Apple predstavil nové iPhony: Priprav sa na štyri rôzne verzie a daj zbohom nabíjačke a slúchadlám v balení

Apple predstavil novú generáciu iPhone 12

Apple predstavil novú generáciu iPhone 12 (Zdroj: Apple.com)

#Milovníci produktov s logom nahryznutého jabĺčka majú sviatok. Spoločnosť Apple na svojej konferencii s názvom Hi, Speed ukázala nový iPhone 12 so všetkými svojimi verziami. Tie budú s veľkou pravdepodobnosťou trhať rebríčky predajnosti nielen počas vianočného obdobia.


KVÍZ Ako dobre poznáš značku Apple a čo všetko vieš o iPhonoch? Otestuj svoje vedomosti!


No a čo všetko sme sa dozvedeli? iPhony sa vracajú k dizajnu najlegendárnejšieho modelu 5S, dostávajú odolnejšie displeje a konečne aj podporu 5G sietí. Nebol by to však Apple, keby svojou konferenciou nespôsobil dávku kontroverzie. V balení nových telefónov sa budeš musieť rozlúčiť nielen so slúchadlami, ale aj nabíjačkou.

Ak máš záujem pozrieť si celú konferenciu, pozrieť si ju môžeš tu:

Štyri modely iPhone 12

Začneme s telefónmi. Apple predstavil rovno štyri modely nových iPhonov (iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max). Všetky majú identický vzhľad, ktorý sa zároveň podobá modelom 4, 5 a 5S, ktoré si ľudia veľmi obľúbili. Znamená to aj to, že sa vracajú hranaté bočné steny.

Potešujúcou správou je, že tvoj nový iPhone by sa ti už nemal tak ľahko rozbiť. Môže za to oznámenie, že spoločnosť Corning, ktorá dodáva sklá pre tieto telefóny, prišla s ich novou generáciou. Tá je odolnejšia a tvoje nové zariadenie tak vydrží aj tvrdší náraz. Čo sa týka samotného displeja, tak iPhone konečne prichádza s OLED panelmi pre všetky svoje modely (doteraz ich mali len tie prémiové).

Apple predstavil novú generáciu iPhone 12
Apple predstavil novú generáciu iPhone 12 (Zdroj: Apple.com)

Všetky verzie taktiež dostanú nový čipset A14 Bionic. Ten má 6-jadrový procesor, 4-jadrovú grafickú kartu a 16-jadrový čip pre strojové učenie, čo je dvojnásobok oproti predchodcovi. V skratke to znamená, že by si mal so svojho zariadenia dostať až o 50% väčší výkon ako doteraz.

iPhone 12 a iPhone 12 mini

Keďže modely sú štyri, rozdelíme si ich. Medzi klasickým iPhonom 12 a jeho menším bratom sú rozdiely len minimálne. Jedinými rozhodujúcimi faktormi pri výbere z týchto dvoch modelov bude veľkosť displeja (aj keď jeho kvality zostávajú rovnaké) spolu s veľkosťou baterky.


Apple vstúpilo do vôd bankovníctva a prichádza s novou kreditnou kartou: Aké sú jej výhody a prečo ju kritizujú?


Oba modely majú dva fotoaparáty. Dočkáš sa jedného klasického širokouhlého objektívu, ktorý teraz ponúka väčšiu svetelnú citlivosť. Nechýba ani pestrá paleta farieb. Ak si vyberieš niektorý z týchto dvoch verzií, domov ti môže prísť v čiernej, bielej, červenej, zelenej alebo modrej farbe.

Apple predstavil novú generáciu iPhone 12
Apple predstavil novú generáciu iPhone 12 (Zdroj: Apple.com)

Klasická 12-tka sa v 64 GB verzii začne predávať za 899 eur (predobjednávky začínajú už 16. októbra), Mini v 64 GB verzii bude o stovku lacnejšia, no predobjednávky začínajú až 6. novembra.

iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max

Prechádzame na prémiové modely. Zásadným rozdielov je, že iPhone 12 Pro a aj Pro Max začínajú až v 128 GB verzii. Okrem toho majú telo z nerezovej ocele a na výber štyri luxusné farebné prevedenia. Menší model má 6,1 a väčší 6,7 palcový displej.

