Jet lag prekvapí aj skúsených cestovateľov: Nauč sa 4 triky a pásmová choroba ťa nebude trápiť

Predaj first minute dovoleniek je v plnom prúde (Zdroj: Freepik/prostooleh)

#Predaj first minute dovoleniek je v plnom prúde. Ak uvažuješ nad tým, že by si niekam takto tesne po začiatku roka vypadol, určite je tá vhodná chvíľa. Avšak, buď pripravený na nástrahy, ktoré ťa môžu čakať. Jednou z nich je aj nepríjemný jet lag, ktorý k cestovaniu do krajín s veľkým časovým rozdielom, jednoducho patrí. Šťastie praje pripraveným, preto sme dali dokopy základné body, ktoré ti pomôžu v prežití tohto nepríjemného stavu.

Nepríjemnosti z cestovania

Určite si zažil stav, kedy si sa po návrate z dovolenky nevedel dostať späť do svojho režimu. Chronická nespavosť, prehodený deň s nocou a mnoho ďalšieho dokážu človeku pekne znepríjemniť život. Riešenie neexistuje, je potrebné jednoducho zotrvať.

Ak sa však budeš držať nasledovných bodov, môžeš tento stav prekonať o čosi jednoduchšie.

Výber krajiny

Pri výbere destinácie mysli na to, že na svete existujú rôzne časové pásma. Odporúčame ti cestovať do krajín, v ktorých tvoje telo ako-tak prirodzene rozozná deň a noc. Ideálnou voľbou je napríklad Florida, kde sa, pravdepodobne, skôr prispôsobíš, než v Austrálii.

Šťastie praje pripraveným

Ak nenecháš nič na náhodu, nič ťa neprekvapí. Prekvap svoje telo a začni si zvykať na zmenu už pred odletom. Ideálne je, ak máš možnosť ísť spať a vstávať v približne rovnakom čase, ako tomu bude na novom mieste.

Ďalším pointom je, aby si nepodcenil spánok. Ak sa pár dní pred odletom dobre vyspíš, budeš o čosi viac imúnny voči jet lagu.

Pozor na modré svetlo

Zvykneš si počas letu krátiť chvíľu pozeraním do obrazovky? A vedel si o tom, že takzvané modré svetlo udržiava tvoj mozog v bdelosti? Ak chceš let aspoň z časti prespať, odporúčame ti unaviť sa. Prejdi sa po uličke, ponaťahuj si svaly, zahraj si so susedom karty… Možností je mnoho!

Žltý všeliek

Na nový režim si jednoduchšie zvykneš v prípade, že sa vystavíš prirodzenému dennému svetlu. Slnečné lúče na organizmus pôsobia ako reštart a pomôžu ti prispôsobiť sa novému biorytmu. Určite slnenie nevynechaj ani počas zvyšku dovolenky, avšak nepodceňuj ho – je potrebné dbať na dostatočnú UV ochranu!

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame