Prišiel si o prácu alebo hľadáš novú? Takto si vytvoríš top životopis a zahviezdiš aj na pohovore

Stolík s notebookmi

Kvalitný životopis ti pomôže opäť nájsť prácu (Foto: Unsplash.com)

#Prišiel si kvôli koronavírusu o prácu? Alebo si len hľadáš letnú brigáda či nový job? V nasledujúcich riadkoch máme pre teba zopár skvelých tipov a rád, ako sa opäť dostať do pracovného kolobehu. Prvým krokom k úspechu je dobrý životopis. Ukážeme ti, čo všetko má obsahovať a ako ho vytvoriť.

Základ, ktorý nesmie chýbať

Pri kontaktných údajoch napíš svoje celé meno, adresu bydliska, číslo mobilného telefónu a e-mailovú adresu. Nič nepokazíš ani fotkou. Práve naopak, ak si na nej usmiaty, vyzeráš sympaticky, a zároveň seriózne, môže ti to len pomôcť.

Uveď každé vzdelanie, ktoré si dosiahol a považuješ za dôležité ho napísať. Pridaj aj odbornú kvalifikáciu. Začni od minulosti až po súčasnosť.

Pracovné skúsenosti taktiež datuj v obrátenom poradí dátumov a uisti sa, že všetko, čo spomínaš, je relevantné pre prácu, o ktorú sa uchádzaš. Ak máš dostatok pracovných skúseností, táto časť by mala prísť pred vzdelávaním.

V časti o zručnostiach a úspechoch spomeň aké jazyky ovládaš. Kľúčové vlastnosti by sa mali týkať práce, o ktorú sa uchádzaš. Nepreceňuj svoje schopnosti, pretože počas pohovoru sa ťa na ne môžu opýtať. Ale ani sa nepodceňuj. Predstav si, že si produkt a pre daný pozíciu sa musíš čo najlepšie predať. Vyzdvihni, v čom si najlepší!

Medzi príklady záujmov, ktoré sú taktiež súčasťou životopisu, patrí písanie vlastného blogu, účasť v dramatickom krúžku, čítaš či fotíš, veľmi zaváži aj to, ak sa dlhodobo venuješ nejakému športu. Ak si v niečom dobrý, určite to spomeň.

Poslednou časťou sú referencie z predchádzajúcej práce či školy. Pri nich nemusíš uvádzať konkrétne mená. Sú voliteľné, nie povinné.

Životopis
Kvalitný životopis je kľúč k úspechu (Foto: Pixabay.com)

Pozor na gramatiku aj štýl písania

Ak teda túžiš po práci snov a chceš, aby tvoj životopis zažiaril už pri jeho otvorení, zapamätaj si, že musíš byť iný! Napíš ho inak, obleč ho inak a výsledok sa určite dostaví!

– Vytvor vyhovujúci typ životopisu. Uprav formálnu a grafickú stránku. Používaj najviac dva typy písma, neutrálny font a primeranú veľkosť.

– Pri kreatívnych pozíciách sa pohraj aj s grafickým návrhom. Tvoj životopis nemusí byť vôbec v klasickej štruktúre, použi obrázok, graf, ikony. Využi čokoľvek, čo ťa vizuálne odprezentuje.

– Používaj aktívne slovesá, ako „vytvorený“ či „analyzovaný“, aby si sa prezentoval ako osoba, ktorá prejavuje iniciatívu.

– Čítaj po sebe! Pravopisné alebo gramatické chyby sú absolútne neprípustné. Používaj kontrolu pravopisu a získaj druhý pár očí na kontrolu.

– Vyhni sa všeobecne používaným frázam, ako sú „tímový hráč“ či „pracovitý“. Uprednostni radšej príklady z praxe, ktoré demonštrujú všetky tieto zručnosti.

– Snaž sa prispôsobiť svoj životopis danej pracovnej ponuke, o ktorú sa uchádzaš. Ak sa hlásiš na pozíciu do marketingovej agentúry, tvoje čašnícke zručnosti nebudú personalistu veľmi zaujímať. Ak ťa však brigáda v bare naučila zodpovednosti, time managementu či krízovému mysleniu – spomeň to.

– Do hornej časti stránky nedávaj výraz „životopis“. Uisti sa, že tvoja e-mailová adresa znie profesionálne. Napríklad lady.lala.23@gmail.com je mimo. Ak je tvoja osobná adresa nevhodná, vytvor si nový účet na profesionálne použitie.

– Nikdy neklam. Preukážeš tak svoju nečestnosť potenciálnemu zamestnávateľovi a môže to mať aj vážne následky.

– Vždy, keď zamestnávateľ neuvádza inak, mal by si spolu so životopisom uviesť aj sprievodný – motivačný list. V ňom môžeš naplno prejaviť svoje odhodlanie a rozpísať sa.

Písanie listu
Rob si poznámky a potom všetko hoď do elektronickej podoby (Foto: Pixabay.com)

Našiel si vhodnú ponuku – čo teraz?

Základom každého správneho uchádzania sa o pracovnú pozíciu je žiadosť. Tú adresuješ zamestnávateľovi, ktorý danú ponuku zverejnil.

V záhlaví žiadosti uveď kontaktné údaje, ako sú meno a priezvisko, titul, adresa bydliska, telefonický kontakt, prípadne e-mailová adresa. Adresu spoločnosti, ktorej adresuješ žiadosť uveď pod úroveň tvojej adresy.

Ako predmet žiadosti môžeš použiť frázu: „Žiadosť o zaradenie do výberového konania“. Môže sa totiž stať, že ak ti bude pracovná pozícia ponúknutá, nakoniec ju aj tak odmietneš.

Následne v prvej časti žiadosti o prijatie do zamestnania napíš, odkiaľ ste sa dozvedel o voľnom pracovnom mieste. Nezabudni doplniť názov pozície, o ktorú sa uchádzaš. V druhej časti, prečo sa o danú pracovnú pozíciu uchádzaš.

V závere už len doplň zdvorilostnú vetu a prejav záujem o osobné stretnutie na pohovore. Ak sa nejedná o online žiadosť, vyžadujúci je aj vlastnoručný podpis. Držíme ti palce!

Máš pocit, že si v práci, škole či doma obklopený idiotmi? Táto kniha ťa naučí pozrieť sa na vec inak!

Zdroj: Hashtag.sk, novoresume.com, icm.sk
Odporúčame