Bezpečne za volantom: Ak si za volantom skutočný macher, týchto 5 vecí je pre teba samozrejmosťou

muž za volantom

Vieš sa správať bezpečne za volantom? (Zdroj: freepik.com)

#Aj ty máš niekedy pocit, že psychologické testy by mali byť nevyhnutnou súčasťou autoškôl? Možno vďaka nim by bolo na cestách menej smrteľných nehôd, za ktorých sa neraz podpíše frajerina. Za volantom viac než hocikde inde platí, že pravidlá nie sú na to, aby sa porušovali. Ak aj ty rád jazdíš a ceníš si nielen svoj, ale aj cudzí život, určite ti príde vhod zopár tipov, ktorými výrazne dokážeš zvýšiť bezpečnosť. Šťastnú cestu!

#1 Odlož telefón

O deťoch milénia sa tvrdí, že si život bez elektronických zariadení nevedia predstaviť. Dokáž, že to tak nie je. Vypni si notifikácie, aby ťa zbytočne nerozptyľovali pri šoférovaní. To, čo sa deje na sociálnych sieťach, sa dozvieš neskôr. Nič ti neujde. Aj telefonovanie za volantom má jasné pravidlá. Telefonuj len s použitím bluetooth technológie. I keď si myslíš, že zvládneš jednou rukou obsluhovať telefón a druhou šoférovať, nie je to tak. Každoročne má telefonovanie za volantom za následok až 1,6 miliónov dopravných nehôd. Veríme, že nechceš zbytočne prispievať k zvyšovaniu štatistiky.

Posielanie textových správ za volantom? To už je iná kapitola. Podľa portálu Edgar Scyner je tento zlozvyk až 6-krát nebezpečnejší, než šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Skutočne ti to stojí za to?

kontrolovanie telefónu za volantom
Ak nemôžeš telefonovať bezpečne, odlož telefón (Zdroj: freepik.com)

#2 Sleduj (si) rýchlosť

Číslo, ktoré je uvedené na dopravnej značke, má svoj dôvod, a tým je bezpečnosť. Čím ideš rýchlejšie a čím viac prekročíš maximálnu povolenú rýchlosť, tým dlhšie ti bude trvať, kým zabrzdíš. Niekedy práve dĺžka brzdnej dráhy rozhoduje o živote či smrti človeka. Preto sleduj značky a dodržiavaj rýchlosť aj keď je to pre teba možno nuda.

#3 Zapni si pás

Bezpečnostný pás zachraňuje život. Pokiaľ si ho nezapneš, nezachránia ťa ani airbagy. Tie spolu s bezpečnostnými pásmi tvoria jeden celok. Ako to funguje, ti vysvetlí toto video:

#4 Neber si príklad z myšičkárov

Myšičkár za volant nepatrí. Ide o jedinca, ktorý je presvedčený o tom, že mu patrí celý svet. Jazdí agresívne, prebieha sa, zásadne nepoužíva smerovky a otravuje život ostatným účastníkom cestnej premávky. Samozrejme, že sa takýto štýl jazdy podpíše pod množstvom dopravných nehôd. Preto si ber príklad z vodičov, ktorí myslia aj na ostatných a vidia ďalej než na špičku svojho nosa.

#5 Trpezlivosť ruže prináša

Čím budeš mať za sebou viac šťastných kilometrov, tým viac budeš prichádzať na to, že trpezlivosť pri šoférovaní zohráva kľúčovú úlohu. Práve ona ťa naučí nerobiť zbrklé rozhodnutia, všímať si svetelnú signalizáciu na semafóroch a nesnažiť sa predbehnúť každé auto, ktoré je pred tebou. Ešte skôr, než sa pustíš do riskantného kroku, polož si otázku, či to naozaj stojí za to. Niekedy je lepšie prísť niekde o pár minút neskôr, ako do konca života ľutovať niečo, čomu sa dalo zabrániť.

Prajeme ti šťastnú cestu!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame