Maj svoje súbory v bezpečí: Ako si vybrať správny externý disk a kedy je lepší cloud?

ako vybrať Externý pevný disk

Externý pevný disk ti zachová dáta, ktoré sa už nezmestia do tvojho počítača (Zdroj: Unsplash/samsung-memory)

#Žijeme v dobe digitálnych dát. Či už študujeme, pracujeme alebo si len užívame voľný čas, každý z nás ocení zariadenie, ktoré všetky tieto dáta (študentské práce, pracovné záležitosti alebo stiahnuté filmy) zálohuje. Dnes sa preto pozrieme na externé pevné disky, ktoré spĺňajú práve takúto požiadavku. Je lepšie kúpiť si prenosný harddisk alebo predplatiť si úložisko na internetovom cloude?


Za málo peňazí veľa muziky: Vybrali sme pre teba lacné smartfóny so skvelými fotoaparátmi. Nájdeš tu niečo pre seba?


Vyberaj podľa veľkosti úložiska

Najdôležitejšia otázka spojená s kúpou externého disku je: na čo ho budeš potrebovať, resp. koľko dát potrebuješ zálohovať? Pozerať na to, aký druh disku kupuješ, aká je jeho prenosová rýchlosť či výrobný materiál je zbytočné, ak nemáš dostatok kapacity. Nie každý je však zbehlý v číslach a vie odhadnúť, koľko miesta bude potrebovať. Ak chceš len zálohovať svoj počítač a mať ešte niečo navyše, zisti, akú má kapacitu a hľadaj najbližšiu hodnotu.

Čo však znamenajú všetky tie značky za dátami? Rozlišujeme medzi dvomi jednotkami, ktoré je veľmi ľahké si zmýliť: b (malé) je bit a dôležitý je pri rýchlosti prenosu dát, na druhej strane B (veľké) je skratka pre bajt a ide o väčšiu jednotku, ktorá udáva veľkosť súboru.

  • B – bajt (základná jednotka)
  • kB – kilobajt (tisíckrát väčší ako bajt, desiatky až stovky kB majú fotky strednej kvality)
  • MB – megabajt (tisíckrát väčší ako kilobajt, zopár megabajtov majú kvalitnejšie fotky, dlhšie dokumenty vo Worde alebo PDF či pesničky)
  • GB – gigabajt (tisíckrát väčší ako megabajt, zopár giga majú filmy v lepšej kvalite, hry majú zvyčajne okolo 20 – 100 GB)
  • TB – terabajt (tisíckrát väčší ako gigabajt, obrovská jednotka dát, ktorá vie poňať desiatky hier, stovky filmov či milióny skladieb)

Dnes majú najpredávanejšie disky 1 TB, ktorý v pohode zálohuje väčšinu počítačov a zároveň nezruinuje tvoju peňaženku. Ešte pred pár rokmi by sme ti odporučili 500 GB, ale doba ide neustále dopredu, prenos dát je stále rýchlejší a filmy či hry sú väčšie. Vždy si daj pozor na to, aby ti radšej ostalo zopár voľných giga k dobru.

Vnútri pevného disku
Vnútri pevného disku (Zdroj: Unsplash/Vincent Botta)

SSD alebo HDD?

Ak už si zvolil, aké úložisko budeš potrebovať, prejdime na ďalšiu problematiku. Pri výbere sa určite stretneš s dvomi skratkami – SSD a HDD. HDD (hard drive disk) je značka pre síce staršie, no stále dostatočne rýchle pevné disky, ktoré sp pomalšie, ale lacnejšie. SSD je novšia technológia, ktorá pojme rovnaké dáta v menšom zariadení a rýchlejšie ich prenáša. Za to si však priplatíš.

Rozdiel je teda v prvom rade vo veľkosti – SSD ponúkajú 2,5-palcové prevedenie, zatiaľ čo HDD s rovnakým objemom dám majú 3,5-palcové telo. Táto veľkosť však nemusí byť striktná. Ďalším rozdielom je spomínaná prenosová rýchlosť a v konečnom dôsledku aj cena. Za 1 TB HDD dnes zaplatíš asi 40 – 50 eur. Ak však zvolíš SSD, zaplatíš asi o 30 % viac.

SSD je podstatne menšie ako HDD
SSD je podstatne menšie ako HDD (Zdroj: Unsplash/Jakob Owens)

Prenosová rýchlosť

Kúpa pevného disku nie je len o veľkosti úložiska, dôležitá je aj prenosová rýchlosť. Táto rýchlosť nie je špecificky stanovená pre HDD a SSD, mení sa od modelu k modelu. Ak potrebuješ prenášať svoje dáta rýchlo, určite zabudni na USB 2.0. Maximálna rýchlosť prenosu je len 480 Mb/s. Na rozdiel od neho USB 3.0, alebo jeho nové generácie 3.1 a 3.2, dokážu prenášať rýchlosťou až do 10 Gb/s.

Tieto hodnoty však zaručene nedosiahneš. Z praxe ti vieme povedať, že USB 2.0 prenáša do 60 Mb/s, zatiaľ čo USB 3.0 pokojne prekročí 200 Mb/s. Rýchlosť sa však nelíši len medzi rôznymi pevnými diskami, ale aj od počítača k počítaču. Ak si vyberáš, určite stav na rýchlejšie USB 3.0 alebo jeho novšie generácie. Daj si však pozor, aby si podporovaný výstup mal aj vo svojom počítači. Zistíš to sfarbením samotného portu – nová generácia ho má modrý (nie je to však pravidlom).

Rozhodne uprednostni USB 3.0
Rozhodne uprednostni USB 3.0 (Zdroj: Unsplash.com/Immo Wegmann)

Prečo harddisk a prečo cloud?

Aký je teda rozdiel medzi externým pevným diskom a internetovým úložiskom? Ak už máš harddisk kúpený, nemusíš byť pri prenose informácií online. Ide o doplnok k notebookom, ktorý vieš nosiť neustále so sebou alebo ho mať k dispozícii doma. Za jednotkovú cenu kúpiš zariadenie, o ktoré sa už ďalej nestaráš. Je však možné, že sa ti poškodí a nie vždy sa tieto dáta dajú zachrániť. Presne preto vznikla obdoba externých pevných diskov – cloud.

Kupovať si cloud znamená prenajať si časť serveru pre svoje vlastné potreby. Nejde o predraženú záležitosť, tento prenájom býva zvyčajne dobre nacenený. Platíš však mesačne alebo ročne. Cloud by som prirovnal k Netflixu – za pravidelné splátky dostaneš celý obsah. Nevýhodou môže byť len internetové pripojenie. Na to, aby si ho mohol využívať, potrebuješ internet a ak chceš preniesť dáta z cloudu do počítača alebo naopak, rýchlosť sa odvíja od samotnej rýchlosti internetového pripojenia.

Tip na záver: Potrebuješ si zálohovať len pár súborov (napr. fotky z dovolenky, práce do školy, portfólio) a nechceš míňať peniaze na zbytočný pevný disk? Každý e-mailová schránka od Gmailu disponuje voľnými 15 GB, ktoré môžeš využívať úplne zadarmo. Stačí ísť do sekcie Google Drive.

Google Drive tu ponúka 15 GB pre tvoje dáta úplne zadarmo
Google Drive tu ponúka 15 GB pre tvoje dáta úplne zadarmo (Zdroj: Google)
Zdroj: hashtag.sk, digitaltrends.com
Odporúčame