Cítiš sa stále unavený? Možno za to môžu potraviny, ktoré konzumuješ!

Prepadá ťa únava najmä po tom, čo sa výdatne naješ? (Zdroj: Freepik/freepik)

#Cítiš sa ospalý či malátny počas celého dňa aj napriek tomu, že si spal pomerne dobre? Únava sa objaví vtedy, keď ju nečakáš, najmä ak máš veľa povinností, ktoré musíš splniť. Ako však predísť tomu, aby ti klipkali oči a ty si uvažoval len nad tým, kam uložíš svoje telo k oddychu? Tieto stavy sú známe asi každému, no vedel si, že za tým môžu byť aj druhy jedál, ktoré konzumuješ?

Na vine je trávenie

Prepadá ťa únava najmä po tom, čo sa výdatne naješ? Veľké množstvo jedla, alebo príliš veľký šok z množstva kalórií môžu spôsobiť tvojmu telu enormnú únavu.

Tento proces sa spája s hladinou cukru v tvojej krvi, a zvýšením množstva krvi, ktorú telo odvedie do tráviaceho traktu. Je to potrebné, aby telo dokázalo s jedlom bojovať a stráviť ho. Tým pádom nezostáva dosť krvi pre ostatné orgány, čím trpí napríklad mozog. Ten je unavený, a vysiela telu signály, že potrebuje okamžitý odpočinok.

Čomu sa vyhnúť?

Určite ťa neprekvapí, že najväčším problémom je biele pečivo. To v súčasnosti nie je vôbec populárne – či už ide o chudnutie, výživové hodnoty alebo intoleranciu lepku.

Biele pečivo je plné bielej múky, ktorá obsahuje rýchle uhľohydráty. Tie majú tendenciu rýchleho zvýšenia hladinu cukru v krvi, aktivujú tvorbu inzulínu, a hladina cukru sa rapídne prepadne.

To má potom za následok to, že si unavený, malátny, a máš neustálu chuť si niečo ešte dať. Nie si spokojný ani ty, ani tvoje telo… Preto si najbližšie premysli, že ti ten biely rožok na raňajky stojí za to, že sa budeš nejakú dobu cítiť ako zbitý pes.

Zatoč s ospalosťou!

Ospalosť spôsobujú najmä jednoduché sacharidy, preto by si mal zvážiť, či ich nevymeníš za jednoduché, ktoré sú viac komplexné a dodajú telu viac benefitov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Júl je nabitý dobrotami: Vieš, kedy svoj veľký deň oslavuje zmrzka, čokoláda či avokádo?

Určite sa vyhýbaj pravidelnej konzumácií fast-food či nepravidelnému jedeniu 1-2 krát za deň. Tvoj jedálniček je odrazom toho ako sa cítiš! Obohať ho teda o vitamíny a minerály, ktorými môžeš napríklad aj potlačiť únavu (skvelými pomocníkmi sú vitamín C, magnézium a železo).

V neposlednom rade nezabúdaj ani na dostatočnú fyzickú aktivitu – tá ti zaistí energiu aj napriek tomu, že nejakú pohybom vydáš. Ak nemáš čas na obrovské tréningy, postačí aj intenzívna prechádzka po čerstvom vzduchu!

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame