Cez prázdniny nemusíš len vylihovať: Takto z nich vyťažíš maximum a staneš sa lepším

Photo by rawpixel.com from Pexels

#Prázdniny – najobľúbenejšie slovíčko každého študenta. Konečne si môžeš aspoň trošíčku oddýchnuť od stresu a vychutnať si pár dní či týždňov zaslúženého voľna. Dôležitý je však nielen oddych, ale i to, aby si nevyšiel z cviku. Ak budeš celé prázdniny kvasiť na gauči, tvoja myseľ čoskoro zlenivie.

Preto sme pre teba pripravili zoznam aktivít, ktoré ti nielenže uľahčia návrat do školy, ale zároveň ťa niečo naučia. Veď človek by sa mal učiť celý život. A ani prázdniny nie sú výnimkou. Ak sa rozhodneš naučiť sa niečo nové, značne si rozšíriš obzory. A to rozhodne nie je na zahodenie.

#1 Inšpiruj sa tutoriálmi

Photo by Caio Resende from Pexels

Ak si si chcel už dlhšie osvojiť základy Photoshopu, programovania či inej činnosti, prázdniny sú na to ako stvorené. Na webe nájdeš naozaj všeličo. Väčšina tutoriálov na YouTube je úplne zadarmo a ak sa nevzdáš, progres na sebe uvidíš za pomerne krátky čas. Čas investovaný do samovzdelávania rozhodne nie je stratený.

#2 Uč sa cudzí jazyk

Máš v cudzom jazyku značné medzery alebo sa chceš naučiť netradičný jazyk? Počas prázdnin sa pokojne môžeš pustiť aj do učenia základov čínskeho, japonského či švédskeho jazyka. Z voľne dostupných aplikácii odporúčame aplikáciu Duolingo, ktorá ťa každý deň prinúti nájsť si pár minút času na štúdium cudzieho jazyka. Je zábavná a tak sa pomocou nej budeš učiť jazyk skutočne veľmi príjemným spôsobom.

#3 Ukáž, že nemáš obe ruky ľavé

Počas prázdnin nemusíš trápiť len svoj mozog. Netreba zabúdať ani na telo. Môžeš (konečne) začať behať, okopať babke záhradu, či naučiť sa variť zopár základných receptov. Dôležité je, aby si mal stále chuť učiť sa nové veci a zručnosti. To najhoršie, čo môžeš spraviť, je zaspať na vavrínoch.

#4 Vyskúšaj nový koníček

Photo by Terje Sollie from Pexels

Nikdy nevieš, či ťa niečo nebude baviť, až kým to neskúsiš. Počas prázdnin sa môžeš naučiť fotografovať, kresliť, prihlásiť sa do turistického klubu alebo do klubu domácich majstrov. Poobzeraj sa vôkol seba. Vyskúšaj to, čo si chcel vždy skúsiť a rozhodne to neodkladaj. Ktovie, čo ti prinesie zajtrajšok.

#5 Zbav sa nepotrebných vecí

Prázdniny sú vhodným časom aj na reorganizáciu vecí, ktoré sa ti povaľujú všade navôkol. Nepotrebné veci skús predať, vymeniť či darovať ľuďom, ktorí ich ešte určite využijú. Čím menej ich bude vôkol teba, tým sa ti lepšie bude dýchať. Dlhodobý chaos má jednoznačne negatívny dopad na našu psychiku.

#6 Navštív starých rodičov

Photo by rawpixel.com from Pexels

Aj ostatných rodinných príslušníkov, ktorých si nevidel už niekoľko mesiacov. Nájdi si čas na návštevy, ktoré neustále odkladáš. Uži si prítomnosť starých rodičov, dokiaľ sú ešte na svete. Potešia sa. Je pre nich dôležité vedieť, že ich máš stále rád.

#7 Nauč sa písať rýchlejšie

Ak poctivo ťukáš do klávesnice len dvoma ukazovákmi, prázdniny sú vynikajúcim časom, kedy si konečne môžeš osvojiť základy strojopisu. Môžeš si zadovážiť skriptá z najbližšej knižnice, alebo skúsiť online výučbu, ktorá ťa naučí písať všetkými desiatimi prstami. Ak si osvojíš strojopis, ušetrí ti to kvantum času. Túto zručnosť oceníš najmä pri písaní záverečných prác. Je to balada, keď už viac nebudeš musieť na klávesnici hľadať každé písmenko.

Zdroj: daniel-wong.com
Odporúčame