Svetu hrozilo nebezpečenstvo! K Zemi sa rútila nekontrolovateľná raketa: Čo sa s ňou stalo?

Hrozí svetu nebezpečenstvo?

Hrozí svetu nebezpečenstvo? (Zdroj: Unsplash.com/SpaceX)

#Šokujúca správa obletela celý svet. K Zemi sa totiž rútila nekontrolovateľná čínska raketa a nikto nevedel kedy a kde dopadne. Odborníci však dúfali, že jej kúsky pristanú v oceáne. Ak by totiž spadli na zem, hrozilo by, žeby spôsobili obrovské škody. Dnes však konečne zistili, čo sa so záhadnou čínskou raketou stalo.

Pred pár dňami, konkrétne 24.júla 2022 o 14:25 pekinského času, bol vypustený model vesmírnej stanice Wentian. Podľa plánov sa mal pripojiť k vesmírnej stanici Tiangong. Žiaľ, nešlo všetko podľa plánu. Odpaľovacia raketa sa totiž odpojila a následne bola na obežnej dráhe Zeme.

„21-tonová čínska raketa sa zrúti k Zemi hrozivou rýchlosťou – nikto však presne nevie, kedy pristane, a astronómovia varujú, že 30-metrové kovové hroty môžu zasiahnuť kdekoľvek na planéte,“ informoval o tom v tom čase portál imeteo.sk. Astronóm Holger Krag, vedúci úradu pre vesmírny odpad Európskej vesmírnej agentúry, predpokladal, že by raketa mala dopadnúť niekde medzi zemepisnými šírkami 41 stupňov južne a 41 stupňov severne od rovníka.

Hrozí svetu nebezpečenstvo?
Hrozí svetu nebezpečenstvo? (Zdroj: Unsplash.com/SpaceX)

Ako však dodal portál imeteo.sk „na základe meniacich sa atmosférických podmienok sa presný vstupný bod raketového stupňa do zemskej atmosféry nedá určiť, ale odhaduje sa, že opäť vstúpi do zemskej atmosféry okolo pondelka 1. augusta.“ Astronóm Jonathan McDowell zas predpokladal, žeby sa raketa mala roztrieštiť na približne 30-metrové úlomky, ktoré sa budú obrovskou rýchlosťou rútiť k Zemi. Odborníci dúfali, že úlomky nekontrolovateľnej rakete dopadnú do oceánu a nespôsobia veľké škody. Ak by totiž dopadli na súš, bola by šanca, že v zaľudnených oblastiach, mohli napáchať obrovské škody.

Hrôza je zažehnaná

Hrôza, ktorú mala napáchať nekontrolovateľná raketa, je však zažehnaná. Podľa najnovších informácií od čínskej vesmírnej agentúry totiž raketa dopadla do oblasti Indického oceána. Konkrétne mala dopadnúť do Suluského mora asi 57 kilometrov východne od pobrežia filipínskeho ostrova Palawan. Väčšia časť rakety pritom mala byť zničená pri vstupe do atmosféry.

Podľa Malajziskej vesmírnej agenúry mali úlomky preletieť cez ich vzdušný priestor a dopadnúť do Suluského mora severovýchodne od ostrova Borneo. Zverejnili taktiež video, ktoré má zachytávať údajné trosky rakety.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame