Cestovateľ Jiří prezradil, ako sa dá cestovať za 150 eur na mesiac: Čo si musí odrieknuť, ak chce ušetriť?

guatemala

Ako cestuje v dnešnej dobe Jiří, prezradil v rozhovore (Zdroj: Unsplash/angello-pro)

#Jiří má len 24 rokov, ale precestovaný takmer celý svet. Za pomerne krátky čas stihol navštíviť 84 krajín a nastopovať úctyhodných 24-tisíc kilometrov. Okrem rodného Česka za uplynulý rok stihol navštíviť aj Portugalsko, Turecko, Mexiko či Thajsko. Viac o jeho zážitkoch v našom rozhovore.

Koľko krajín si navštívil od začiatku pandémie a kde ťa zastihla?

Od februára 2020 som bol v 20 cudzích krajinách. Naplno ma to zastihlo začiatkom marca v Thajsku. Letel som za prácou do Kórei a v Bangkoku som mal mať len štvordňový transit. Počas tých štyroch dní mi zrušili nadväzujúci let a ja som v Thajsku nakoniec zostal 4 mesiace.

V Thajsku panovala medzi dovolenkármi koncom marca 2020 panika. Letecké spoločnosti rušili lety, vlády organizovali repatriačné lety, nevystrašilo ťa to? Neuvažoval si zbaliť si veci a odletieť domov?

Trochu som o návrate uvažoval, to áno. Ale vzhľadom k tomu, že v Thajsku bolo minimum prípadov, fajn počasie a lacno, prišlo mi nakoniec ďaleko lepšie zostať tam, ako byť doma v Brne a nemôcť ísť ani von. Letieť späť som sa rozhodol až začiatkom júla, aby som neprišiel o kamarátovu svadbu.

Ako by si porovnal náladu v Európe a vo zvyšku sveta, ktorý si navštívil?

Je to všade podobné. Máš ľudí, čo chcú, aby to celé už skončilo a dodržiavajú všetky pravidlá. Ľudí, čo sa boja a nosia rúško aj vo vlastnom aute. A všade nájdeš mnoho naštvaných ľudí, čo už je im všetko jedno a sú absolútne nezodpovední. Ja sa snažím ísť tak nejako cestou selského rozumu a cestovať zodpovedne. Rúško nosím, kde sa má, umývam si ruky a občas aj zvyšok tela.

Pred časom si sa z Mexika presunul do Guatemali. Ako vyzeral prechod cez hranice?

Bolo to ako prejsť na druhú stranu cesty. Nikde žiadna kontrola, pečiatky, policajti, nič. Prechádzali sme pri jazerách Montebello uprostred ničoho, chýba tam všetka infraštruktúra. Od hranice je to asi dve a pol hodiny pešo cez hory k prvej asfaltke. Sme tu v podstate ilegálne. Ale všetko dobré, už nás dokonca aj kontrolovali policajti a nebol s tým problém.

jiří
(Zdroj: Súkromný archív Jiří)

Guatemala nie je na zozname najobľubenejších detinácií pre našincov. V čom je jedinečná?

Všade máš sopky, to je veľká krása. A ľudia sú neskutočne fajn. Veľa ľudí sem tiež jazdí za kávou. Ja kávu skoro nepijem, ale pivo tu našťastie kúpiš všade. Jedinečné sú tu cesty. Po Nepále asi druhé najhoršie, čo som kedy zažil. Neviem, či tým ľudí nalákajú, ale rozhodne je to zážitok.

Vláda v súčasnosti cestovanie neodporúča. Čo si o tom myslíš?

Keď sa nad tým zamyslím, vláda ti vlastne vždy odporúča necestovať (či už len niekam, alebo nikde – ako teraz). Možno je to len mnou, ale zatiaľ som na stránkach ministerstva zahraničia nikdy nečítal „vyrazte na cestu, bude to super“. Navyše za súčasnej situácie by našu vládu počúval na slovo len masochista.


