Sme svedkami skutočne zvláštneho rekordu: Pozoruhodná výdrž, toto ešte svet nevidel!

Táto bublina vydržala neprasknúť viac ako rok

Táto bublina vydržala neprasknúť viac ako rok. (Zdroj: Unsplash.com / Alfred Kenneally)

#Vedci sa neustále snažia objavovať nové a nové mechanizmy či látky, ktoré by ľudstvu pomohli. S jedným takýmto unikátnym objavom prišli aj fyzici, ktorým sa podarilo urobiť dlhotrvácnu bublinu. Vydržala neprasknúť viac ako rok.

Aj ty si určite ako malý mal bublifuk a vyváral si si svoje vlastné bubliny. Nikdy ti však nevydržali dlhšie ako pár sekúnd. A tie, ktorým sa podarilo zotrvať najdlhšie, si sledoval, ako padajú. Dôvodov, prečo tieto bubliny tak rýchlo praskli, je viac.

Príčinou mohlo byť to, že gravitácia odvádzala materiál z membrány, čo spôsobilo pretrhnutie. Alebo vďaka odparovaniu sa znížila prítomnosť kvapaliny a tiež to, že aj samotný vzduch prechádza cez membránu von do okolitého prostredia.

Táto bublina vydržala neprasknúť viac ako rok
Táto bublina vydržala neprasknúť viac ako rok. (Zdroj: Unsplash.com / Marc Sendra Martorell)

Vedci sa tak pokúsili vytvoriť bublinu, ktorá by vydržala dlhšie. Skúšali rôzne zmesi. Najlepšie si viedli bubliny, ktoré boli obohatené o glycerín. Tie vydržali niekoľko dní. Najmenej to bolo 101 a absolútny rekordman vydržal až 465 dní. Tieto nové zistenia môžu vedcom pomôcť pri vytváraní nových materiálov ako napríklad rôznych pien.

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame