Uvažuješ nad bluetooth reproduktorom? Nenechaj sa napáliť a rozhoduj sa podľa týchto parametrov

Hudba spája nielen rodinu, ale aj priateľov

Hudba spája nielen rodinu, ale aj priateľov (Zdroj: Unsplash.com/Daren Inshape)

#Hudba spája nielen rodinu, ale aj priateľov. Aby si si ju vychutnal naplno, zaobstaraj si bezdrôtový reproduktor. Môžeš ním počúvať svoje obľúbené (nielen) albumy doma, na cestách či na dovolenke. Pre rôznorodé využitie však nekupuj prvý, ktorý ti príde pod ruku. Zameraj sa na výkon, konektivitu a funkcie. Dizajn a značku rieš až na záver.


To najlepšie z CES 2022: Tieto technologické vychytávky si už čoskoro budeš môcť kúpiť v každom elektrodome


Značka nie je najdôležitejšia

Zvyčajne sa pri výbere smartfónu, auta, televízora a ďalších vecí rozhodujeme práve na základe značky, ktorú uprednostňujeme. Aj keď mi možno nedáš za pravdu, no reproduktor nie je zariadenie, ktoré by sa malo súdiť podľa výrobcu. Je jasné, kto aktuálne ovláda trh, nenechaj sa ním ovplyvniť. Niektoré funkcie, ktoré by si rád ocenil, totiž reproduktor nemusí mať.

Ak chceš nosiť bezdrôtový reproduktor na dovolenku, v prvom rade sa zameraj na kapacitu batérie. Silný výkon a parádne basy ti budú zbytočné, ak bude reprák vybitý. Zvyčajne sa výdrž pohybuje na 6 – 8 hodinách na jedno nabitie, no nájdeš aj modely s výdržou do 15 hodín. Ide však vždy o orientačnú hodnotu, v skutočnosti ti môže vydržať o čosi viac alebo (vo väčšine prípadov) menej.

Nezabudni si overiť konektivitu
Nezabudni si overiť konektivitu (Zdroj: Unsplash.com/Shuvro Mojumder)

Výkon často rozhoduje o cene

Výkon sa udáva vo Wattoch podľa štandardu RMS. Štandardne sa pohybuje medzi 10 až 100 W a ide o parameter, ktorý rozhodne o tom, či reproduktor bude stáť od pár desiatok až do pár stovák eur. To však neznamená, že ak nájdeš parádny výrobok s 30 W zvukom, bude automaticky slabý. Príručné repráky na cesty disponujú hodnotami od 5 do 40 W, pričom aj základné môžu prehrať vcelku silný a čistý zvuk.

Znova ide o to, čo potrebuješ. Na prehrávanie hudby do pozadia pri opaľovaní ti pokojne postačí aj 3 – 4 W výkon. No ak chceš oživiť párty na chate poriadnymi basami, ktoré je počuť aj na dvor, táto hodnota ti zaručene stačiť nebude. Obzri sa po aspoň 100 W výkone. To však už nehovoríme o príručných reproduktoroch, ale o poriadnej mašine, ktorú rozhodne nevpraceš do batožiny.

Plánuješ vziať bezdrôtový reproduktor k vode? Nezabudni si overiť vodeodolnosť zariadenia. Nájdeš ju pod skratkou IP a za ňou dve hodnoty. Zameraj sa na druhú z hodnôt a vyberaj podľa toho, čo od zariadenia očakávaš:

  • IPx0 – IPx2 – žiadna ochrana
  • IPx3 – ochrana pred dažďom
  • IPx4, IPx5 – ochrana pred striekajúcou vodou
  • IPx6 – ochrana pred vlnobitím
  • IPx7 – reproduktor môžeš ponoriť na 30 minút do hĺbky 1 meter
  • IPx8 – reproduktor môžeš ponoriť do hĺbky 1 meter bez ohľadu na čas
Dôležitá je aj vodeodolnosť
Dôležitá je aj vodeodolnosť (Zdroj: Unsplash.com/Phuc H.)

Zameraj sa na konektivitu a funkcie

Ak hovoríme o bluetooth reproduktoroch, toto pripojenie je samozrejmosťou. Napriek tomu nemusí ísť o jedinú možnosť pripojenia. Mnohé reproduktory majú aj AUX-IN 3,5 mm jack, do ktorého vieš pripojiť slúchadlá, prípadne iný audio kábel. Over si, či má aj funkciu vstupu pre mikrofón. Budeš vďaka nej môcť pripojiť mic a vytvoriť tak na chate poriadne karaoke.

Tip pre hudobníkov: K reproduktoru je možné pripojiť aj gitaru pomocou 6,3 mm jacku.

Okrem konektivity majú reproduktory aj množstvo funkcií:

  • TWS – funkcia true wireless stereo umožní spárovať reprák s iným a vytvoriť tak bezdrôtovú stereo súpravu
  • FM tuner – umožní naladiť rádiovú stanicu bez použitia smartfónu
  • NFC – bezdrôtové pripojenie zariadenia dotykom (nie len smartfón, ale napríklad aj iný bezdrôtový reproduktor)
  • Funkcia „powerbanka“ – ak máš na mobile posledné percentá batérie, tzv. funkcia powerbanky nabije tvoj smartfón energiou priamo z reproduktoru
V ponuke sú modely s rôznym dizajnom, výkonom, funkciami aj cenou
V ponuke sú modely s rôznym dizajnom, výkonom, funkciami aj cenou (Zdroj: Unsplash.com/Sebastian Scholz)

V predaji vedie JBL a Niceboy

Asi sa nebudeš čudovať, že JBL je aktuálne jednotkou na slovenskom trhu. Ponúka prestrú škálu produktov, od malých 3 W repráčikov, cez kvalitné 80 dB repráky až po obrovské párty zariadenia s výkonom do 200 W. Spoločnosť ich nazýva podľa zamerania to na Go (od 30 eur), Flip (od 80 eur), Charge (od 100 eur), Xtreme (od 250 eur) až po drahšie PartyBox vážiace 30 kilogramov.

Značne JBL aktuálne konkuruje jedine Niceboy, aj keď zosadiť sa ich snaží aj Lamax. Každá značka a každý model ponúka iné parametre, odlišné funkcie a nájsť favorita si už musíš sám podľa vlastných preferencií. Pre ktorý bezdrôtový reproduktor si sa napokon rozhodol?


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame