Z lockdownu rovno na dovolenku? Tento fakt ukazuje, že cestovať sa bude vo veľkom!

cestovateľská sezóna

Čaká nás silná cestovateľská sezóna? (Zdroj GettyImages)

#Po tom, čo sa postupne začali uvoľňovať opatrenia a svet nabehol na tempo očkovania, sa čoraz viac núka otázka, ako bude vyzerať tohtoročná letná sezóna? Bude sa dať cestovať? Kam? Budeme musieť byť zaočkovaní? Čo vlastne vieme?

Prieskum hovorí jasnou rečou

Podľa portálu cnbc je letná cestovateľská sezóna v niektorých častiach cestovného ruchu už na vzostupe. Nedávny prieskum spoločnosti Toluna naznačuje, že Američania získavajú sebadôveru a odhodlanie v cestovaní s každým ďalším mesiacom. Ukazuje sa, že zatiaľ čo si cestovanie v apríli vedelo predstaviť 27 % opýtaných, do júla by to malo byť až 42 %. Veľké prekvapenie nastáva pri pozorovaní správania v oblasti nákupu leteniek či rezervácii ubytovania. Badať možno ich náhly nárast čo ukazuje, že ľudia sa chcú poistiť pred tým, ako pôjdu ceny hore.

Napríklad hotel Roxbury at Stratton Falls, ktorý sa otvoril vo februári 2020, tesne pred pandémiou v USA ukazuje, že zatiaľ čo v minulom roku bol pre nich počet rezervácii priam skľučujúci, tento rok sa tešia presnému opaku. Dopyt je tak vysoký, že víkendy sú u nich do októbra úplne vybookované.

„Spoločnosť InteleTravel zažila minulý týždeň niekoľko rekordných dní, keď sme za 30-ročnú históriu rezervovali viac transakcií za jediný deň, ako kedykoľvek predtým,“ uviedol James Ferrara, prezident spoločnosti pre portál cnbc.com.

Nový trend, bublinové cestovanie

Obľúbený portál Airbnb potvrdzuje nový trend v oblasti cestovania. Zdá sa, že ľudia budú stále opatrní pri kontakte s inými ľuďmi. Podľa nich sa cestujúci toto leto snažia prenajať domy v blízkosti malých plážových miest a národných parkov. Rekreanti vyhľadávajú terasy, záhradky a oblasti na grilovanie, a to s vyššími cenami, ako predtým.

Podľa nich je o dovolenkové nehnuteľnosti tak vysoký dopyt najmä z dôvodu spoločenských vzdialeností, a teda záujmu po takzvanom „bublinovom cestovaní“, uvádza James Ferrara. Američania hľadajú letné prenájmy domov tiež na Arube, na pobreží Mexického zálivu či v Tulume.

mexiko
Do pozornosti sa dostáva nové slovné spojenie – Bublinové cestovanie (Zdroj: unsplash.com/Darren Lawrence)

Kam chcú ísť ľudia?

Zatiaľ sme nenašli prieskum, ktorý by ukazoval cestovateľské plány Slovákov. Naopak, ľudia spoza oceána majú vo svojich plánoch jasno. Počas leta chcú navštíviť najmä Honolulu, Denver, Chicago, Miami a Orlando. Prevádzkovateľ vlakových zájazdov Vacations By Rail očakáva, že Aljaška, Colorado a americké národné parky budú najobľúbenejšími destináciami pre cestujúcich, ktorí si za spôsob dopravy zvolili vlak. Väčším problémom môže byť nedostatok áut.

Napriek tomu vieme, že pre Európanov sú už vyhlásené top cestovateľské destinácie pre rok 2021. Ide o portugalskú Bragu, Rím, Cavtat, Florenciu alebo prekvapivo, o rumunské mesto zvané Sibiu. Na druhej strane sa zdá, že pandémia posmelila Slovákov v objavovaní exotiky. Kým sa dalo cestovať, sa množstvo Slovákov rozhodlo vycestovať na Maldivy, Zanzibar či do Spojených arabských emirátoch. Lákavá bola nielen otvorenosť týchto krajín, ale aj cenová dostupnosť, ktorá dovtedy nebola známa.

Nielen Slovákov môže pri rezervácii zájazdov vopred poháňať možnosť flexibilného zrušenia a aktuálne veľmi nízke ceny leteniek či ubytovaní už na letnú sezónu. Prekvapivo tiež vyznieva, že zrazu sú možné veci, ktoré dovtedy neboli. Priamy let na Maldivy, možnosť zrušenia dovolenky tesne pred odletom s následným preplatením a podobne. Myslíme si, že cestovné kancelárie budú robiť množstvo benefitov pre potenciálnych klientov, ktoré sme doposiaľ nepoznali. Uvidíme, ako to nakoniec dopadne. Zdá sa však, že turizmus očakáva po dlhom úpadku obrovský nárast. A my sa tomu absolútne nečudujeme.


Ako vyzerajú tvoje cestovateľské plány? Daj nám vedieť v komentári!

Zdroj: Hashtag.sk, cnbc.com,
Odporúčame