Perfektné nástroje na úpravu fotiek, editovanie videí a vizuálne efekty na jednom mieste: Spoznaj balíček programov od Adobe

Predstavujeme ti balíček Adobe

Predstavujeme ti balíček Adobe (Zdroj: Unsplash.com/Jakob Owens)

#Chceš sa zlepšovať v počítačových softvéroch? Baví ťa grafika, navrhovanie, oddychové kreslenie, editovanie videí, tvorba animácii, kódovanie webstránok či vytváranie vizuálnych efektov? V tom prípade zbystri pozornosť. V tomto článku ti predstavíme balíček programov Adobe, ktorý vie pokryť všetky tvoje požiadavky. Jeho čaro spočíva aj v tom, že všetky objekty sa medzi programami vedia bez renderu prepájať.

Spoločnosť Adobe vznikla ešte začiatkom 80. rokov a podniká v sfére kreatívnych softvérových produktov. Jej trhová hodnota je aktuálne necelých 20 miliárd amerických dolárov. Medzi najznámejšie programy patria Photoshop a Premiere Pro, no ukážeme ti aj iné rovnako zaujímavé i keď trochu prehliadané programy. Celý obsah balíčka pokrýva aplikácia Adobe Creative Cloud, ktorá ti postup v práci vždy ukladá automaticky na cloud. Výhodné balenie všetkých balíčkov aj s doplnkami ťa vyjde na 59,99€/mesačne.


Používaš tento obľúbený prehliadač? Pozor, môže zverejňovať internetovú históriu aj prihlasovacie údaje!


Adobe Photoshop

Primárne zameranie: úprava obrázkov a grafiky, kresba (aj v iPade)

Photoshop je jednoznačne najznámejším programom od Adobe. Môžeš v ňom upravovať obrázky na milión rozličných spôsobov. Môžeš upravovať farby, pridávať efekty, miešať obrázky, tvoriť dvojitú expozíciu či maskovať objekty. Pomôžu ti v tom desiatky nástrojov od pera, cez štetce, tvary až po selekciu. Ak sa niekedy pustíš do úpravy svojej novej profilovky vo Photoshope, zistíš, aký je návykový.

Adobe Premiere Pro

Primárne zameranie: profesionálna úprava a strih videí

Nezáleží na tom, či pripravuješ video iba na sociálnu sieť alebo najnovší kinový trhák, Premiere Pro je pripravený na oboje. Edituj svoje nakrútené súbory, upravuj levely zvuku, zmeň tóny farieb, kľúčuj zelené plátno, pridaj efekty, pohyblivú grafiku a to všetko pokojne aj v 4K. Pomocou aplikácie Rush si dokonca môžeš vziať editovanie so sebou, rozbehne ho aj výkonnejší smartfón.

Adobe Illustrator

Primárne zameranie: vektorová grafika, kreslenie

Vo Photoshope upravuješ, no v Illustratore tvoríš – napríklad logá, ikony, webovú grafiku, vektorové objekty pre tlač a more ďalšieho. Predstav si skicár, no v novom šate a s neobmedzenými možnosťami. Vytvoriť si dokonca môžeš aj svoj vlastný font. Illustrator je možné používať na tabletoch a kresliť pomocou stylusu.

Adobe InDesign

Primárne zameranie: návrh rozloženia produktov pre tlačové a digitálne médiá

Ak rád navrhuješ či upravuješ tlačoviny, InDesign je presne pre teba. Zabudni na prácu vo Worde. InDesign ponúka nekonečné možnosti rozloženia textu a pridávania grafiky. V prípade, že vytváraš interaktívny text pre web či dokonca e-knihu, pracovať môžeš aj s animáciami alebo zvukmi. Výtvory vieš renderovať nielen v PDF, ale pokojne aj v MOBI a prezerať si ich napríklad v čítačke kníh.

Adobe After Effects

Primárne zameranie: pohyblivá grafika, filmové vizuálne efekty

After Effects je skvelým programom, ak ťa baví vytvárať 2D animované grafické prvky v 3D priestore. Vytvoriť vieš napríklad filmové titulky, zanimovať postavičku či rôzne vytvorené alebo len upravené objekty. Pre pokročilých ponúka program aj profesionálne VFX efekty, ktoré však jednému človeku vedia byť prácou na niekoľko dní až týždňov.

Adobe Lightroom

Primárne zameranie: úprava fotografií

Lightroom je vlastne obdoba Photoshopu, no bez nástrojov, ktoré nepomáhajú úpravám fotky. Ak si fotograf a nechceš už na úpravu používať prednastavené filtre na Instagrame, Lightroom je pre teba to pravé orechové. Ponúka pokročilé úpravy farieb a v Lite verzii je dostupný zadarmo a to dokonca aj na smartfóny.

Adobe Animate

Primárne zameranie: animovanie v 2D priestore

Animate je na rozdiel od After Effects stvorený na animovanie v 2D priestore. Svoje uplatnenie má v animovaní reklamných banerov či prvkov do elektronických publikácii. V Animate vieš dokonca vytvoriť aj jednoduchú hru na smartfóny. V Illustratore nakresli postavičky, v Animate im pridaj kostru a začni s nimi pohybovať. To si určite zamiluješ.

Adobe Dreamweaver

Primárne zameranie: tvorba moderných responzívnych webstránok

Pre programátorov odporúčame siahnuť po Dreamweaveri. V programe sa dajú pomerne rýchlo kódovať webové stránky. Nezáleží na tom, či ti postačujú len formáty HTML a CSS, alebo potrebuješ aj JavaScript či dokonca PHP. Dreamweaver používa množstvo programátorov a vytvára v ňom weby, ktoré denne scrolluješ.

Adobe Audition

Primárne zameranie: tvorba a úprava zvuku (aj pre video)

Audition je ako stvorený pre tvorbu zvuku. Pripoj k počítaču externý mikrofón a začni nahrávať seba alebo hudobné nástroje. Nahraté súbory vieš neskôr upravovať. Audition používajú profesionáli na vytváranie dnes už známych hudobných hitov, filmových soundtrackov, podcastov aj audiokníh. Je ideálny v kombinácii s Premiere Pro.

Adobe Acrobat

Primárne zameranie: všestranná úprava PDF súborov

Máš už po krk neustáleho editovania PDF súborov, ktoré musíš otvárať v readeri? Adobe Acrobat ti umožní priamo editovať PDF súbor. Môžeš v ňom upravovať objekty, dopísať či prepísať text, písať stylusom poznámky (prípadne podpísať sa) alebo zlúčiť viaceré PDF súbory do jedného. Ide o neodmysliteľný doplnok balíčku Adobe.

Zdroj: hashtag.sk, adobe.com
Odporúčame