Búrka a voda nie sú dobrá kombinácia: Čo myslíš, môže blesk zabiť ryby?

Voda je dobrým vodičom, preto energiu okamžite rozptýli (Zdroj: Freepik/freepik)

#Obdobie búrok a vytúžené schladenie od nenormálnych horúčav je tu. Dni sú ešte pomerne teplé a to stále láka ľudí, aby si niekam vyrazili. Ak patríš aj ty k skupinke, ktorá rada trávi čas v prírode či pri vode aj v tomto počasí, mal by si sa mať na pozore. Búrky babieho leta sú nevyspytateľné a prichádzajú nečakane. Môžu ťa prekvapiť napríklad aj pri vode, preto by si mal byť obozretný a vedieť o bezpečnosti pri búrke o čosi viac.

Hra prírody

Pozorovanie bleskov môže byť dobrá zábavka na skrátenie si dlhej chvíle počas búrky. Často ide o fascinujúcu svetelnú šou, no je potrebné myslieť aj na svoju bezpečnosť. Najmä v prípade, ak si v blízkosti vody. Z hodín fyziky si určite spomínaš, že blesk šíri elektrický prúd, čo je o dosť nebezpečnejšie vo chvíli, keď sa „stretne“ s vodnou hladinou.

Voda je dobrým vodičom, preto energiu okamžite rozptýli a teda asi ťa zaujíma, čo sa stane so všetkými živými organizmami, ktoré sa v nej nachádzajú. Logicky by to teda nemali prežiť ani ryby, no očividne je to celkom inak – veď predsa po búrkach nenachádzaš na okrajoch vodných plôch ich uhynuté telá…

Ako je to možné?

Opäť je za všetkým fyzika – ryby, ktoré sa nachádzajú tesne pod hladinou môžu byť v ohrození, no bezpečie týchto živočíchov spočíva v tom, kde práve plávajú. Jednoducho povedané, čím hlbšie sa pohybujú, tým je to počas búrky bezpečnejšie.

Elektrická energia z blesku sa totiž nedostane všade. Ak do vodnej plochy udrie v plnej sile, jeho energia sa, takpovediac, rozleje po povrchu a ohrozí len určitú časť jazera či rieky. Avšak, aj napriek tomuto faktu nie je známe, do akej hĺbky je voda bezpečná.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Počas masívnej búrky na festivale Pohoda bolo zranených celkovo až 29 ľudí

Ohrozenie sa týka plavcov

Ryby sú teda v absolútnom bezpečí. Riziku sú vystavení skôr plavci, pretože energia z blesku sa môže rozšíriť až 100 metrov od miesta úderu. Človek je, na rozdiel od rýb, v priamom kontakte s vodnou hladinou, kde dochádza k najväčšej koncentrácii energetického výboja.

„Prúd môže spôsobiť vážne zranenia alebo dokonca smrť, a to aj vo vzdialenosti, ktorá sa môže zdať bezpečná,“ uvádzajú odborníci v magazíne Outdoor Swimmer.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame