Axolotl mexický nie je žiaden preklep: Tento úžasný vodný živočích inšpiroval aj tvorcov rozprávky!

Axolotl mexický

Axolotl mexický (Zdroj: starajmesa.sk)

#Na prvý pohľad vyzerá ako milučká rozprávková bytosť, no tento tvor ťa dokáže prekvapiť v každom smere! Získal si srdcia ľudí po celom svete a hoci sa jeho chov môže zdať jednoduchý, nie je to celkom tak. Vyžaduje zodpovedného majiteľa, ktorý sa musí snažiť, aby sa tento „vodný dráčik“ cítil ako „ryba vo vode“ , no v tomto prípade skôr ako „mlok vo vode“.

Reč je o axolotlovi mexickom, ktorý je v dnešnej dobe kriticky ohrozený. Zaujímavé na ňom je už len názov a čo sa týka vzhľadu, vie neustále prekvapovať, pretože existuje veľa farebných mutácií. Od prírodného „Wild“ typu, cez Leucistického ružového s čiernymi očami. Po ňom nasleduje Copper, čiže oranžového sfarbenia a paleta pokračuje Silver sfarbením, ale aj čisto čiernym. Na začiatok teda splní rôzne farebné preferencie svojich budúcich majiteľov.

Potreby axolotla však už nie sú také jednoduché.

Výnimočný vo všetkých smeroch

Čím všetkým ťa môže teda axolotl ohúriť? Dýchanie celým povrchom tela, dorastanie končatín, pobyt iba v studenej vode- to je len začiatok. Azda najvýznamnejšie je to dorastanie končatín, pretože toto by prijali nielen ďalšie zvieratá, ale aj my, ľudia. Ak sa totiž stane, že príde o akúkoľvek svoju časť tela, o pár týždňov je taký ako predtým.

Čo sa týka tolerantnosti voči svojmu druhu, dokáže v dostatočne veľkom akváriu nažívať s ďalšími axolotlami, no neodporúča sa chovať axolotlov rôznych veľkostí v jednej nádrži. Tým pádom hrozí, že ten väčší bude obžierať končatiny tomu menšiemu a ak náhodu príde o svoje žiabre, dýchať sa mu bude o to ťažšie.

Inšpiroval aj tvorcov rozprávky

Určite poznáš rozprávku Ako vycvičiť draka. Práve títo rozprávkoví draci majú finálnu podobu vďaka axolotlom, samotní tvorcovia rozprávky totiž priznali, že axolotl mexický bol pre nich veľkou inšpiráciou a taktiež ponechali rozprávkovým postavičkám rovnaké sfarbenie- čierne a ružové.

Mnohí chovatelia sa zvyknú mylne domnievať, že majú doma albínov, keďže ich farba je ružovo- biela. Toto však zistia nie vďaka sfarbeniu axolotlovho tela, ale jeho očiam. Keď ich má rovnako biele ako svoje telo, ide o albína, no ak má oči čierne, ide o takzvaný leucistický druh.

Vec, na ktorej sa však isto všetci zhodneme je tá, že ide o skutočne zaujímavé zvieratko, ktoré si neustále získava srdcia ďalších a ďalších chovateľov!


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, starajmesa.sk
Odporúčame