Ešte stále nemáš vianočné darčeky? Nezúfaj! Takto vybabreš s časom a neprídeš o peniaze

Foto: pixabay.com

#Kámo, nevieme, či si to uvedomuješ, ale už o pár dní to vypukne. Obdobie prejedania sa, rozprávok, pohody a vianočných darčekov. Najmä teda toho posledného. Máš už nakúpené?

Ak ešte nie, veľa času ti síce nezostáva, ale nezúfaj. Prečítaj si, ako zvládnuť nakupovanie darčekov na poslednú chvíľu a byť stále v pohode. Nádych, výdych, stihneš to!

Zabudni na e-shopy

Nakupovať cez internet sa v posledných rokoch stálo obľúbeným koníčkom mnohých Slovákov. Je to pohodlné, rýchle a niekedy aj lacnejšie ako kamenné predajne. Ak si teda hovoríš, že darčeky vyriešiš online, sklameme ťa. Už ti to rozhodne nepríde do Vianoc, aj keď ti to e-shopy môžu garantovať. Nepochodíš ani pri reklamácii, lebo e-shop sa bude brániť tým, že oni to síce odoslali do Vianoc, zlyhala ale kuriérska spoločnosť.

Foto: unsplash.com

Aby ťa neoklamali

Určite si si všimol, že vo vianočnom období obchody lákajú na zľavy a nízke ceny. Nie je to ale vždy pravda. Ide o umelé zľavy, čo znamená, že obchody ceny jemne navýšia, aby ich potom mohli znížiť na pôvodné. S niečím podobným sa stretol aj Stano. „V bratislavskom nákupnom centre som pred Vianocami videl zaujímavý kúsok oblečenia pre priateľku, na ktorý bola údajne 50% zľava. Chcel som sa ale presvedčiť, či je to pravda a opatrne som odlepil štítok so zľavou. Skoro som odpadol, keď som zbadal, že namiesto uvádzaných 30 eur, produkt v skutočnosti stál iba 17 eur“.

Foto: Stanislav P.

Plán

Nie, naozaj nemusíš brať všetko čo vidíš len kvôli tomu, aby si niečo mal. Základom toho celého je mať vytvorený plán toho, čo komu chceš kúpiť. Mysli na to, že lepšie je mať 1-2 poriadne darčeky, ako 5 blbostí. Tento zoznam si spíš na papier. Pozor, nie do mobilu, aby ťa zbytočne nezdržovali upozornenia zo sociálnych sietí či četovanie s kamošmi. Na to teraz rozhodne nemáš čas.

Foto: unsplash.com

Nerieš maličkosti

Chceš kúpiť mame vianočný sveter, ale nevieš, či radšej zelený alebo červený? Ruksak v obchode X alebo v obchode Z? Jednou z výhod v nevýhode nakupovania na poslednú chvíľu je, že je množstvo veci vypredaných a ty tak riešiš napríklad iba veľkosť a nie farby. Ak uvidíš niečo, čo ti padne do oka, ber to hneď a nechoď si robiť prieskum do ďalších obchodov. Môže sa tak stať, že ti tvoj darček niekto vyfúkne.

Vymeň baliaci papier za ozdobné tašky

Byť šetrný k prírode a popritom ušetriť nielen čas, ale aj peniaze? Áno, je to možné. Darčeky nebaľ osobitne do pekných vianočných papierov, ale daj ich do ozdobných tašiek. Nielen, že tak neprispeješ k množstvu odpadu, ktorý vznikne po roztrhaní papiera, ale zároveň ušetríš. Darčekové tašky vieš použiť aj o rok a tým, že do jednej tašky dáš viac vecí, ušetríš aj čas s balením.

Foto: stocksnap.io

V nevyhnutnom prípade urob toto

Nie, toto sa naozaj nepatrí a určite si z toho neurob tradíciu! Avšak, ak máš na to odvahu a si tak extrémne vyťažený, že nedokážeš zohnať nikomu nič na Vianoce, pouvažuj nad tým, čo nepoužité máš doma. Zabalené vianočné ponožky od spolužiaka z minulého roka? Oukej, posuň ich sestre. V kúpeľni ti zaberá miesto niekoľko novej a neotvorenej kozmetiky? Super, máš z toho kozmetický balíček. Vieš, že kniha, ktorú máš doma by potešila niekoho ďalšieho a je v 100% stave? Daruj ju niekomu. Pozor ale na to, aby si niekomu nedal to, čo si od danej osoby ty sám dostal.

Odporúčame