7 najväčších hokejových katastrof Slovenska: Tak tieto turnaje si za klobúk nedáme

Wikipedia

#Na Slovensku prežívame hokej možno o niečo intenzívnejšie, ako v iných krajinách. Veď naša mladá krajina stihla za pár rokov hrať trikrát vo finále MS, raz si z neho odniesť zlato a na medaile sme siahali aj na olympiáde. Napriek tomu nám aktuálne MS v Kolíne priniesli ďalší dôvod na vytriezvenie. Nie je to však ani prvé, ani posledné sklamanie.

1. 2017 – MS v Kolíne (14. miesto)

Ešte nikdy sa Slovákom nestalo, že by na šampionáte nemali ani jedného hráča z NHL a tiež nevyhrali ani jeden zápas v riadnom hracom čase. Výnimkou boli tohtoročné majstrovstvá sveta, kde jediným triumfom zostal zápas s Talianmi po predĺžení. Po prehrách nás potom zachránili Dáni a to tým, že nedovolili Talianom získať tri body. Nezostúpili sme, no výkon to bol otrasný.

2. 2002 – ZOH v Salt Lake City (13. miesto)

Prehra s Nemeckom a Rakúskom a divoká remízová prestrelka s Lotyšskom 6:6 znamenala, že reprezentácia, ktorú len momentami mohli posilniť  hviezdy z NHL, zlyhala aj po druhý raz v kvalifikačnom turnaji v rámci olympiády. Záverečný zápas o predposledné 13. miesto, ktoré Slováci vyhrali 7:1 nad Francúzmi, bol len slabou náplasťou. Škoda, ak by sa cez začiatok turnaja Slováci dostali do hlavnej fázy, veci by vyzerali asi inak.

3. 2008 – MS v Halifaxe (13. miesto)

Historicky druhé najhoršie umiestnenie Slovákov na MS prišlo v Kanade v roku 2008. Tím trénera Júliusa Šuplera a kapitána Róberta Petrovického vtedy hral dvojzápas o záchranu so Slovinskom. V skupine najskôr zvíťazili nad Nórskom, no prehrali s Fínskom aj Nemeckom, kvôli čomu skončili poslední. Následný dvojzápas o záchranu zvládli víťazstvami 5:1 a 4:3 po nájazdoch.

4. 2014 – ZOH v Soči (11. miesto)

Na olympiáde v Soči Slováci prehrali každý jeden zápas, či už hovoríme o debakli s Američanmi, hanbe so Slovincami či prehre po nájazdoch s Rusmi. V osemfinále sme potom nestačili na Čechov a skončili na predposlednom mieste. Nebyť bodu s Rusmi, boli by sme poslední.

5. 2010 – MS v Kolíne (12. miesto)

Kolín je pre Slovensko zakliaty. Na MS v roku 2010 sa tím trénera Hanlona a kapitána Richarda Lintnera zapísal do histórie najmä potupnou prehrou s Dánskom 0:6. Pritom turnaj začali naši hráči dobre, prehrali síce s Ruskom, ale vyhrali nad Bieloruskom aj Kazachstanom. V osemfinálovej skupine už potom nevíťazili a skončili v nej na poslednom mieste.

6. 1998 – ZOH v Nagane (10. miesto)

Rovnako ako o štyri roky neskôr v Salt Lake City, aj v japonskom Nagane sme museli ísť do kvalifikačného turnaja takmer bez hráčov z NHL. Očakávania boli obrovské, no zmrazila ich už úvodná remíza s Rakúskom a následná tesná výhra s Talianskom. O postupe sa rozhodovalo v zápase s Kazachstanom, ktorý naši prehrali o gól. Bez motivácie potom ešte tím vedený kapitánom Zdenom Cígerom nastúpil proti Nemcom o 9. miesto, no nestačili ani na nich.

7. 2011 – MS v Bratislave (10. miesto)

Domáce majstrovstvá možno výsledkovo nedopadli až tak zle, no priniesli veľké vytriezvenie pre slovenskú spoločnosť. Tím trénera Hanlona s množstvom hviezd z NHL na čele s kapitánom Pavlom Demitrom hral bezzubý hokej, zo základnej skupiny postúpil len na základe výhry so Slovinskom a potom prišli tesné prehry s Čechmi aj Fínmi, ktoré nás v turnaji zastavili. Emotívne víťazstvo nad Dánmi v poslednom zápase bolo len slabou cenou útechy.

 

 

Odporúčame