NÁZOR Vianoce bez rodiny a ďaleko od Slovenska: Zmieril som sa s tým, že kapor na večeru proste nebude

Unsplash/Becky Phan

#Vianoce. Čas pokoja, lásky a rodinnej pohody. Ale aj priberania, (ne)želaných darčekov a otrepaných rozprávok. Posledné roky väčšinu z toho dobrovoľne vynechávam. Sčasti preto, že zimu v Európe neznášam a sčasti preto, že sviatky už štandardne trávim na opačnom konci sveta. Bez mojich najbližších, vyprážaného kapra aj sánkovačky.

Bolo to tenkrát poprvé

Keď som sa v lete 2016 presťahoval kvôli vytúženej stáži na Floridu, splnil sa mi sen. Život v Miami je nekonečné leto, ktoré dodnes milujem. A život v Amerike zasa nekonečná práca, ktorá mi vtedy ako čerstvému absolventovi neprekážala.

Počasie sa v tejto časti sveta s výnimkou hurikánovej sezóny veľmi nemení. Nebyť drobných ihličnanov v supermarkete, masívneho stromčeka na Lincoln Road a svetelných reťazí škrtiacich pouličné palmy, ani by som si nevšimol, že sa blížia Vianoce.

Prvýkrát je divné azda všetko, vrátane sviatkov bez rodiny. Sentimentálny smútok, že som na opačnom konci sveta, ďaleko od rodnej hrudy a sám, dorazil pár hodín pred mojou americkou Štedrou večerou.

S rodinkou sme sa videli cez Skype, na diaľku si vymenili darčeky, popriali si pekné sviatky… A ja som mal pocit, že to nebolo ono. Kašľať sneh, Popolušku aj nové ponožky! Ako dám tento rok Vianoce bez kapra, rodičov a brata?

Keď ide Mohamed k hore

O rok neskôr mi životné kulisy stále robila slnečná Florida. Bolo mi jasné, že:

  1. Traumu z Vianoc bez rodiny si dva roky po sebe nechcem zopakovať.
  2. Ak nepríde hora k Mohamedovi, musí prísť Mohamed k hore — a tak som všetkým (trom) rezervoval vianočné letenky priamo do Miami.

Pred Štedrou večerou sme si dali plavbu okolo mesta a neskôr sa podával zemiakový šalát s pečeným divokým lososom, o ktorom sa mamke sníva dodnes, o vianočnom kúpaní nehovoriac.

Boli to krásne sviatky. Rodičia absolvovali svoj prvý záoceánsky let a whisky v lietadle, prvé suši, prvý kontakt s americkou kultúrou, prvý živý basketbalový zápas, prvú decembrovú Coronu s limetkou na pláži. Boli to ich prvé sviatky mimo Slovenska a ja som rád, že na ne v dobrom spomínajú dodnes. Všetci sme si ich užívali najviac, ako sa len dalo, pretože boli jednoducho iné.

Kapor na večeru nebude

Ten prvý rok sa nás pri štedrovečernom stole na Floride napokon zišlo asi 20. Všetko veselí Slováci, ktorí si z rôznych dôvodov zamilovali Miami a rozhodli sa zostať. Podávali sa medovníčky, štyri druhy zemiakových šalátov, vyprážané filé a mne doplo, že som sa z prvých sviatkov mimo Slovenska stresoval úplne zbytočne.

Boli totiž presne také, aké mali byť a dostal som vlastne všetko, po čom som túžil: slovenčinu, kalíšok domáceho aj rybu. O rok na to prišla aj rodinka a všetko bolo dokonalé.

Keď sa potom v Mexiku dorútili Vianoce 2020, bol som pripravený. Našich som videl ešte v septembri, živých a zdravých, a tak som si Vianoce užil aj v spoločnosti priateľov.

Tento rok som opäť v Cancúne a po štvrtýkrát sviatkujem mimo Slovenska. Už som sa tak nejak zmieril s tým, že kapor na večeru proste nebude, a že rodinka je doma, v bezpečí a užíva si sviatky aj bezo mňa. Čo lepšie môžem dnes v duchu bezstarostných Vianoc spraviť, než otvoriť si tú Coronu s limetkou na pláži a pripiť si na jej zdravie?

Merry Christmas, Feliz Navidad a Veselé Vianoce, priatelia!

Odporúčame