Christopher Nolan po Oppenheimerovi chystá ďalší veľkofilm: Bude kompletne bez špeciálnych efektov

The Odyssey

Christopher Nolan točí veľkofilm Odysea (Zdroj: Universal Pictures)

#Uznávaný Christopher Nolan – ten filmový kúzelník, ktorý nám priniesol také pecky ako Inception, Interstellar či Oppenheimer – sa tentoraz zase pustil do niečoho naozaj veľkého. Jeho najnovší projekt, The Odyssey, je adaptáciou slávneho gréckeho eposu od Homéra. A ak poznáš Nolana, vieš, že to nebude len taká obyčajná adaptácia.

Nolanov rukopis

Svetoznámy režisér Christopher Nolan je známy tým, že rád zamotáva naše hlavy komplexnými príbehmi a vizuálnymi lahôdkami. Jeho filmy často skúmajú tému času, identity a reality. Ťažko povedať, či v slávnom príbehu Odysea môžeme očakávať podobné prvky. Avšak, už len zo spôsobu, akým bol vyrozprávaný príbeh Oppenheimera, nám môže byť jasné, že aj historické veci vedia niesť tento Nolanov rukopis.

Predstav si epický príbeh plný dobrodružstiev, kde sa realita mieša s mýtmi a legendami. Nolan nám určite prinesie svoj typický nelineárny naratív a vizuálne divadlo, ktoré nás vtiahnu do sveta starovekého Grécka.

Hviezdne herecké obsadenie

Ako vždy, Nolan si aj do tohto filmu vybral skutočnú hereckú elitu a s takýmto hviezdnym obsadením sa naozaj máme na čo tešiť:

  • Matt Damon ako Odyseus, hlavný hrdina, ktorý sa snaží dostať domov po trójskej vojne.
  • Tom Holland: Jeho úloha zatiaľ nie je potvrdená, ale špekuluje sa, že by mohol hrať Telemacha, syna Odysea.
  • Zendaya: Možná Penelopa, verná manželka Odyssea.
  • Anne Hathaway: Šepká sa, že by mohla stvárniť bohyňu Aténu, patrónku Odysea.
  • Robert Pattinson: Jeho rola je zatiaľ síce neznáma, ale pravdepodobne pôjde tiež o jednu z hlavných postáv.
  • Charlize Theron: V teóriách zatiaľ ako čarodejnica Kirké alebo iná mocná bytosť.
  • Lupita Nyong’o: Jej úloha je tiež zatiaľ neznáma, ale určite prinesie do filmu svoju nezameniteľnú charizmu.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Spoznáš známych hollywoodskych fešákov podľa očí či úsmevu? Tak sa presvedčme!
Christopher Nolan

Kráľ Odyseus

Ak si náhodou zaspal na hodinách literatúry, Homérovo dielo Odysea je príbeh o kráľovi Odyseovi, ktorý sa po trójskej vojne snaží dostať domov na rodnú Itaku. To by nebol až taký problém, keby ho grécka mytológia nezahrnula do jedného z najkomplikovanejších návratov v dejinách literatúry. Odyseus sa totiž počas svojej desaťročnej cesty stretne so všetkým možným aj nemožným – od hnevu bohov až po zákerné nástrahy magických bytostí.

Jedným z jeho najznámejších protivníkov je kyklop Polyfémos, obrovský jednooký pastier, ktorého musí prekabátiť, aby sa spolu so svojimi mužmi dostal z jeho jaskyne živý.

Potom sú tu sirény, krásne, no smrtiace stvorenia s hypnotizujúcim spevom, ktoré lákajú námorníkov na ostré útesy. Aby sa ich Odyseus zbavil, jeho posádka si zapchá uši voskom, zatiaľ čo on sám sa nechá priviazať k sťažňu, aby mohol prežiť ich zvodnú pieseň.

Ani čarodejnica Kirké mu to neuľahčí – svojimi kúzlami premení jeho mužov na svine a len vďaka Odyseovej prefíkanosti a božskej pomoci sa mu podarí z jej pazúrov uniknúť.

Verná manželka

Celý čas mu navyše robí problémy boh morí Poseidón, ktorého rozhneval tým, že oslepil jeho syna Polyféma. Ten mu na oplátku hádže pod nohy (pod loď) jednu prekážku za druhou a sťažuje mu návrat domov na maximum.

Medzitým navyše na Itake jeho verná manželka Penelopa už desať rokov čelí dotieravým nápadníkom, ktorí ju nútia vydať sa za niekoho iného, zatiaľ čo jeho syn Telemachos dospieva a snaží sa nájsť svojho otca. Odysea je v konečnom dôsledku príbeh o vytrvalosti, odvahe a prefíkanosti, kde sa ukazuje, že cesta domov môže byť rovnako náročná ako samotná vojna.

The Odyssey
Ako budú vyzerať všetky fantastické bytosti (Zdroj: Lexica Aperture)

Vášeň pre praktické efekty

Nolan je stará škola. Kým mnohí režiséri sa spoliehajú na CGI (počítačové efekty), on preferuje stále viac praktické efekty. Pamätáš si na scénu z Inception, kde sa chodba otáča? To nebolo CGI, ale skutočne postavená rotujúca chodba. V Interstellar taktiež použil skutočné modely vesmírnych lodí a minimalizoval použitie zeleného plátna.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Kieran Culkin? Rolu Kevina v Sám doma mu vyfúkol vlastný brat – dnes je ten talentovanejší

Nakoniec, aj v nedávnom Oppenheimerovi nepoužil žiadne počítačové efekty a v Odysee plánuje v tomto svojom prístupe pokračovať. To napríklad znamená, že aj mýtické bytosti budú vytvorené pomocou praktických efektov. Napríklad, kyklop by mohol byť stvárnený pomocou kombinácie kostýmov, prostetiky a perspektívnych trikov.

Tento prístup už teraz pridáva filmu autenticitu a umožňuje hercom lepšie interagovať s prostredím. A keďže je reč o jednom z najväčších režisérskych mien, výslednej kvality sa asi netreba obávať. 

Rozpočet a produkcia

S odhadovaným rozpočtom 250 miliónov dolárov je Odysea doposiaľ absolútne najnákladnejším projektom v Nolanovej kariére a s tým sa spája aj fakt, že režisér je veľkým fanúšikom IMAX formátu.

Pre túto snímku totiž  údajne vyvíja opäť novú technológiu IMAX, ktorá sľubuje ešte intenzívnejší zážitok. Podarí sa mu v tomto prekonať oscarového Oppenheimera, ktorému sa obrazovo vyrovná len máloktorý film?

Nuž, minimálne môžeš očakávať naozaj veľmi ostrý obraz, najlepší zvuk a z technickej stránky celkovo nesmierne pohlcujúci zážitok. To všetko samozrejme najviac oceníš, pokiaľ si skutočne zapálený pre kinematografiu a rád si tieto pecky vychutnáš v na to stvorených IMAX sálach. 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame