5 vecí, ktoré kvôli popularite stratili svoje čaro: Budeš súhlasiť?

muž za počítačom

Nie všetko na YouTube je zárukou kvality Zdroj: freepik.com

#Všetkého veľa škodí. Je to tak aj v prípade rôznych vecí, činností či aktivít, ktorých originalitu pochovala práve masovosť. Užívatelia Redditu sa pokúsili odpovedať na otázku: „Čo stratilo svoje čaro kvôli tomu, že to začali robiť (takmer) všetci?“ Svojimi odpoveďami, tak ako vždy, trafili klinec po hlavičke. My sme vybrali tie najlepšie z nich.

#1 Jedinečné miesta

Fotiť sa pod Eiffelovkou či pred pyramídami v Egypte? Nuda, ktorú dôverne poznáš z gýčových pohľadníc. Našťastie naša planéta je plná fotogenických a zaujímavých miest. Avšak stačí, že sa v tulipánovom poli či v malebnej uličke odfotí známy influencer a zrazu sa na tom mieste chcú fotiť všetci. Výsledkom sú tisícky fotografií, po ktorých miesta zostávajú často zničené a strácajú na jedinečnosti. Švajčiarska dedinka Bergün to vyriešila po svojom. Je v nej zakázané fotiť sa.

#2 Všetci chcú zarábať na YouTube

YouTube je geniálna platforma, na ktorej väčšina z nás strávi pomerne veľa času. Mnohí ľudia sa však snažia na YouTube preraziť za každú cenu. A to aj bez štipky akéhokoľvek talentu. Našťastie na ňom ešte stále môžeš nájsť dostatok ľudí, ktorí sa snažia tvoriť kvalitný obsah. Len sa musíš naučiť poriadne vyberať, pretože je na platforme množstvo „pseudoyoutuberov.” Rovnako dopadol aj Instagram. Najprv bol výborným miestom pre začínajúcich fotografov. Dnes sa takmer všetci chcú stať influencermi.

#3 Turistika

Ak si sa aj ty konečne rozhodol spoznať krásy Slovenska či inej krajiny, určite skôr či neskôr narazíš na nemilý fakt. Tatry sú preplnené turistami, na najznámejších turistických trasách stretneš viac ľudí než na pešej zóne. Na jednej strane je to super, pretože čoraz viac z nás si uvedomuje, že príroda ponúka výhľady, na aké nenatrafíš v žiadnom obchodnom centre. Na druhej strane, ak si chceš prírodu naozaj vychutnať, vybrať sa musíš na miesta, ktoré nie sú až také známe.

#4 Používanie antibiotík

Rok 1928 bol pre medicínu zlomový. Práve v tento rok Alexander Fleming po návrate z dovolenky „omylom“ vynašiel penicilín – prvé antibiotikum. Zachránil tak množstvo životov. Avšak takmer o sto rokov neskôr sa stalo užívane antibiotík také časté, až si na ne náš organizmus vytvoril rezistenciu. Jedna z kľúčových úloh medicíny bude stáť na tom, ako bojovať s touto rezistenciou.

#5 eBay

Na eBayi si pred pár rokmi mohol natrafiť na kvalitný tovar za výhodnú cenu. Väčšinou na ňom ponúkali tovar tí, ktorým niečo nesadlo, alebo zistili, že kúpenú vec vôbec nepotrebujú. Preto ju predali cez eBay za cenu, ktorá bola priaznivá pre obe strany. Ak si však našiel nejakú vychytávku, musel si na ňu poriadne striehnuť. Neraz sa stalo, že ťa niekto v aukcii predbehol.

Posledné roky sa nakupovanie na eBay stalo malinou, a tak na ňom kúpiš hocičo. Väčšinu nekvalitný tovar za predraženú cenu. Natrafiť na kvalitnú vec je skôr zázrakom. Kedysi webový portál, ktorý sa mohol chváliť výnimočnou ponukou, dnes už pripomína malý AliExpress.

Odporúčame