čítačky kníh si buď stiahneš alebo prenesieš súbory, pripojíš slúchadlá a počúvaš. Ak vieš prehrať audioknihu, vieš prehrať aj hudbu. Nemusíš v autobuse či vo vlaku len čítať. Keď ťa príbeh prestane baviť, vypočuj si zopár skladieb. Niektorí dokonca počúvajú hudbu počas čítania. Možností je neúrekom. Hľadaj modely s výstupom jack pre slúchadlá. Čítačky majú aj bluetooth, ale neviem sa zaručiť za to, že podporujú všetky bezdrôtové slúchadlá.

Zainvestuj a časom ušetríš

Je pre teba vstupná investícia nevýhodou? V tom prípade si čítačku asi nikdy nekúpiš. Cenovo sa čítačky kníh pohybujú medzi 80 – 150 eur v závislosti na technológiách, ktoré potrebuješ. Ceny sa dokážu vyšplhať aj nad 200 eur, to už však hovoríme o 8-pacových zariadeniach, skvelých displejoch a pamätiach tak veľkých, že ich nevyužije asi nikto. Štandardný Kindle či Pocketbook kúpiš asi za 120 eur.

Dôležité je však povedať, že e-knihy sú výrazne lacnejšie oproti paperbackom. Niektoré klasiky, ktorým uplynuli autorské práva, dokonca zoženieš aj legálne zadarmo. Vezmi si k tomu rôzne úpravy textu, možnosť zdokonalenia sa v cudzom jazyku, „čítanie“ audiokníh alebo browsovanie po webe a zistíš, že ide o dobrú investíciu. Ak budeš čítačku využívať pravidelne, tvoja investícia sa do roka vráti a už začínaš na čítaní šetriť.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame