Obrovský asteroid len tesne minie Zem: To však nie je jediné, čo hrozí

Obrovský asteroid len tesne minie Zem

Obrovský asteroid sa blíži k Zemi. (Zdroj: Unsplash.com/NASA)

#O pár rokov preletí okolo Zeme obrovský asteroid, ktorý nás minie len veľmi tesne. Potencionálna zrážka, ku ktorej by mohlo dôjsť však nie je jediné nebezpečenstvo, ktoré v tomto prípade hrozí.

K Zemi sa blíži obrovský 450-metrový asteroid Apophis, ktorý by mal 13. apríla 2029 preletieť z atronomického hľadiska len veľmi tesne okolo Zeme, a to o 38-tisíc kilometrov. Je tak pravdepodobné, žeby k zrážke nemuselo dôjsť. Hrozba však nie je úplne zažehnaná.

Podľa výskumníka Gabriela Borderes-Motta totiž samotná zrážka nie je to jediné nebezpečenstvo, ktoré Zem čaká. „Gravitačné pôsobenie medzi Zemou a Apophisom môže zmeniť tvar asteroidu, rozbiť ho na kusy či uvoľniť z neho menšie objekty, ktoré okolo neho môžu obiehať. Môže dôjsť aj k zmene dráhy jeho letu, uviedol Borderes-Motta,“ informoval o tom portál imeteo.sk.

Asteroid.
Asteroid. (Zdroj: Unsplash.com/Bryan Goff)

Vyskumníci sa pokúsili urobiť simuláciu, čo sa môže stať, keď tento asteroid preletí okolo Zeme. Odborníci z imeteo.sk poznamenali, že „z týchto simulácií vyplynulo, že čím nižšia je hustota častíc v asteroide a čím vyšší je tlak slnečného žiarenia, tým menej častíc zostáva neporušených. Inými slovami, v prípade, že by Apophis mal nízku hustotu, počas priblíženia k Zemi by sa z jeho povrchu uvoľnilo približne 90 %všetkých voľných kameňov, uvádza česká televízia. “ Čo sa však v roku 2029 skutočne stane, je zatiaľ otázne.

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame