5 tipov, ako nosiť legendárne martensky: Dokážeš s nimi divy!

Martensky sú ikonické (Zdroj: GettyImages!

#Martensky sú kúsok, ktorý zrejme netreba zvlášť predstavovať. Ikonické topánky so šnurovaním, hrubšou platformou a drsným vzhľadom sa popularite tešia už roky. Túto sezónu sú však vystrelené na vrchol, preto bež do obchodu a kupuj, ak ich ešte nemáš! Takto ich skombinuješ.

Obuv pre veteránov

Vieš o tom, že tieto cool topánky pôvodne fungovali ako zdravotná obuv? Bolo to počas druhej svetovej vojny, keď ich doktor Klaus Martens odporúčal zraneným vojakom. Až v povojnovom období sa dostali na výslnie.

V 60. rokoch minulého storočia ich začali vyrábať vo veľkom, v priebehu 70. a 80. rokov si ich obľúbili najmä punkeri a s príchodom grunge štýlu v 90. rokoch prerazili aj do mainstreamu. Do dnešnej doby sú považované za trochu rebelské, ale to im na popularite rozhodne neuberá!

Prekvapivo kombinovateľné!

V súčasnosti ich môžeš nosiť prakticky k čomukoľvek. Milujú ich ženy, rovnako aj muži, narazíš na ne na fashion weekoch, ale aj v instagramových outfitoch. V čom je ich čaro? Že sú jednoducho úžasné! Aj napriek tomu, že pôsobia pomerne mohutne, skvelo ladia nielen s nohavicami, ale aj so šatami alebo sukňou.

Pôvodne boli martensky len čierne, no dnes nájdeš na trhu aj mnohé iné alternatívy. Na popularite rastie aj biela verzia, ktorá je skvelým protipólom  k pôvodnému čiernemu modelu. Ak miluješ masívnu obuv a nevieš sa rozhodnúť pre vhodnú farbu, odporúčame ti zadovážiť si oboje – rozhodne neoľutuješ!

Nájdi si svoj štýl aj ty!

Či si dušou rocker, klasik, hipster, alebo ti sedí elegancia, táto obuv je pre teba ako stvorená. Neveríš nám? Pozri sa na to s nami, takto hravo ich skombinuješ!

Martensky a teddy coat

Počas chladných dní sú ťažké čižmy a chlpatý kožuch doslova neoddeliteľná dvojica! Čo tam po tom, že hodíš na seba iba teplákovú súpravu. Pohodlie a teplo sú predsa na prvom mieste.

teddy coat martensky
Teddy coat a martensky je trefa do čierneho (Zdroj: Pinterest/Brittany Benabe)

Martensky, suknička a svetrík

Si drsňáčka alebo roztomilá študentka? Vďaka obľúbeným čižmám môžeš byť naraz oboje. Oversized pletený sveter skombinuj s mini sukňou a outfit máš vybavený. Sveter si samozrejme môžeš sčasti zapásať do sukne, bude to pôsobiť nedbalo a cool.

martensky a sveter
Kombinácia so svetríkom a sukňou (Zdroj: Pinterest/okchicas.com)

Martensky a zvonové rifle

Ak sa ti to zdá neobvyklé, nemusíš sa báť. Rozšírené nohavice v kombinácii s martenskami pôsobia skutočne mladistvo a sexi. Pozor však na dĺžku nohavíc, mali by siahať tesne nad čižmy.

rifle a martensky
Rozšírené rifle (Zdroj: Pinterest/bloglovin.com)

Martensky a letecká bunda

Letecká bunda je túto jeseň a zimu absolútne must-have. Ak ju skombinuješ s martenskami, budeš in. Keď však nechceš pôsobiť ako pilot námorného letectva, pohraj sa so spodnými vrstvami. Obleč si trebárs šaty, zvoľ šortky či krátku sukňu.

letecká bunda
Martensky s leteckou bundou (Zdroj: Pinerest/adirondackbootparty.com)

Martensky so sakom

Nevieš si to predstaviť ani za svet? Checkuj obrázok a povedz, či sa ti to nepáči. Tatko dosiahneš sofistikovaný študentský look. V rámci detailov potom nezabudni na vykúkajúce biele ponožky.

sako a martensky
Sako s martenskami (Zdroj: Unsplash/Ersin Mandaliev)

Čo ty a Martensky?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame