Chceš sa schladiť bez klimatizácie? Vyskúšaj 10 tajných receptov na rýchle osvieženie

žena pred chladničkou s ventilátorom

Schladenie bez klimatizácie (Zdroj: GettyImages)

#Leto je v plnom prúde a teploty stúpajú do extrémnych výšok. Ak patríš medzi tých, ktorí nemajú doma klimatizáciu, nemusíš zúfať. Existuje množstvo spôsobov, ako sa môžeš ochladiť aj bez nej. Niektoré sú vážne veľmi účinné a dokonca oveľa zdravšie.

1. Využi ventilátor a ľad

Ventilátor je skvelý spôsob, ako rozprúdiť vzduch v miestnosti, no vieš, ako jeho účinok ešte znásobiť? Polož pred ventilátor misku s ľadom alebo fľašu zamrazenej vody. Ventilátor bude fúkať o niečo chladnejší vzduch, ktorý ti rýchlo uľaví od horúčavy – ľahko a efektívne.

V niektorých obchodoch vieš zohnať aj ručný alebo vreckový ventilátor, ktorý hravo vmestíš do tašky. Je síce niečo menší ako ten normálny, no aj tak ti navodí príjemné osvieženie. Môžeš ho použiť aj vtedy, ak cestuješ vlakom či autobusom.

2. Správne vetranie

Okná a dvere otváraj skoro ráno a neskoro večer, keď sú teploty dostatočne nízke, aby sa miestnosti prevetrali a ochladili. Počas dňa, keď sú teploty najvyššie, naopak, zatiahni závesy a zatvor okná, aby si udržal chlad vo vnútri. Týmto spôsobom minimalizuješ vstup tepla do interiéru. Taktiež nezabudni otvoriť okno dokorán predtým, ako pôjdeš spať, keďže práve v noci je vonku najchladnejšie.

Vetrať nemusíš len jedným oknom. Ak bývaš v tzv. preplávajúcom byte, ktorý má okná v rôznych miestnostiach oproti sebe, otvor na chvíľku dokorán obidve, čo urýchli prúdenie aj celkovú výmenu vzduchu za nový a svieži. Ak takú vymoženosť nemáš, otvor prosto vchodové dvere a okno oproti nim.

3. Mokré uteráky a obklady

Rýchly spôsob, ako sa ochladiť, je použiť mokré uteráky alebo obklady. Namoč uterák do studenej vody, vyžmýkaj ho a polož si ho na čelo, krk alebo zápästia. Na tento tip môžeš použiť aj tú najstudenšiu vodu, pretože uterák vstrebe veľa chladu. Po nejakej dobe sa z uteráku vytratí vplyvom ľudského tepla, takže ho opäť namoč do studenej vody.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Streľba na ulici ťa môže paralyzovať: Odborník radí, ako si zachrániš život

Prípadne si namraz viac kociek ľadu a tie si zabaľ do uteráka. Dobre funguje aj termofor, ktorý namiesto horúcej vody naplníš studenou a vložíš na chvíľu do mrazničky. Takýto termofor si môžeš pokojne zobrať aj do postele, kde ťa príjemne schladí.

4. Chladné sprchy

Ak sa cítiš ako v saune, skús si dať rýchlu chladnú sprchu. Teplota tvojej pokožky sa zníži a ty sa budeš cítiť sviežejšie, aspoň na chvíľku. Nemusí to byť úplne ľadová voda, stačí chladnejšia než izbová teplota. Ak si extrémista, môžeš si nakúpiť alebo namraziť ľad a dať si ľadovú sprchu, ako je trendom na internete.

Žena v bazéne
Kúpaliská ťa schladia v týchto teplých dňoch (Zdroj: freepik/lifeforstock)

Ak by ti náhodou nestačila chladná sprcha doma. tak môžeš zájsť na kúpalisko alebo na najbližšie jazero a vyhľadať príjemné vzpruženie tam. 

5. Ľahké oblečenie

Počas horúcich dní je dôležité nosiť ľahké a priedušné oblečenie. Vyberaj si outfity z prírodných materiálov, ako bavlna alebo ľan, ktoré lepšie absorbujú pot a umožňujú pokožke dýchať. Vyhni sa syntetickým materiálom, ktoré zadržujú teplo a dávaj si pozor na výber farby, keďže každá absorbuje slnečné žiarenie inak.

Svetlejšie odtiene, ako biela, šedá a žltá, ti svetlo odrazia a naopak čierna, modrá, zelená alebo červená ho pohltia, čo znamená, že ti bude teplejšie. Rovnako aj väčšie oblečenie ťa lepšie prevzdušní, takže ti bude oveľa chladnejšie než v tesnom tričku či nohaviciach.

6. Chladné verzus teplé nápoje

Pitie studených nápojov ti pomôže ochladiť sa zvnútra. Priprav si domáce limonády, smoothie alebo ľadovú kávu. Nezabudni na dostatok vody, aby si bol hydratovaný. Ak máš chuť na niečo sladké, skús domáce nanuky z ovocných štiav, alebo si daj do mrazničky sirupovú vodu. Pozor však, aby si zároveň nespôsobil ujmu svojim hlasivkám, hrdlu či dokonca žalúdku.

Možno sa to bude zdať bizarné, ale národy žijúce v teplejších krajinách sa zvyknú osviežovať radšej teplými nápojmi, ako sú čaje. Má to logiku. Telo sa totiž po prijatí príliš chladného nápoja snaží zohriať, takže ti môže byť paradoxne ešte teplejšie. Čiže s chladnými drinkami opatrne.

7. Zatemni okná

Tmavé závesy alebo rolety môžu výrazne znížiť teplotu v miestnosti. Zatemnením okien zablokuješ priamy slnečný svit a predídeš väčšiemu prehriatiu interiéru. Samozrejme, ideálne je zastaviť teplo ešte predtým, ako sa dotkne sklenej tabule okna, napríklad vonkajšími žalúziami alebo roletami.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Strašidelná predpoveď: Podľa umelej inteligencie budú ľudia vyzerať o tisíc rokov naozaj desivo!

Existujú však aj špeciálne reflexné fólie na okná, ktoré odrážajú slnečné lúče. Investícia do kvalitných zatemňovacích závesov sa ti môže rýchlo vrátiť v podobe nižších teplôt v byte a cez zimu udržaním tepla vnútri.

Zastreté žalúzie
Zastreté žalúzie ti znížia teplotu miestnosti (Zdroj: freepik/pvproductions)

8. Vypni elektrické spotrebiče

Elektrické spotrebiče produkujú teplo, aj keď ich nepoužívaš. Vypni všetko, čo momentálne nepotrebuješ, ako napríklad počítače, televízory a dokonca aj svetlá. Každý malý krok pomôže znížiť teplotu v tvojom byte. Všetko, čo nepoužívaš, by malo byť vypnuté z elektrickej zásuvky. Vedľajší efekt? Môžeš takto dokonca ušetriť na elektrine.

9. Domáce rastliny

Rastliny nielenže skrášlia tvoj domov, ale tiež pomáhajú ochladzovať vzduch. Rastliny odparujú vodu vďaka procesu, ktorý sa nazýva transpirácia. A ten dokáže znížiť teplotu v miestnosti. Skús si zaobstarať rastliny, ako aloe vera, fikus alebo paprade. Ak sa ti ale nepodarí tieto zelené osviežovače zohnať, tak môžeš použiť akékoľvek iné, no musia byť živé.

10. Spánok bez prikrývky

Počas horúcich nocí je spánok často nepokojný. Skús spať bez prikrývky, alebo použi len ľahkú bavlnenú plachtu. Neodporúča sa však spávať nahý, pretože sa spotíš rovno do posteľnej bielizne a tá zostane nepríjemne vlhká.

Tiež môžeš skúsiť položiť vankúš pred ventilátor, aby bol o niečo chladnejší, no rozhodne počas dňa nelež v posteli, ktorá by sa tak mohla tvojím telesným teplom prehriať. Môžeš chodiť spávať o trocha neskôr, keď je vonku najchladnejšie.

Spanie na zemi ťa rozhodne viac ochladí, ako keby si spal na vyvýšenej posteli, pretože chladný vzduch má menšiu hustou ako ten teplejší, takže sa drží pri zemi. Roztiahni si teda karimatku alebo matrac na zem.

Vedel si o všetkých tipoch?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame