Britský bloger hľadá najhoršie WC sveta: Navštívil už 91 krajín, najhorší záchod objavil v Tadžikistane

najhoršie WC sveta

Britský bloger navštívil už 91 krajín, aby našiel najhoršie WC na svete (Zdroj: Unsplash/Gabor Monori)

#Pokiaľ zvykneš navštevovať napríklad verejné toalety, určite si si už niekedy pomyslel, že si práve objavil to najhoršie WC vôbec. A na rozdiel od britského blogera si ani nemusel precestovať 120 000 kilometrov a 91 krajín. No v porovnaní s WC, ktoré bloger objavil v Tadžikistane, blednú aj tie najšpinavšie záchody u nás závisťou.

Najhorší záchod nájdeš v Tadžikistane

Ľudia väčšinou cestujú za zážitkami, dobrodružstvom či oddychom. Počas pobytu v cudzích krajinách sa zaujímajú o miestnu kultúru, pamiatky či jedlá. Päťdesiatosemročného Grahama Askeyho však motivovalo niečo iné. Rozhodol sa nájsť ten najhorší záchod na svete a zdá sa, že po viac, ako 120 000 precestovaných kilometroch ho konečne našiel. Najhorší záchod sa podľa neho nachádza v dedinke Ayni. Je zamorený potkanmi a jedovatými hadmi a plachtu, ktorá má zabezpečiť aspoň trochu súkromia, zjavne ľudia využívajú aj na iné účely.

„Mal som tú česť navštíviť tie najšpinavšie toalety na celej planéte, no záchod v Tadžikistane je tým najhorším. Je to dokonalá diera do pekla,“ povedal podľa All That’s Interesting.

Brit zobral svoju misiu naozaj vážne. Precestoval kvôli nej 91 krajín a 6 krajín, čo ho v prepočte vyšlo viac ako 170 000 eur. Kandidátov na titul najhoršieho WC počas svojich ciest videl viac než dosť. Zostavil z nich dokonca akúsi cestovateľskú „antipríručku“ s názvom Toilets of the Wild Frontier. V nej sa nachádza 36 najnechutnejších toaliet, ktorým by sa mal človek vyhnúť tým najväčším oblúkom.

A review of my new book, required reading in toilets everywhere

Posted by Insideotherplaces on Thursday, September 22, 2022

Fotografie ako varovanie

Askey fotografoval toalety iba zvonku. Ich vnútra boli extrémne nechutné a ani ostrieľaný „kráľ porcelánu“, ako ho volajú kamaráti, sa v nich odhodlal stráviť len nevyhnutný čas. Fotografie spočiatku uverejňoval len na svojom blogu. Knihu sa rozhodol zostaviť na základe reakcií čitateľov. Askeyho zámerom však nie je šokovať a dúfa, že kniha bude mať na ľudí aj iný efekt.

„Čitateľom sa dané toalety určite budú zdať šokujúco nechutné, ale treba si uvedomiť, že reprezentujú vážne a do veľkej miery zbytočné zdravotné riziko. To sa dá znižovať napríklad podporovaním charitatívnych organizácií ako ActionAid alebo World Toilet Day,“ povedal. Podľa Deutsche Welle až 2,6 miliardy ľudí na svete žije bez spoľahlivej toalety. To môže viesť k rozširovaniu smrteľných ochorení. Napríklad cholery.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, allthatsinteresting.com
Odporúčame