7 skrytých funkcií MacBooku, o ktorých si určite netušil: Tieto vylepšenia ti navždy zmenia život

MacBook

Poznal si týchto sedem funkcií MacBooku? (Zdroj: Unsplash/Nikolay Tarashchenko)

#Obľúbené MacBooky vyzerajú na prvý pohľad ako by sa už niekoľko generácií nezmenili. Avšak, keď sa na ne pozrieme bližšie, zistíme, že majú množstvo skrytých noviniek, o ktorých si určite doteraz vôbec nepočul. Mame pre teba rovno sedem tipov, ktoré začneš používať hneď teraz.

1. Pripni si univerzálny panel

Pokiaľ rád pracuješ pri dobrej hudbe, máme pre teba skvelý tip ako ušetríš čas. Vôbec sa nemusíš preklikávať z otvoreného okna na pracovnú plochu. Vďaka funkcii Now Playing, ktorú nájdeš v nastaveniach, si môžeš prehrávač jednoducho pripnúť k aktuálne otvorenému oknu. Všetko tak budeš mať pekne po ruke.

2. Rohy okien ako skratky

Miluješ klávesové skratky? Aj keď si ich nadšenec, určite si nedokážeš zapamätať všetky, ktoré existujú. MacBook myslel na svojich užívateľov, preto im umožnil vytvorenie skratiek v rohoch akéhokoľvek programu. Funkcia sa nazýva aj Hot control a určite ju nájdeš aj v tvojich nastaveniach.

3. Pripni si súbory na lištu

Dokovacia stanica na tvojom MacBooku ti môže ušetriť kopec času. Na spodný panel obrazovky si môžeš navoliť programy, ktoré používaš najčastejšie. Vďaka tomu k nim budeš mať prístup kedykoľvek a nemusíš ich hľadať v počítači alebo minimalizovať všetky ostatné okná. Na tento trik ti bude stačiť kombinácia  Ctrl+Cmd+Shift+T.

4. Snímky a nahrávanie obrazovky

Systém MacOS’s má vlastný program, vďaka ktorému si môžeš urobiť snímku obrazovky. Dokonca ti umožní nahrávať aj aktuálne video. Jednoducho si stačí stlačiť Cmd + Shift + 5. Tento príkaz ti automaticky otvorí aplikáciu na snímku obrazovky. Cestu k videám ti otvoria nastavenia tejto aplikácie.

5. Minimalizuj dvojklikom

Predvolené nastavenia po dvojkliku automaticky maximalizujú každé okno, ktoré máš otvorené. prispôsobia ho tak veľkosti obrazovky, s ktorou aktuálne pracuješ. Stačí, keď si v nastaveniach otvoríš Dock & Menu Bar  a klikneš na minimalizovať. Každé okno si tak zmenšíš jednoduchým kliknutím.

6. Automatické otvorenie programov

Často využívaš svoj počítač na tú istú aplikáciu? Automatické spustenie tohto programu ti ušetrí každý deň niekoľko minút tvojho času. V nastaveniach si vieš jednoducho zvoliť predvolené programy, ktoré sa ti vždy zapnú hneď po prihlásení. Stačí si otvoriť systémové nastavenia, používateľov a skupiny a následne kliknúť na login položky a aplikácie.

7. Smajlíkov maj vždy po ruke

Písanie smajlíkov môže byť skutočným problémov, obzvlášť ak používaš program alebo aplikáciu, ktorá toto rozšírenie nemá. S MacBookom si však môžeš panel so smajlíkmi otvoriť kedykoľvek, bez ohľadu na program, ktorý používaš. Stačí, keď na klávesnici stlačíš Cmd + Control + Medzerník. Otvor si systémové nastavenia, klávesnicu a pripni si okno so smajlíkmi.

Zdroj: hashtag.sk, laptopmag.com
Odporúčame