BBC po dvadsiatich rokoch zverejnilo rozhovor s Banksym: Môžeš v ňom počuť umelcov skutočný hlas, ale aj jeho krstné meno

Umelec Banksy v jednom zo starých rozhovor spomenul aj svoje krstné meno (Zdroj: Flickr/Dominic Robinson)

#Anonymný pouličný umelec Banksy patrí medzi najznámejšie mená súčasného umenia. Jeho diela môžeš nájsť vo viacerých častiach sveta a fanúšikovia už celé roky vedú špekulácie o umelcovej identite. Ako sa zdá, vďaka čerstvo zverejnenému rozhovoru s BBC sú k jej odhaleniu o krôčik bližšie. Ako uvádza BBC, rozhovor je jednou z mála možností počuť Banksyho hlas a dozvieš sa v ňom dokonca aj jeho krstné meno.

Instatné umenie

Pouličný umelec známy ako Banksy začal svoju kariéru tvorbou graffiti v Bristole. V roku 2003 mal svoju prvú oficiálnu výstavu s názvom Truf War, ktorá trvala tri dni a vďaka ktorej sa Banksy zaradil medzi známe osobnosti britskej umeleckej scény. Práve pri príležitosti otvorenia Truf War poskytol mladý umelec rozhovor reportérovi BBC, Nigelovi Wrenchovi. Jeho časť bola odvysielaná už vtedy, no celý rozhovor bol zverejnený len tento utorok ako bonusová epizóda podcastu The Banksy Story. V rozhovore Banksy prezradil nielen svoje meno, ale aj to, či svoju tvorbu vníma ako vandalizmus.

„Nie som tu preto, aby som sa za to ospravedlňoval. Je to skrátka rýchlejší spôsob, ako sa vyjadriť,“ povedal.

„Je to to isté, ako keď moja mama každú nedeľu varila nedeľný obed a vždy povedala, že to pripraviť ho trvá celé hodiny a zje sa za pár minút. Dnes si hreje jedlo v mikrovlnke a vyzerá oveľa šťastnejšie. Ja v postate rovnako pristupujem k umeniu. Chcem, aby to bolo hotové,“ vysvetlil.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Banksy (@banksy)

Je to jeho skutočné meno?

Wrench v rozhovore tiež zhodnotil, že ak sú graffiti vandalizmom, sú nelegálne, na čo umelec zareagoval tým, že väčšina ľudí z jeho okolia na jeho diela reaguje pozitívne.

„V minulosti mi aj policajti povedali, že sa im na tom niečo páči. Myslím, že je mojim právom ísť von a maľovať. Rovnako ako je právom niekoho iného ísť, a premaľovať to, ak sa mu to nepáči,“ povedal umelec.

„V skutočnosti netrvá veľmi dlho zobrať vedro bielej farby a niečo premaľovať. Myslím si, že je lepšie brať mesto ako veľké detské ihrisko,“ doplnil.

Po prehratí rozhovoru v epizóde podcastu sa však poslucháči dozvedeli, že rozhovor v skutočnosti nepočuli od úplného začiatku. Napokon ale predsa len dostali príležitosť vypočuť si aj úvodnú otázku, ktorú Wrench Banksymu položil a ktorá sa týkala práve jeho mena.

„Je to Robert Banks?“ opýtal sa reportér.

„Je to Robbie,“ opravil ho mladý umelec.

Po prehratí tejto časti rozhovoru Nigel Wrench a James Peak z podcastu The Banksy Story diskutovali o tom, či sa Banksy v skutočnosti naozaj volá Robbie Banks.

„V tej chvíli som si bol absolútne istý, že je to jeho skutočné meno,“ zhodnotil Wrench.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, bbc.com
Odporúčame