Amazonka je v koncoch: Odborníci zdvíhajú varovný prst

Odborník tvrdí, že toto ešte ľudstvo nezažilo (Zdroj: Freepik/travel-photography)

#Globálne otepľovanie, ktoré je každým rokom horšie, spôsobuje čoraz viac škôd. Týka sa to aj tropických mokradí, ktoré vplyvom topenia ľadovcov pociťujú blížiaci sa koniec. Klimatický kolaps je za dverami a naznačujú to aj malé zmeny, ktoré šokovali dokonca aj skúsených odborníkov. Je ešte šanca zvrátiť katastrofu?

Katastrofa desaťročia

Podľa informácií z portálu The Guardian je hladina metánu na veľmi kritickej úrovni. Prirodzené čistenie ovzdušia trvá približne 10 rokov od doby uvoľnenia, čo si v súčasnej situácii ľudstvo nemôže dovoliť čakať. Jediné, čo môžu odborníci robiť, je pravidelne kontrolovať jeho hladinu, aby nepresiahla predpísané normy.

Počas prvých rokov tohto storočia ľudstvo vypustilo do atmosféry veľké množstvo tejto látky, kvôli ktorej sa zvýšila teplota o približne 0,5 stupňa Celzia. Ak sa ako spoločnosť nepustíme do minimalizovania emisií, môže to skončiť priam katastrofou desaťročia – hrozí, že by sme čelili vysokým hodnotám emisií metánu v prírode, otepľovaniu tropických mokradí či topeniu arktického permafrostu.

Trpia nielen pralesy

Vysoké hladiny metánu pochádzajú najmä z mokradí a sezónne zaplavených lesov v tropických oblastiach, akou je napríklad aj amazonský prales. Hydrológ Ayan Fleischmann v článku pre The Guardian upozornil, že prales čelí suchám, aké ešte nikdy nezažil – teploty ovzdušia sa zvyšujú, stromy vplyvom sucha postupne vymierajú. Situácií nepomáhajú ani obrovské požiare, ktoré amazonskú oblasť momentálne sužujú.

Odborník tvrdí, že toto, čo sa deje na Zemi momentálne, ešte ľudstvo nezažilo. Opisuje, že videl riečne delfíny, ktoré sa trápia v príliš teplej vode, ktorá ich doslova varí zaživa. Za krátky čas narátal až 70 uhynutých živočíchov!

Okrem toho situácia ovplyvňuje aj život domorodcov. Následky požiaru a extrémneho sucha predstavujú problematické cestovanie vodnou dopravou – ľudia tak často nedostanú lekársku pomoc či životne dôležité zásoby.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Klíma ako prekážka olympijských hier: Na toto sa musí pripraviť každý návštevník

Treba konať rýchlo

Kladieš si otázku, čo môžeš urobiť pre zlepšenie situácie? Odborníci radia, aby začal každý sám od seba. Môžeš teda znížiť konzumáciu mliečnych výrobkov a hovädzieho mäsa, ale taktiež šetriť energiami v domácnosti – uvádza sa, že napríklad taký plynový sporák je hlavným zdrojom znečistenia metánom, pretože k úniku dochádza aj vtedy, keď sa aktívne nepoužíva.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame