Už si videl Blonde? Pred Anou de Armas stvárnilo legendárnu Marilyn Monroe týchto 10 herečiek

Marilyn Monroe vo filme Gentlemen Prefer Blondes

Slávnu Marilyn si zahralo už mnoho herečiek (Zdroj: commons.wikimedia.org/20th Century Fox)

#28. septembra mala na Netflixe premiéru kontroverzná snímka Blonde. Film vznikol podľa rovnomennej fiktívnej biografie od Joyce Carol Oates a Marilyn Monroe v ňom stvárňuje Ana de Armas. Nejde ani zďaleka o prvý film mapujúci život hollywoodskej ikony. Portál Mental Floss preto zostavil zoznam desiatich herečiek, ktoré ju v minulosti stvárnili.

Misty Rowe (Goodbye Norma Jean)

„Nie je to najlepší film, no bola som prvá,“ povedala kalifornská herečka o svojej úlohe vo filme Goodbye Norma Jean z roku 1976. Snímku o začiatkoch kariéry Marilyn Monroe, vtedy ešte Normy Jeane, režíroval Larry Buchanan. Misty Rowe sa veľkého úspechu nedočkala, kritike sa nevyhla ani samotná hlavná predstaviteľka. To, čo bola kritika oprávnená, môžeš posúdiť sám.

Catherine Hicks (Marilyn: The Untold Story)

Catherine Hicks hrala v školskej produkcii divadelnej hry tretieho manžela Marilyn Monroe, Arthura Millera, s názvom After the Fall. Slávnu herečku neskôr stvárnila v televíznom filme Marilyn: The Untold Story z roku 1980. Za túto úlohu si vyslúžila pozitívne reakcie kritikov a bola dokonca nominovaná na cenu Emmy.

Theresa Russell (Insignificance)

Film Insignificance režiséra Nicolasa Roega vznikol na motívy rovnomennej hry Terryho Johnsona. Rozpráva o stretnutí štyroch postáv, označených ako Hráč bejzbalu, Profesor, Herečka a Senátor. Tieto postavy sa stretnú v hotelovej izbe. Theresa Russell pôvodne vo filme hrať nechcela, nakoniec však stvárnila Herečku. Vďaka jej účesu, červenému rúžu a napodobneniu ikonickej scény z filmu The Seven Year Itch bolo nad slnko jasnejšie, koho má táto postava symbolizovať.

Susan Griffiths (Marilyn and Me)

Susan Griffiths bola svojho času považovaná za akúsi dvojníčku Marilyn Monroe. V drobných úlohách ju stvárnila vo viacerých filmoch a seriáloch. Väčší priestor však dostala až v roku 1991, kedy hrala vo filme Marilyn and Me. Ten sa venuje údajnému, no nikdy nepotvrdenému, manželstvu Monroe a spisovateľa Roberta Slatzera.

Melody Anderson (Marilyn & Bobby: Her Final Affair)

Ešte pred tým, ako vymenila hereckú kariéru za prácu sociálnej pracovníčky (so špecializáciou na závislosti), sa Melody Anderson predstavila ako Marilyn Monroe v televíznom filme z roku 1991. Aj tento film sa venuje nepotvrdenému vzťahu herečky. Pod menom Bobby z názvu filmu sa ukrýva samotný Robert F. Kennedy, s ktorým mala Monroe údajne takisto pomer.

Mira Sorvino (Norma Jean and Marilyn)

Za svoju rolu vo filme z roku 1996 získala Sorvino nominácie na Emmy a Zlatý Glóbus. Vo svojej úlohe mala oblečené tie isté šaty, ktoré mala Marilyn Monroe vo filme The Misfits. Herečka verí, že aj to jej dopomohlo k úspechu.

Ashley Judd (Norma Jean and Marilyn)

Zatiaľ čo Mira Sorvino stvárnila Marilyn Monroe na vrchole jej slávy, Ashley Judd sa v tom istom filme predstavila ako Norma Jean, ktorá sa občas zjavila svojmu neskoršiemu „ja“.

Poppy Montgomery (Blonde)

Film Blonde z tohto roku nie je prvou adaptáciou rovnomenného románu. Tá vznikla už v roku 2001 a Marilyn v nej stvárnila austrálska herečka Poppy Montgomery. Hoci podľa vlastných slov nevie spievať ani tancovať, jej prevedenie skladby „Diamonds Are a Girl’s Best Friend“ ocenil asi každý, kto film videl. Teda, okrem samotnej herečky.

Michelle Williams (My Week With Marilyn)

Michele Williams je zatiaľ jedinou herečkou, ktorá za rolu Marilyn Monroe získala nomináciu na Oscara. Film My Week With Marilyn z roku 2011 sa odohráva počas jedného týždňa. Možno ťa už ani neprekvapí, že dej sa točí prevažne okolo aféry, ktorú mala slávna herečka so svojim šoférom.

Kelli Garner (The Secret Life of Marilyn Monroe)

Dvojdielna séria The Secret Life of Marilyn Monroe sa do veľkej miery venuje herečkinmu vzťahu s matkou. Pred tým, ako Garner získala úlohu v tejto oceňovanej sérii, videla len 2 filmy, v ktorých Monroe hrala. Napriek tomu však podala obdivuhodný výkon.

 


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, mentalfloss.com
Odporúčame