Dátum spotreby na balenej vode: Vedci prišli s vysvetlením! Pokazí sa vôbec?

Dátum spotreby na balenej vode

Dátum spotreby na balenej vode. (Zdroj: Unsplash.com/Jonathan Cooper)

#Voda vydrží stovky rokov v rôznych potôčikoch či prameňoch, odkiaľ ju môžu predajcovia nabrať do fliaš. Avšak jej balená verzia už má svoj vlastný dátum spotreby. Ako je to vôbec možné?

Podľa portálu IFL Science to má jednoduché vysvetlenie. Na vodu sa okrem dátumu spotreby píšu aj iné, dôležité informácie ako napríklad dátum plnenia, kód plnenia či samotné označenie stroja. Všetky tieto informácie výrobca uvádza na každej vode, ktorú produkuje. Je preto zbytočné, aby na čistú balenú vodu využíval špeciálny a vyhradený stroj. Omnoho poholnejšie je na fľaškách dátum spotreby uvádzať.

Samotná voda sa však ako taká nikdy nepokazí, pretože neobsahuje bielkoviny či dokonca ani cukry. Pozor však, má to jeden háčik. Do balenej vody sa totiž môžu postupom času začať uvoľňovať chemikálie z fliaš.

Dátum spotreby na balenej vode
Dátum spotreby na balenej vode. (Zdroj: Unsplash.com/Serenity Mitchell)

Podľa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) sa balená voda považuje „za vodu s neobmedzenou bezpečnou trvanlivosťou, ak je vyrobená v súlade s [súčasnou správnou výrobnou praxou] a predpismi o štandardoch kvality a je skladovaná v neotvorenej, riadne utesnenej nádobe,“ poznamenal portál IFL Science. Úrad preto ani nevyžaduje uvádzanie dátumu spotreby na fľašiach. Dôležité je však poznamenať, že voda postupom času začne chutiť zvláštne a rovnacho môže začať zapáchať.

Ak si teda na fľašiach všímaš dátum spotreby a tvoja voda je už po záruke, nemusíš ju hneď vyhadzovať. Ak si vodu uskladňoval v tmavej, suchej a chladnej miestnosti, tak ti vydrží omnoho dlhšie ako keby si ju nechal položenú na slnku. Pri konzumácii sa tak radšej riaď svojim inštinktom.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, iflscience.com
Odporúčame