Veľká zmena pre Apple: Európsky parlament schválil zákon o univerzálnych koncovkách nabíjačiek

Nabíjajúce sa mobilné zariadenia

Európsky parlament schválil zákon, podľa ktorého budú musieť byť všetky mobilné zariadenia kompatibilné s koncovkou USB-C (Zdroj: Unsplash/Thomas Kolnowski )

#Európsky parlament v pondelok schválil zákon, podľa ktorého budú musieť byť všetky mobilné zariadenia kompatibilné s napájacou koncovkou USB-C. Ako uvádza CNN, o veľkú zmenu pôjde najmä pre spoločnosť Apple, ktorá využíva zariadenia majú koncovku typu Lightning.

Cieľom zníženie elektroodpadu

Za nový zákon, ktorý má zjednotiť nabíjačky mobilných zariadení, hlasovalo v pondelok 602 poslancov. Trinásti boli proti, hlasovania sa zdržali ôsmi. Návrh tohto zákona bol prvýkrát predstavený ešte minulý rok, kedy sa voči nemu spoločnosť Apple ohradila.

„Prísne regulácie, ktoré vyžadujú jediný typ napájacích koncoviek, inovácie brzdia miesto toho, aby ich podporovali. Zákazníkom v Európe i na celom svete to jedine uškodí,“ uviedol hovorca spoločnosti pre BBC.

Nový zákon nadobudne platnosť v roku 2024. Jeho cieľom je znížiť množstvo nabíjačiek a káblov, ktoré si musia zákazníci zadovážiť pri kúpe nového zariadenia a umožniť im používať jednu nabíjačku pre všetky svoje zariadenia. Tým sa má znížiť množstvo vyprodukovaného elektroodpadu. Zmeny sa budú týkať len tých zariadení, ktoré budú vyrobené po tom, čo zákon vojde do platnosti. Dovtedy sa vyrobené zariadenia budú naďalej predávať so svojou pôvodnou koncovkou.

Táto zmena sa bude týkať nielen smartfónov, ale tiež tabletov, digitálnych fotoaparátov, prenosných reproduktorov a ďalších menších zariadení. V roku 2026 sa zákon rozšíri aj na väčšie zariadenia, ako sú napríklad aj laptopy.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, edition.cnn.com
Odporúčame