Najväčším ťahúňom sú samozrejme nadupané fotoaparáty. Tieto dva modely majú jeden objektív na selfie a až tri vzadu. Konkrétne ide o širokouhlý, štandardný a teleskopický objektív, ktorý vo verzii Pro Max poskytne až 2,5 zoom. Najprémiovejší model sa pochválil aj tým, že optická stabilizácia bude hýbať čipom a nie objektívom, takže bude násobne rýchlejšia.

Apple predstavil novú generáciu iPhone 12
Apple predstavil novú generáciu iPhone 12 (Zdroj: Apple.com)

Nočné fotografie by mali oproti predchádzajúcej verzii vyzerať ako z úplne iného sveta. Novinkou je aj LiDAR senzor, ktorý zlepšuje ostrosť, ponúka presnejšie meranie a podľa všetkého zvláda aj 3D sken. Takisto ide o prvé zariadenia, ktoré vedia fotiť aj nahrávať video so zapnutou funkciou HDR. Nesmieme opomenúť ani režim Apple ProRAW. Vďaka nim zo svojich fotiek vytiahneš ešte viac a iPhony sa tak opäť o niekoľko krokov priblížili k zrkadlovkám.

Cena Apple iPhone 12 Pro začína na 1149 eur (najdrahšia 512 GB veria 1499 eur), za Pro Max si priplatíš o stovku viac. V základnej 128 GB verzii teda vysolíš 1249 eur, pričom za najväčšiu zaplatíš 1599 eur.

Apple predstavil novú generáciu iPhone 12
Apple predstavil novú generáciu iPhone 12 (Zdroj: Apple.com)

Návrat MagSafe

Pozastavme sa ešte raz pri absencii slúchadiel a nabíjačky. Samozrejme, pri slúchadlách je na tebe, ako budeš počúvať hudbu, no nabíjačka sa ti predsa len (vraj) zíde. Apple tento krok zdôvodňuje ochranou životného prostredia, my im to budeme veriť a necháme teba, aby si si urobil vlastný názor. Nabíjačka bude stáť samostatne 25 eur.


Apple ponúkne pol milióna dolárov tomu, kto nájde slabé stránky ich softvéru: Štedrá odmena pre hackerov


Čo je ale podstatné, vraciame sa k MagSafe, bezdrôtovému nabíjaciemu konektoru. Na zadnej strane každého nového iPhonu nájdeš magnet na jeho uchytenie. Zároveň však takto získavaš aj možnosť na plejádu príslušenstva pre svoj telefón a je len na tebe, čo si vyberieš.

Apple predstavil novú generáciu iPhone 12
Apple predstavil novú generáciu iPhone 12 (Zdroj: Apple.com)

Nový smart reproduktor

Apple svoju konferenciu využili ešte aj na predstavenie nového smart reproduktoru. Ten dostáva názov HomePod Mini a je nástupcom svojho väčšieho súrodenca z roku 2018. Nájdeš v ňom hlasovú asistentku Siri, ktorá už však za konkurenciou mierne zaostáva.

Asistent rozozná viaceré hlasy v domácnosti a ovládať s ním môžeš celú svoju inteligentnú domácnosť. V Spojených štátoch sa začne predávať za 99 eur, no keďže sa u nás nepredáva ani klasický HomePod, je vysoko pravdepodobné, že sa ho len tak nedočkáme.

HomePod mini
Apple predstavil aj smart reproduktor HomePod mini (Zdroj: Apple.com)
Zdroj: hashtag.sk, apple.com, news.sky.com, YouTube/Apple
Odporúčame