Zaobstaraj si populárnu powerbanku! Ako sa nestratiť v číslach a na čo sa pri kúpe zamerať?

powerbanka

Ako si vybrať powerbanku? (Zdroj: Unsplash/screen-post)

#Trh s mobilnými telefónmi dominuje elektronickému priemyslu. Každý rok nám najväčšie spoločnosti Apple, Samsung, Xiaomi či Huawei predstavia niekoľko typov nových smartfónov. Nuž a ako sa volá najčastejší kompromis pri kúpe nového mobilu? Batéria. Drvivá väčšina dnešných zariadení sú „jednodňové telefóny“, pretože ich batéria vydrží zvyčajne 6 hodín so zapnutým displejom. Preto si dnes predstavíme powerbanky, ktorými zariadenia nabiješ aj bez nutnosti vyhľadania zásuvky.


YouTube má ďalšiu novú funkciu: Pozeranie videí nikdy nebolo jednoduchšie


Čo znamená údaj mAh?

Zrejme vieš, že pojem mAh znamená miliampérhodina a stretneš sa sním pri parametroch mobilných telefónov a sekcii „batéria“. Poďme si však tento pojem rozložiť na drobné. Pomocou jednotky Ah, teda ampérhodiny sa vyjadruje náboj, ktorý akumulátor dodá do obvodu pri konštantnom prúde 1 ampéra za 1 hodinu. Ide však len o teoretickú hodnotu, ktorú v praxi nie je možné dosiahnuť. Čím vyššie je toto číslo, tým „dlhšie batéria vydrží“. Nehovoríme však o životnosti batérie, ale o jej kapacite.

Nedá sa presne vyjadriť, koľko taká priemerná 4000 mAh batéria v smartfóne vydrží. Ak počúvaš hudbu či sleduješ videá, vieš sa dostať na hodnotu 10 – 12 hodín, prípadne aj viac. Skús si však zapnúť internetovú hru a v pozadí si písať na facebooku. Výdrž nedosiahne ani spomínaných 10 hodín. Pri kúpe telefónu sa teda zamysli nad tým, ako ho využívaš. Čím viac úkonov prebieha v pozadí (napríklad maily, budíky, banka či iné notifikácie), tým menej batéria vydrží, aj keď má veľkú kapacitu. Nuž, a dobiť ti ju pomôžu práve powerbanky.

Dôležité informácie, na ktoré sa zameraj

Uhádol si, prvým dôležitým parametrom je samozrejme počet mAh, ktoré je powebanka schopná dobiť. Dnes sú vyhľadávané 10 000 – 15 000 mAh, pretože ide o dobrý kompromis medzi počtom nabití a hmotnosťou. Tá sa odvíja aj od samotných mAh, ktorými powerbanka disponuje. Priemerná hmotnosť 10 000 mAh powerbanky je zhruba 150 – 250 gramov, v závislosti od materiálu. A tu sa dostávame k ďalšiemu dôležitému kritériu.

Na trhu nájdeš plastové, hliníkové, kovové či dokonca pogumované powerbanky. Ak zvolíš obyčajné plastové prevedenie, znížiš o pár desiatok gramov hmotnosť. Plastová powerbanka je však menej odolná voči nárazom ako povedzme kovová či pogumovaná. Pri tomto type zvýšiš ochranu zariadenia, ale pridáš gramy navyše. Musíš sám zvážiť, ktorý typ je pre teba najlepšou voľbou.

Dôležitá je aj samotná konektivita. Aj keď väčšina dnešných powerbánk disponuje oboma populárnymi konektormi – USB-A aj USB-C, pred kúpou sa radšej presvedč, či má práve ten port, ktorý potrebuješ ty. Na čínskom trhu tiež nájdeš lacné zariadenia, ktoré ponúkajú obrovskú kapacitu. Never im. Kvôli nedotiahnutej konštrukcii zvyčajne skratujú alebo po pár nabitiach strácajú na výkone. Poohliadni sa preto po ochrane proti prehriatiu či skratu.

Prečo radšej kúpiť drahšiu powerbanku?

Ukážková situácia: Na neoverenom eshope sme našli 20 000 mAh powerbanku za neskutočných 12 eur. Táto ponuka je buď zavádzajúca, alebo je samotné zariadenie vyradené z bežného predaja kvôli konštrukčným chybám. Odporúčame ti preto siahnuť viac do vrecka a nebáť sa priplatiť si za kvalitu. Dnes si síce zaobstaráš powerbanku aj za 10 eur, no časom budeš toto rozhodnutie zrejme ľutovať. Kvalitné 10 – 15 000 mAh zariadenia ťa vyjdu na 15 – 25 eur.

Powerbankami však nemusíš nabíjať len smartfóny. Ak investuješ do poriadnej powerbanky, povedzme aj 40 – 50 eur (s cenou ide ruka v ruke hore aj kapacita), nabiješ nimi aj notebook či tablet. Podporované sú však len notebooky s technológiou Thunderbolt. Vďaka tomu nemusíš neustále vyhľadávať zástrčku, stačí zapojiť notebook do powerbanky a všetky problémy sú razom vyriešené. V tomto prípade odporúčame poohliadnuť sa po kapacite 30 000 mAh a viac.

Zopár odporúčaní

Lacnou, no spoľahlivou powerbankou je Xiaomi Mi 18W Fast Charge. Má kvalitné hliníkové prevedenie, možnosť zabíjania dvoch zariadení zároveň, podporu USB-C a 10 000 mAh batériu typu Li-pol. Kúpiš ju od 15 eur. Ak preferuješ kovové telo a vyššiu kapacitu, odporúčame pozrieť sa po modeli LAMAX 20 000 mAh Fast Charge s podobnými parametrami ako spomínané Xiaomi. Svoj smartfón vďaka nej dobiješ minimálne štyrikrát za cenu 30 eur.

Chceš nabíjať bleskovou rýchlosťou? V tom prípade stav na Xiaomi Mi Powerbank 3 Pro s podporou 45W nabíjania a 20 000 mAh Li-pol batériou. V prípade kúpy si priprav aspoň 40 eur. No a nezabudneme ani na fanúšikov Apple. Magnetický MagSafe Battery Pack s 27W nabíjaním funguje na princípe bezdrôtovej nabíjačky, ktorá sa magnetmi pripevní na chrbát iPhonu a dobíja ho za chodu. Táto sranda ťa však vyjde na 100 eur.

Zdroj: hashtag.sk, svetandroida.cz, heureka.sk
Odporúčame