#Určite si už aj ty počul o prípadoch, keď niekomu policajti po zastavení zobrali technický preukaz od auta, prípadne dokonca aj značky, a nepovolili mu ďalšiu jazdu. V skutočnosti ale nemusíš mať žiaden veľký vrak alebo nadmerne poškodené auto, aby sa ti niečo také prihodilo. O technický preukaz môžeš prísť aj kvôli drobnostiam. Na čo si dať pozor?
Platnosť STK, EK a potvrdenie o poistení
Mnohí vodiči jazdia po cestách a ani si neuvedomujú, že vlastne nemajú platnú technickú a emisnú kontrolu. Pozri sa, dokedy máš platné kartičky TK a EK ty. Ak budeš jazdiť s neplatnými preukazmi, hrozí ti pokuta. Ak ťa zastavia policajti, s veľkou pravdepodobnosťou ti zadržia technický preukaz.
Rovnako je to aj v prípade povinného zmluvného poistenia. Pokiaľ policajtovi pri kontrole nevieš predložiť doklad o platnom PZP, môže ti zadržať technický preukaz. Pri takýchto menších priestupkoch ti policajt zvyčajne dá len malú pokutu a vezme ti iba malý technický preukaz, takže vieš pokračovať ďalej v jazde. Tabuľky s EČV policajti berú väčšinou len pri závažnejších nedostatkoch na aute.
Vedel si, že…? Ešte do konca roka 2024 platí zákon, že potvrdenie o PZP musíš mať vytlačené, ale od 1. januára 2025 už stačí, keď ho máš uložené v mobile.
Problém robia často kolesá
Veľmi veľa áut na našich cestách má obuté kolesá a pneumatiky, ktoré nie sú povolené v technickom preukaze. Preto si policajti práve na túto chybu dávajú veľký pozor. Takže keď ťa zastavia, je možné, že budú kontrolovať rozmer kolies. Ak uvidia, že nesedí s povolenými rozmermi, s veľkou pravdepodobnosťou ti zadržia technický preukaz.
Praktický tip: Dovolené rozmery kolies a pneumatík nájdeš uvedené vo veľkom technickom preukaze. Ak by si si chcel dať na svoje auto menšie alebo väčšie kolesá, musíš si ich nechať zapísať do techničáku, ak nechceš riskovať pokuty a zbytočné naťahovačky s policajtmi.
Nezabúdaj tiež na to, že ani rozširovacie podložky pod kolesá nie sú legálne, ak ich nemáš zapísané v technickom preukaze. Policajti si aj tento detail všímajú a môžu ti kvôli nemu dať pokutu alebo zobrať doklady od auta.
Dávaj si pozor na dym
Zákon hovorí, že policajt môže zadržať osvedčenie o evidencii a tabuľky s evidenčným číslom za každý nedostatok na vozidle, ktorý môže ohroziť jeho prevádzkové vlastnosti. Prípadne vtedy, ak ohrozuje bezpečnosť cestnej premávky, životného prostredia alebo verejného zdravia. A práve z tohto titulu ti môže zobrať techničák aj v prípade, že tvoje auto nadmerne dymí.
Výrazný čierny, biely či modrastý dym signalizuje poruchu motora, ktorú by si mal dať čo najskôr odstrániť. A zbytočne neriskuj ani úpravy výfuku. Keď policajt započuje, že tvoje auto je hlučnejšie, ako by malo byť od výroby, prípadne uvidí veľký športový výfuk nezapísaný v technickom preukaze, pravdepodobne ťa nenechá len tak odísť.
S fóliami radšej neriskuj
Ak patríš medzi vodičov, ktorí si radi upravujú svoje auto fóliami na sklá, zbystri pozornosť. Pokiaľ sa nechceš dostať do problémov, nedávaj fólie na predné okná. Tie na Slovensku nie sú povolené. A keď si už dáš fólie na zadné sklá, nezabúdaj, že k nim musíš mať certifikát.
To isté platí aj o rôznych fóliách na zatmavenie predných alebo zadných svetlometov. Tie nie sú legálne a policajti ti za ne môžu zobrať technický preukaz.
Rada na záver: Zákon hovorí, že v zornom poli čelného skla nemôže byť poškodenie väčšie ako 20 mm. Ak máš v okne väčšiu prasklinu, zbytočne s ňou dlho nejazdi a nechaj si ju čo najskôr opraviť, inak riskuješ, že tiež prídeš o techničák.
Zdieľať na