Turizmus budúcnosti: Koľko stojí cesta do vesmíru a kde si môžeš kúpiť lístok?

Prehľad spoločností, ktoré ťa dopravia do vesmíru

Prehľad spoločností, ktoré ťa dopravia do vesmíru (Zdroj: Unsplash.com/NASA)

#Ešte pred 100 rokmi sa nízka obežná dráha Zeme zdala byť pre ľudstvo nedosiahnuteľná. Počas 60. rokov 20. storočia, prelomovej dekády vesmírneho priemyslu sme dokázali opak. Nielenže sme na obežnú dráhu poslali telesá, ale aj ľudí. No a v júli 1969 po prvýkrát pristál na Mesiaci človek. Preskoč o polstoročie dopredu a ľudstvo čaká ďalší míľnik. Na to, aby si opustil povrch Zeme a vydal sa na našu obežnú dráhu sa už nepotrebuješ dostať do NASA a podstúpiť roky tréningu. Stačí ti slušná hotovosť a patričná odvaha.


Let balónom na obežnú dráhu Zeme: Rezervuj si lístok a navštív vesmír, cena nie je prestrelená


Podnikatelia majú letenky už kúpené

Okrem národných vesmírnych inštitútov, akým je napríklad spomínaná NASA, vidíme v poslednej dobe pribúdať aj množstvo súkromných spoločností rovnakého zamerania. Najväčšou je Space X pod vedením Elona Muska, ktorá sa bude v najbližších rokoch pokúšať kolonizovať Mars. Obdobné spoločnosti neplánujú dosiahnuť takúto métu, dali si iný cieľ – dopriať ľudom nezabudnuteľný zážitok z výšky desiatok až stoviek kilometrov nad Zemou. Ver mi, že o tomto sa určite tvojim rodičom nesnívalo.

Svoju letenku si už kúpil napríklad CEO Amazonu Jeff Bazos, ktorý letel do vesmíru 20. júla tohto roka, teda presne 52 rokov po Armstrongovom pristátí na Mesiaci. Dosiahol takzvanú Kármánovu hranicu a videl našu Zem z výšky 100 kilometrov. Rovnaký plán má aj miliardár Richard Branson. Pôvodne mal byť on prvým komerčným pasažierom, avšak jeho lety už niekoľkokrát odložili. Aktuálne je jeho misia naplánovaná na koniec roka a poletieť by mal spoločnosťou Virgin Galactic.

Najambicióznejší je však obchodník a zakladateľ Start Today Yusaku Maezawa. Začiatkom decembra je na pláne 12 dňový pobyt na Medzinárodnej vesmírnej stanici vo výške 400 kilometrov (aby sa takýto objekt udržal na obežnej dráhe Zeme, musí letieť rýchlosťou 28 000 km/h.) Tu však Maezawa ani zďaleka neplánuje skončiť. Elon Musk vyhlásil, že práve Yusaku bude prvým komerčným pasažierom na ceste okolo mesiaca. Let je naplánovaný na rok 2023 a mohol by byť ďalším míľnikom nie len pre Space X, ale aj pre samotný vesmírny program.

Týmto cenám sa hovorí „za babku“

Ak by si v budúcnosti plánoval vidieť našu Zem z trochu inej perspektívy, ponúkame ti prehľad súkromných spoločností, ktoré naplnia očakávania aj tých najambicióznejších z nás. Do výšky 80 alebo 100 kilometrov ťa dopraví Virgin Galactic. Aby si mohol stráviť jednu hodinu v spomínanej výške, musíš prejsť výcvikom. Za hodinový výlet zaplatíš (spoločne s výcvikom a prenajatím obleku) 211 tisíc eur. Zatiaľ si letenku vo Virgin Galactic rezervovalo viac ako 600 ľudí, medzi nimi aj osobnosti ako Tom Hanks, Justin Bieber či Lady Gaga.

Spoločnosť Blue Origin, ktorá dopraví na obežnú dráhu Zeme aj Jeffa Bazosa, nebude k pasažierom taká prívetivá. Za prvú letenku zaplatil Bazos spoločne so svojím bratom po 23 miliónov eur. Toto však nebude cena pre bežného smrteľníka. Spoločnosť ešte neotvorila predaj, ale iba formulár na registráciu. Bazos si však kúpil súkromný let, preto ho vyšiel nespočetnekrát drahšie, ako to bude v tvojom prípade. Experti tvrdia, že ak chce Blue Origin obstáť v konkurencii, nemôže za ceny ich letenky pýtať nad 400 tisíc eur.

Cesta na ISS a okolo Mesiaca je iné sústo

Spomínali sme ti koncoročnú výpravu Yusakua Maezawa na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Na oficiálnej stránke spoločnosti Axiom, ktorá tieto lety organizuje, nájdeš formulár, ktorým sa môžeš prihlásiť na cestu na ISS. Okrem tvojich osobných údajov vypĺňaš aj rok, na ktorý chceš svoji misiu naplánovať. Najbližší možný termín je už v roku 2022. Zaručene ťa však sklame cena. 8-dňová dovolenka na ISS ťa vyjde na 46 miliónov eur.

Cesty okolo mesiaca má spoločnosť Space Adventures naplánované až na rok 2023. Pred samotným letom ťa čakajú mesiace tréningu, pretože počas misie prekročíš obežnú dráhu Zeme a dostaneš sa do vzdialenosti 384 tisíc kilometrov od Zeme. Apollu 11 trvala cesta tam a späť 8 dní a predpokladá sa teda, že aj lety Space Adventures by mohli trvať asi jeden týždeň. Spoločnosť si za tento neopakovateľný zážitok však 126 miliónov eur na osobu – a to ani nepristaneš na Mesiaci. Ak všetko vyjde ako má, komerčné lety plánujú spustiť v roku 2024.

Prečo sú všetky tieto lety tak predražené? Nikdy sa pri týchto cenách nepozeraj len na cenu paliva a výrobnú hodnotu vesmírnych lodí. Na programoch pracujú tisíce ľudí a výskumy trvajú niekoľko rokov až storočí. Len si predstav, koľko peňazí musí stáť nielen vytvorenie, ale navrhnutie napríklad oblekov tak, aby boli praktické a pohodlné zároveň. No a neposlednom rade ber do úvahy zlyhania, nekonečné opakovanie skúšobných letov a investovanie ďalších financií do lepšieho výskumu. Kto za toto všetko zaplatí? Ty – zákazník.

Keby si mal neobmedzený rozpočet, ktorý let by si si vybral? Odvážil by si odísť státisíce kilometrov od Zeme?

Zdroj: hashtag.sk, astronomy.com
Odporúčame