Barbie botox je jedným z najnovších hitov na TikToku: O čo vlastne ide?

Ak ti učaroval fenomén Barbie, možno ťa zaujme najnovší trend na TikToku známy ako Barbie botox (Zdroj: Unsplash/Sam Moghadam Khamseh)

#Bábika Barbie v súčasnosti najmä vďaka mimoriadne úspešnému filmu nemá o pozornosť núdzu. Hoci ju mnohí dlho spájali s nerealistickými štandardmi krásy, nielen rovnomenný film, ale aj jej nové, inkluzívne verzie, ktoré spoločnosť Mattel priniesla v posledných rokoch, pohľad na ňu do veľkej miery zmenili. Ako však informuje CNN, aj napriek tomu ovládol svet krásy na TikToku pojem Barbie botox. Čo to vlastne znamená?

Čo znamená Barbie botox?

Pojem Barbie Botox spopularizovala TikTokerka Isabelle Lux, ktorá svoju skúsenosť s touto procedúrou zdokumentovala na sociálnej sieti.

„Celý čas som si hovorila, že keď to vyjde, bude to skvelé a že sa neviem dočkať toho, ako to budem zdieľať. A že ak sa to nepodarí, aspoň ostatných varujem. V podstate som teda vedela, že nech to dopadne akokoľvek, ľuďom o tom poviem. A modlila som sa, aby to dopadlo dobre,“ povedala tridsaťdvaročná TikTokerka.

Hoci od procedúry s pomenovaním Barbie botox by si to pravdepodobne čakal, v skutočnosti nejde o čisto kozmetický zákrok a jeho estetický výsledok je v podstate len akýmsi sprievodným javom.
Pôvodným cieľom tohto zákroku je uvoľniť prepracované trapézové svaly, ktoré môžu spôsobovať napríklad migrény. V súčasnosti ho však čoraz viac ľudí podstupuje za účelom zmenšenia pliec a optického predĺženia krku.

„Keď sa botox vpichne do svalu, preruší sa nervové spojenie,“ vysvetlila doktorka Parisha Acharya z prestížnej estetickej kliniky v Londýne.

„To postupne vedie k oslabeniu a paralýze svalu a nepriamo sa tak sval scvrkne,“ doplnila.

@

♬ –

V hre sú aj možné riziká

Hashtag #BarbieBotox má momentálne na TikToku cez sedem miliónov pozretí a estetické kliniky videá zo zákroku, známeho aj ako Traptox, zdieľajú s ružovými popismi či trblietavými emotikonmi. Medzi najpopulárnejšie však patria práve videá Isabelle Lux, ktorá tvrdí, že s pojmom Barbie Botox prišla práve ona.

„Vychádza to z toho, že keď to podstúpite, budete vyzerať viac ako Barbie, čo podľa mňa nie je zlé. Keď sa to urobí správne, predĺži to krk, zoštíhli plecia a vytvorí veľmi jemný vzhľad,“ povedala Lux pre CNN.
Ako však upozorňuje doktorka Acharya, ak sa zákrok správne nevykoná, alebo sa pri ňom použije nesprávna dávka, môže viesť k viacerým komplikáciám. Botox môže sval paralyzovať úplne a niekedy môže s pôvodného miesta vpichu migrovať a oslabiť nervové zakončenia aj v okolitých svaloch.

„Najmä v oblasti krku to môže byť naozaj vážne, pretože to môže ovplyvniť schopnosť vzpriamene držať hlavu,“ varuje.

@

♬ –

Vykonať by ho mali len odborníci

Doktorka Acharya tiež zdôraznila, že zákrok by mali vykonávať len odborníci zo zdravotníckeho prostredia.

„K lekárskemu zákroku treba skrátka pristupovať ako k lekárskemu zákroku. Estetická medicína nie je v Spojenom kráľovstve regulovaná a botoxové injekcie môže šokujúco podávať ktokoľvek. Môže to byť kozmetička či kaderník bez klinických skúseností či znalostí anatómie. To ma veľmi znepokojuje,“ povedala.

Rovnaký názor zastáva aj Lux.

„Myslím si, že treba ísť k chirurgovi či lekárovi. Ak si to nemôžete dať spraviť na správnom mieste, úprimne si myslím, že to za to nestojí,“ uviedla TikTokerka. Tú podľa jej slov upozornili, aby sa minimálne 72 hodín po zákroku vyhýbala noseniu ťažkých tašiek, cvičeniu či masážam.

„Popravde som sa dosť bála,“ zdôverila sa.

„Keď je botox tam, nedá sa to nijako vrátiť späť. Prvý týždeň som mala strašné bolesti, napätý a stuhnutý krk, plecia a vrchnú časť chrbta. Naozaj som sa bála,“ povedala tiež Lux, ktorú v komentároch mnohí označujú za anti-feministku či dokonca za „obeť patriarchátu“.

@isabelle.lux

Barbie Botox 💕 Anti Feminist, Anti Aging what do you think? #barbiebotox #biohacking #reverseaging #antiaging Barbie botox traptox storytime real reaults Traptox journey Barbie feminism feminist Real talk #greenscreen

♬ original sound – Isabelle ⚡️ Lux

Ironický trend

„Myslím, že je na čase, aby sme ženy prestali kritizovať za veci, ktoré ich zaujímajú, vrátane toho, ako chcú vyzerať,“ povedala TikTokerka na adresu nepriateľských komentárov.

Popularita botoxu či iných neinvazívnych estetických zákrokov pritom stále narastá. Podľa Medzinárodnej spoločnosti estetickej a plastickej chirurgie ich počet od roku 2017 narástol o 54,4 % a predpokladá sa, že v najbližšom desaťročí sa zdvojnásobí.

Doktorka Acharya vníma rastúcu popularitu Barbie botoxu v súvislosti s novým filmom ako ironickú.

„Je to veľmi pro-feministický film, ktorý pomáha bojovať proti sexualizácii našich tiel a ich vnímaniu ako objektov. Nepáči sa mi, že tento trend používa Barbie k propagácii toho, že by sme mali mať štíhle krky. Mali by sme sa mať rady také, aké sme,“ zhodnotila.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, cnn.com
Odporúčame