Vystrája chrípkové obdobie aj korona: Ako posilníš svoju imunitu?

mandarinky

Podporte svoju imunitu jedením ovocia a zeleniny (Zdroj: Pexels)

#Nemusíme dokazovať, že dostať koronavírus je dnes asi posledná vec, ktorú by si chcel. Napriek tomu, že stále nemáme vakcínu a chránime sa len rúškami a dodržiavaním pokynov, stále existuje viacero možností, ako dopriať nášmu zdraviu. A to napríklad posilnením svojej imunity, vďaka čomu môžeš minimálne predísť iným ochoreniam a cítiť sa lepšie.

Dopraj si vitamí C

Nie je novinka, že vitamín C je pre tvoju imunitu jednoducho to najlepšie. Je významným antioxidantom, má dôležitú úlohu v imunitnom systéme a zvyšuje odolnosť proti chladu. Vitamín C pomáha pri rôznych respiračných ochoreniach, a preto môže byť vhodnou prevenciou aj pred koronavírusom. Nachádza sa najmä v ovocí a zelenine a to v citrusoch, čiernych ríbezliach, petržlene, paprike, kivi, jahodách, jablkách či broskyniach.

mandarinky
Dopraj si poriadnu dávku vitamínu C napríklad zo šťavnatých citrusov (Zdroj: Unsplash)

Pridaj do svojho jedálnička zinok

Tento minerál totiž zabraňuje infekcii. Pokiaľ máš nedostatok zinku, si oveľa náchylnejší na chlad, chrípku či iné vírusy. Zinok môžeš užívať aj vo forme doplnku, maximálne však desať až pätnásť miligramov za deň. Zinok sa nachádza najmä v klíčkových vločkách, pšenici, ryži, slnečnicových semenách, maku, strukovinách, v droždí, v žĺtkach či v mäse.

šošovicový prívarok
Vo svojom jedálničku nezabudni na strukoviny, sú bohaté na zinok (Zdroj: Unsplash)

Nezabudni na hydratáciu

Vedel si, že by dospelé ženy mali denne vypiť okolo troch litrov čistej vody? U mužov je to dokonca o liter viac! Ak máš čistej vody po krk, v sychravom počasí ťa zahreje bylinkový či zázvorový čaj. Tekutiny taktiež prijímame vo všetkých možných formách – v ovocí, zelenine či v polievkach. Naša rada: Dopraj si každý deň pár kusov ovocia či zeleniny, doplníš vitamíny a taktiež hydratuješ telo.

čaj
Dopraj si napríklad bylinkový čaj s medom a citrónom, príjemne chutí a zahreje telo (Zdroj: Unsplash)

Vyhni sa ponocovaniu

Ľudia, ktorí trpia nespavosťou, majú v priemere horšiu imunitu ako tí, ktorí si doprajú dostatok spánku. Optimálne by bolo, ak by dospelý človek spal viac ako sedem hodín.  Tvoje telo sa počas spánku regeneruje, to znamená, že sa zotavuje aj tvoj imunitný systém.

spiaca žena
Snaž sa dopriať si minimálne 7 hodín spánku (Zdroj: Unsplash.com/bruce mars)
Zdroj: klinickafarmakologie.cz, dietdoctor.com, medvedicesnak.sk, onhealth.com, cnn.com, insider.com, watermark.silverchair.com, vitaminy-mineraly.sk, zilina.dnes24.sk
Odporúčame