Aké je cestovanie v čase korony? Takto vyzerajú štyri dni na Floride, štáte bez opatrení


Mesiac na cestách ťa stojí asi 140 eur. Ako sa ti darí držať náklady na cestovanie v nízkych cenových hladinách? 

Keď to ide a mám čas, väčšinou jazdím stopom. Koľkokrát je to rýchlejšie než autobus, ušetríš a hlavne stretneš veľa ľudí, čo je neskutočná zábava. Za tri mesiace stopu po Mexiku som sa naučil po španielsky. Často spím cez couchsurfing, to je webová platforma, kde ťa ľudia ubytujú u seba doma zadarmo. Majú k tomu rôzne dôvody. Niekto chce precvičiť angličtinu, niekto by rád cestoval, ale nemôže, tak si pozve príbehy z ciest k sebe domov, niekto chce proste len spoločnosť. Keď niekde už som, tak veľa chodím a varím, to asi tiež šetrí peniaze.

jiří
Svoje náklady sa snaží držať na minime (Zdroj: Súkromný archív Jiří)

Na instagrame často postuješ ceny potravín a jedla, ktoré nakupuješ. Prečo?

Porovnávať ceny doma a v zahraničí mi jednoducho príde zaujímavé. Keď prídem do novej krajiny, vždy idem ako prvé do supermarketu. Zaujíma ma, čo tam majú iné, než u nás, koľko veci stoja a čo ľudia kupujú. Myslím, že to veľa vypovedá o kultúre danej krajiny.

Ako riešiš letenky?

Najlacnejšie som letel za euro z Praglu do Benátok a späť z Toulouse za rovnakú cenu. Volotea slávila narodeniny a mala akciu. Na letenky po Európe je asi najlepší azair.cz, pre zbytok sveta používam vyhľadávač kiwi.com, vždycky ale kupujem priamo u aerolinky, je to lacnejšie a istejšie. Potom sú tu stránky, čo ťa upozorňujú na rôzne akcie a napríklad chybové tarify, ako napríklad cestujlevne.com, tam majú aj cool mini sprievodcu. V zásade však platí, že keď máš len dva týždne, kedy môžeš ísť, jedno vysnívané miesto, kam nutne chceš, vždy sa to predraží. Musíš byť trochu flexibilný. Kde je to lacné, tam väčšinou letím a snažím sa z toho vydupať čo najlepší zážitok.

Ktorá krajina ti z rozpočtu ukrojila najviac a kde bolo naopak najlacnejšie?

Na najviac ma asi vyšlo, keď som bol tri roky späť v USA. Bol to dlhší výlet po oboch pobrežiach. Tam som musel veľa šetriť. Spal som vonku, po parkoch, na staniciach, letiskách, na plážach. Jednu noc v kamióne, čo som stopol. Jednu noc za dažďa len tak pod stromom medzi pumpou a diaľnicou. Najlacnejší bol určite Irán. Potom Vietnam, India, a tak ďalej.

Z čoho svoje cestovanie financuješ?

Pred pandémiou som vždy mesiac alebo viac pracoval doma v Brne, a potom vyrazil na približne mesiac na cesty. Teraz je to ale iné. Doma bolo všetko zavreté, a tak som na ceste v podstate stále. Z peňazí, čo som už mal som niečo investoval do kryptomien a musím povedať, že zatiaľ mám šťastie. Zarobím si tým na seba, a to mi stačí.

Ktoré krajiny ti najviac prirástli k srdcu?

Najväčšie zážitky mám určite z Iránu. Bol som tam trikrát a môžem to všetkým len odporučiť. Ľudia sú tam neuveriteľne pohostinní, je tam lacno a všade extrémne krásne. Príroda bola nádherná tiež na Azorách alebo Islande. Skvelé to je všade. Všetko to máš v hlave. Keď sa niekam vystrojíš s tým, že to tam bude stáť za nič, vrátiš sa akurát sklamaný. Keď pôjdeš s tým, že to bude paráda a budeš sa tešiť, skoro vždy budeš spokojný a odvezieš si super zážitky.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame